سرمایه+>موفقیت>کرونا؛ طاعون معاصر!>

کرونا؛ طاعون معاصر!

  • اشتراک‌گذاری
  • 5
  • 0

تاریخ می‌نویسد و می‌گذرد. آن چیزی که بر جا می‌ماند، تلاشی است که ما از خود به عنوان انسان بر جا می‌گذاریم و با تمام دشواری‌ها برای بقا به دنبال تجربه‌های زیستی بیش‌تر می‌گردیم و هر جا مادر طبیعت کم می‌آورد، ابصار جهان را به دست ما ‌می‌دهد تا راه حلی برای دشواری موجود پیدا کنیم. کرونا شباهت‌های بسیاری به طاعونی دارد که در سده‌های پیشین گریبان‌گیرمان شده بود. طاعون همه چیز را تغییر داد و مشاغل بسیاری از روی زمین و از میان داد و ستدهای انسانی ناپدید شدند و مشاغل دیگری جایگزین آن‌ها شد. انسان به بهداشت اهمیت بیش‌تری داد و توانست از ماده‌ای به نام نفت که تا آن زمان تنها یک مصرف داشت بیش از ۸۰ مشتق استخراج کند. کرونا هم دستان ما را ورزیده تر کرد و مشاغل خانگی در کرونا که تا قبل از حضور این ویروس به عنوان فعالیت‎‌های دم دستی آنلاین تلقی می‌شدند، در این روزهایی که از سر می‌گذرانیم، تبدیل به قطب اقتصادی خانواده‌هایی شده است که برای معاش هر لحظه باید تلاش کنند و بازارهای جهانی هم در صف آنلاین شدن قرار گرفتند. بهانه کرونا باعث شد تا در این فرصت نگاهی به وسعت بیش‌تر تغییرات و مشاغل خانگی و آنلاین داشته باشیم.

مشاغل خانگی در کرونا

یک قدم بالاتر از فاجعه

بارها و بارها تعطیلات و بسته شدن درب مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و دیگر مشاغل را شاهد بودیم که به صورت مقطعی انجام می‌گرفت و می‌گیرد. دوباره همه چیز بعد از محدودیت‌ها به حالت اول بر می‌گردد و دوباره قرنطینه از سر گرفته می‌شود. جمله‌ای که بسیار می‌شنویم این است که «امیدواریم کرونا برود و برگردیم به روزهای معمول زندگی!». مگر طاعون و حصبه و وبا و همین آنفولانزایی که سن‌اش به ۱۰۰ سال هم نمی‌رسد رفته‌اند که کرونا هم برود؟ متاسفانه این انواع ویروس و باکتری تا ابد با ما خواهند ماند اما این که بیماری‌هایی مانند طاعون دیگر در میان ما با قدرت سابق جولان نمی‌دهد به این خاطر است که در صنایع و بهداشت، ما یک قدم جلوتر از این بیماری در حال حرکت هستیم و همچنان باید این ماراتن را ادامه دهیم. کرونا هم چنین است. مشاغل خانگی در کرونا که بیش‌تر از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام فعال هستند و آنلاین به کار خود ادامه می‌دهند، قبل از هر حرکت جمعی دیگری مانند قرنطینه و کشف واکسن و ساخت دارو برای این بیماری به جنگ کوید ۱۹ رفته‌اند. فاصله حفظ شده است و کالاها و خدمات به این طریق با ایمن‌ترین حالت ممکن به دست مشتری می‌رسند. مشاغل خانگی در کرونا ثابت کرد که رویکرد ما نیز باید نسبت به جهان پسا کرونا تغییر کند. همان‌ طور که در روزگاران قدیم، از خشکبار تا گوشت و هر ماده مغذی دیگر را روی تخته‌های خاک گرفته در دکان‌های سیصد سال پیش می‌فروختیم و فهمیدیم که اگر نمی‌خواهیم حصبه و وبا سراغ‌مان بیاید، باید همه این اقلام را در جایی خشک و خنک و پاکیزه نگه داریم، کرونا هم به همین ترتیب به ما می‌آموزد که حساسیت را باید بیش از گذشته کنیم.

رتبه برتر مشاغل خانگی دوران کرونا

اما برسیم به این موضوع که برترین مشاغل خانگی در کرونا کدام‌ فعالیت‌ها بوده‌اند و البته هستند. مدال اندازی به گردن مشاغل خانگی در دوران کرونا البته صرفا به آن دسته مشاغل بر نمی‌گردند که قبل از کرونا مشغول بوده‌اند. بسیاری از مشاغل هم هستند که خوش ذوقی و دوری از کسالت و امرار معاش باعث به وجود آمدن‌شان شده است.

تهیه غذا؛ ناجی بیماران کرونایی

تهیه غذا که معمولا به عناوینی مانند « مامان پز!» در صفحات اینستاگرامی معروف شد، یکی از مشاغل خانگی در کرونا است که علاوه بر اشتغال زایی در این دوران آشفته، ناجی بسیاری از شهرنشینان هم شد. همه می‌دانیم که اگر کسی به کرونا ابتلا پیدا کند و حتی از عزیزترین‌های‌مان هم که باشد نمی‌توانیم به تیمار او بپردازیم. درست در چنین موقعیتی بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها و تهیه کنندگان غذا که به کیترینگ معروف هستند تعطیل شده‌اند و بی شک انسانی که مبتلا به کرونا هست هم جان درست کردن غذا ندارد. تهیه غذا و ارسال آن از طریق پیک به درب خانه این دست افراد یکی از راهکارهای هوشمندانه‌ای است که هم باعث می‌شود انسانی دیگر به این مرض دچار نشود و هم شخص مبتلا از خورد و خوراک نیافتد.

تدریس به صورت آنلاین

از دیگر مشاغل در کرونا می‌توان به تدریس به صورت آنلاین اشاره کرد. خوب شد کمی از فضای مکتبخانه‌ای و سنتی فاصله گرفتیم و بیش از پیش از ابعاد فناوری‌های روز مانند صفحات ویژه برای تدریس استفاده کردیم. شاید این گام آغازی باشد برای کم‌تر هدر دادن وقت در ترافیک و صرف هزینه‌های رفت و آمد برای کلاس درسی که می‌توان تا حد قابل توجه‌ای از محتوای آن را در کلاس‌های آنلاین به دست آورد. اشتباه نکنیم! اگر کم و کاستی وجود دارد بیش‌تر به خاطر اختلالات شبکه‌ای و سرعت اینترنت است. این اشکالات از طرف فضاهای مجازی تدریس نیستند و این ما هستیم که به عنوان مالکان این فضا باید آن را تقویت کنیم و موانع را از سر راه برداریم.

تخصص‌های رایانه‌ای در صف مشاغل خانگی در کرونا

می‌توان گفت که تقریبا تمام تخصص‌هایی که مربوط به رایانه می‌شود را می‌توان در خانه انجام داد. وقتی تمام فعالیت‌ها به صورت آنلاین و وِیژه سایت هستند، پس دیگر بهانه‌ای باقی نمی‌ماند. چه در محل کار باشیم و چه در خانه و یا حتی جایی دوردست، نقص‌های شبکه‌ای و سرعت اینترنت می‌تواند کار ما را مختل کند. در این دوران، بسیاری از متخصصین رشته‌های مختلف که به طور مستقیم و غیر مستقیم با رایانه و شبکه سر و کار دارند، کار خود را به میز کارهای‌شان در خانه بردند و خود را به صف مشاغل خانگی در کرونا اضافه کرده‌اند.

محصولات فرهنگی و هنری

پر واضح است که همگی دل‌مان لک زده برای دیدار از یک نمایشگاه محصولات فرهنگی و هنری و خرید هنر دست هنرمندان داخلی. اما متاسفانه، کرونا که یک ویروس است و ویروس هم بالطبع فاقد هر نوع درکی است، حتی به این قسم دورهمی‌ها که هم به اقتصاد کمک می‌کنند و هم مشارکت جمعی را تقویت می‌کنند رحم نکرده است. البته هیچ چیز نمی‌تواند جلوی خلاقیت را بگیرد و بسیاری از هنرمندان توانسته‌اند با بهره گیری از صفحات مجازی، محصولات خود را به صورت یک نمایشگاه مجازی به نمایش دربیاورند و مشتری‌های خود را داشته باشند. با استفاده از فناوری حتی می‌توان فروش محصولات را هم تبدیل به مشاغل خانگی در کرونا کرد.

سرمایه گذاری به صورت آنلاین

از یک تا دو سال پیش، شاهد حضور جمعیت بسیاری از جامعه در بازارهای سرمایه بوده‌ایم و دیگر هر کسی با گوشی همراه خود و گرفتن کد بورسی و ثبت نام در یک کارگزاری شروع به فعالیت و سرمایه گذاری از روی مبل‌های خانه‌های‌شان کرده‌اند. چه بسا که بسیاری از سرمایه گذاران در این مدت نه چندان طولانی توانسته‎‌اند سودهای کلانی ببرند و روزی‌شان رونق پیدا کند. ناگفته نماند که این تنها بورس نیست که به صورت آنلاین به عنوان یک کلاسه دارایی توانست جز مشاغل خانگی در کرونا شود. حضور صندوق های سرمایه گذاری که شامل صندوق های سهامی، صندوق های سکه طلا و صندوق درآمد ثابت نیز توانستند به جمع سرمایه گذاری‌های آنلاین اضافه شوند و هر کس با هر طبع و تمایلی که دارد می‌تواند یکی از این صندوق‌ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کند و برای خود سودآوری و درآمدزایی فراهم کند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...