سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کدام سرمایه‌گذاری از ابتدای سال پولمان را دو برابر می‌کرد؟>

کدام سرمایه‌گذاری از ابتدای سال پولمان را دو برابر می‌کرد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 79
  • 0

امسال تورم شدید و رشد بازارهای دارایی بیش از سال‌های پیش مشخص بود. رشد قیمت در بازارهای مختلف دارایی و تورم گسترده هر خانواده‌‎ای را نگران سرمایه‌های خود کرد. یکی از سوالاتی که در همین چارچوب برای بسیاری از افراد به وجود آمده این است که اگر پولمان را در گزینه‌های مختلف و انواع بازارها سرمایه‌گذاری می‌کردیم، چند برابر شده بود؟ بازار سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بیشترین بازدهی را در این بین به خود اختصاص داده‌اند. در ادامه به بازدهی بازارهای مختلف می‌پردازیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

مسکن، از نفس افتاده؟

اگر از اول سال سرمایه خود را صرف خرید مسکن در شهر تهران کرده بودیم، بازدهی پول ما ۷۴ درصد شده بود. بر اساس گزارش بانک مرکزی، در پایان اسفندماه ۱۳۹۸ قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران به طور متوسط ۱۵ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان بود. این عدد در پایان آبان امسال به ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار تومان رسیده است. هرچند هنوز آمار رسمی مربوط به معاملات و قیمت مسکن در آذر ماه منتشر نشده است، اما شواهد میدانی و نظری حاکی از این است که رشد قیمت متوقف شده و در برخی موارد حتی قیمت کاهش نیز یافته است. به نظر نمی‌رسد در ادامه سال و با سناریوی کاهش دلار، این بازار رشد قیمت قابل توجهی را مشاهده کند.

۲٫۸ برابر شدن شاخص کل در ۹ ماه

این در حالی است که اگر پول خود را در بازار سهام سرمایه‌گذاری کرده بودیم این بازدهی بالاتر بود. در آخرین روز سال ۱۳۹۸ شاخص کل بورس تهران به حدود ۵۱۳ هزار رسید. با فرا رسیدن سال جدید، بازار به شدت رشد کرد و در مدت کوتاهی حتی از ۲ میلیون واحد نیز فراتر رفت. با وجود این، بازار پس از اصلاح بزرگ در قیمت، اکنون به یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد رسیده است. در پایان آبان ماه شاخص بورس هنوز در اصلاح خود قرار داشت و عدد آن یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحد بود. به این ترتیب بازار سهام در فاصله ۸ ماه نخست سال جاری حدودا ۲٫۶ برابر شده است. در بازه ۹ ماه نیز بورس ۱۸۰ درصد رشد کرده است. یعنی اگر از ابتدای سال پولی در بورس داشتید، به طور متوسط ۲٫۶ تا ۲٫۸ برابر شده است. البته ممکن است برخی سرمایه‌گذارانی که در زمانی نامناسب یا سهامی نامناسب وارد شده بودند، هنوز هم با زیان روبرو باشند.

صندوق‌های سهام، صدرنشینی با ریسک کمتر

به نظر می‌رسد صندوق‌های سهام در مواردی توانسته‌اند بیش از شاخص بورس نیز رشد کنند. این صندوق‌ها با ترکیب دارایی‌های متفاوتی که داشته‌اند، در برخی موارد عملکردی بهتر از بورس داشته‌اند و توانسته‌اند در صدر بازدهی ۹ ماهه جای بگیرند.

دلار، حرکت معکوس با انتخاب بایدن؟

قیمت دلاردر بازار آزاد نیز از ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان در پایان سال جاری به ۲۵ هزار و ۵۷۰ تومان در حال حاضر رسیده است. این عدد در پایان آبان ماه سال جاری نیز ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان بود. نتیجه اینکه سرمایه‌گذاری در دلار در ۸ ماه نخست سال برای شما بازدهی حدودا ۶۳ درصدی در پی داشت. در یک ماه اخیر نیز به رغم نوسانات در طول ماه، در پایان ماه دلار شاهد تغییرات چندانی نبوده است. در حال حاضر به نظر می‌رسد دلار با تحولات اخیر و نتیجه انتخابات آمریکا رشد چندان زیادی را در ادامه تجربه نکند. البته کاهش دلار و تثبیت آن می‌تواند بر دیگر بازارها را نیز تاثیر بگذارد.

طلا و سکه، پرش با اهرم کرونا و دلار

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان اسفندماه سال ۹۸ حدودا ۶۰۳ هزار تومان بود. این عدد در پایان ماه آبان سال جاری به یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان و در پایان آذر ماه تاکنون به یک میلیون و ۱۳۶ هزار تومان رسیده است. این اعداد به معنی این است که در ۸ ماه نخست طلا ۸۵ درصد و در ۹ ماه نخست ۸۸ درصد بازدهی داشته است. این در حالی است که سکه امامی از ۶ میلیون و ۲۸ هزار تومان در آخرین روز سال ۹۸ به ۱۱ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان در پایان آبان و ۱۱ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان در پایان آذر رسیده است. این اعداد به معنی رشد ۹۵ درصدی سکه امامی در ۸ ماه نخست و ۹۸ درصد در ۹ ماه نخست سال است.

بیشتر بخوانید: دلایل افزایش قیمت طلا چیست؟

جمع‌بندی بازارها

با توجه به آنچه گفته شد، بازار سهام و صندوق‌های سهام برنده بازدهی بازارها در ۹ ماه اخیر بوده‌اند. عددهای فوق نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در بازارها چگونه می‌توانست قدرت خرید ما را حفظ کند یا حتی ارتقا دهد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...