سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کشف واکسن کرونا چه آثار اقتصادی دارد؟>

کشف واکسن کرونا چه آثار اقتصادی دارد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 28
  • 0

در روزهای اخیر خبر موفقیت گسترده واکسن ویروس کرونا منتشر می‌شود که بر بازارهای مختلف تاثیر عمده‌ای گذاشته است. اما این تغییر چه تاثیری بر سرمایه‌گذاری افراد دارد؟ پیامدهای اقتصادی کشف واکسن ویروس کرونا چیست؟ بازارها در ایران و جهان چه واکنش‌هایی نسبت به کشف واکسن کرونا نشان می‌دهند؟ در ادامه سعی می‌کنیم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم.

سرمایه گذاری آنلاین در کیان دیجیتال

تقویت احتمال بازگشت رشد اقتصادی

کشف شدن واکسن برای ویروس کرونا باعث می‌شود سیاست‌های قرنطینه و خانه‌نشینی که با سردی هوا و نزدیک شدن به فصل زمستان تشدید شده بود، برچیده شود. سیاست‌های قرنطینه باعث می‌شود برخی کسب‌وکارها تعطیل شود. علاوه بر این فعالیت‌هایی همچون دریافت خدمات، تفریحات، اموری که نیاز به ارتباط مستقیم بین افراد دارد و حتی مصرف برخی اقلام کالاها کاهش یابد. در این شرایط، نااطمینانی افزایش می‌یابد. به علاوه، افراد از سرمایه‌گذاری پرهیز کرده و سرمایه خود را در مواردی همچون طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. از میان رفتن خطر کرونا همچنین باعث از سر گیری تجارت خارجی در جهان می‌شود. تجارت خارجی در یک سال اخیر و به دلیل پیامدهای شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش یافته بود. به همین دلایل اگر واکسن کرونا عرضه شود، مصرف مردم، تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری را متاثر خواهد کرد و موجب احیای رشد اقتصادی می‌شود.

کاهش هزینه‌های درمان

در حال حاضر هزینه‌های درمان این بیماری بخشی از بودجه‌ دولت‌ را به خود اختصاص می‌دهد. یک هزینه پنهان نیز در سنجش هزینه‌های این بیماری وجود دارد و آن این است که جان‌های از دست رفته به نوعی زیان سرمایه انسانی محسوب می‌شوند. افرادی در طول این بیماری فوت کردند یا مدت زیادی با تبعات آن درگیر شدند که هر یک توان تولیدی داشتند. کنترل یا اتمام کرونا موجب می‌شود این هزینه‌های پنهان و همچنین هزینه‌های بهداشت و درمان کاهش یابند.

قطع یا کاهش سیاست‌های حمایتی و خلق بدهی

در جریان شیوع کرونا بسیاری از دولت‌های جهان ناچار شدند بسته‌های حمایتی گسترده‌ای برای افرادی که اجبارا خانه‌نشین شده بودند، فراهم آورند. این بسته‌های حمایتی در شرایطی که اقتصاد کشورها اوضاع خوشایندی نداشت، موجب افزایش بدهی دولت‌ها به بانک‌های مرکزی و خلق بدهی شد. این بدهی در آینده گریبان برخی اقتصادها را خواهد گرفت. دولت‌ها هر چه زودتر بتوانند از چنگال کرونا راحت شوند، بدهی خلق شده آنها نیز کمتر خواهد بود. در نتیجه پیامدهای اقتصادی این بدهی‌ها نیز ضعیف‌تر خواهد شد.

بهبود تقاضای نفت و اثر آن بر ارز

در صورتی که واکسن کرونا عرضه نهایی شود، بازار نفت داغ‌تر خواهد شد. تقاضا برای نفت به دلیل کاهش فعالیت‌های اقتصادی در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت و اکنون در صورتی که درمان این ویروس در دسترس قرار گیرد، با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی، تقاضا برای نفت نیز افزایش خواهد یافت. همین مساله از عواملی است که بر افزایش قیمت نفت موثر است. در صورتی که ایران بتواند بار دیگر به عرضه گسترده نفت خود در جهان دست بزند و قابلیت انتقال پول را به دست آورد، از درآمدهای ارزی برخوردار می‌شود. این درآمدها برای ساماندهی بیشتر بازار ارز و کاهش انتظارات از افزایش قیمت دلار موثر است.

وضعیت فلز گرانبها، طلا

طلا در یک سال گذشته به دلیل نااطمینانی شدید ناشی از شیوع کرونا روندی افزایشی طی کرد. حدود یک سال پیش طلا در محدوده نزدیک به ۱۵۰۰ دلار قرار داشت اما چند روز قبل از پخش خبرهای مربوط به موفقیت واکسن تا مرز ۱۹۶۰ دلار هم رسید. چند ماه قبل، اونس طلا (تقریبا ۳۱ گرم) حتی از ۲ هزار دلار فراتر رفته بود. به نظر می‌رسد کشف واکسن کرونا بازار طلا را کمی راکد کند. البته باید توجه کرد که طلا با پیامدهای اقتصادی کرونا نیز روبرو است که افزایش بدهی‌های دولت به بانک مرکزی، مشکلات رشد اقتصادی و برخی کسب‌وکارهای تعطیل شده از این جمله به شمار می‌روند.

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد کشف واکسن کرونا منجر به کاهش نااطمینانی و بهبود وضعیت اقتصادی در جهان شود. همین موضوع بر بازار طلا تاثیر منفی خواهد گذاشت و بهای نفت را افزایش خواهد داد. با این همه، نهایی شدن عرضه واکسن و مدت زمانی که طول می‌کشد تا به دست هر کشوری برسد، هنوز مورد سوال است. این موضوع می‌تواند اثرگذاری بر چنین بازارهایی را با تاخیر مواجه کند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...