سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کوچ پاییزی خریداران طلا به بیت کوین؟/ استقبال جوانان، موتور رشد آینده رمزارزها>

کوچ پاییزی خریداران طلا به بیت کوین؟/ استقبال جوانان، موتور رشد آینده رمزارزها

  • اشتراک‌گذاری
  • 14
  • 0

چند روز قبل بود که بانک جی‌پی‌مورگان دست به انتشار گزارشی زد که در آن قید شده بود از ماه اکتبر، پول از طلا خارج شده و وارد بیت کوین شده است. در این گزارش پیش‌بینی شده بود این روند در میان مدت یا بلندمدت نیز ادامه خواهد یافت. قیمت این رمزارز در یک سال اخیر رشد قابل توجهی یافته و اخیرا به بیت کوین توجه زیادی شده است. با این حال در هفته‌های اخیر و پس از شکستن رکورد تاریخی قیمت خود، بهای بیت کوین در حوالی ۱۹ هزار دلار متوقف شده است. با این همه گمانه‌زنی‌های مختلفی از آینده بیت کوین و مقایسه آن با طلا مطرح می‌شود. برخی معتقدند سرانجام سرمایه‌گذاران دریافته‌اند که بیت کوین در آینده همچون طلا وسیله‌ای برای ذخیره ارزش خواهد بود و از یکی از آنها به دیگری چرخش می‌کنند. هرچند این موضوع با انتقاداتی روبرو است.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

هجوم خریداران طلا به بیت کوین؟

صندوق‌های طلا در حال از دست دادن وجوه خود هستند. برخی از این صندوق‌ها با خروج ۴٫۴ میلیارد دلار در یک ماه گذشته روبرو بوده‌اند. از سوی دیگر، برخی شرکت‌هایی که به معامله‌گری در بیت کوین مشغول هستند، اعلام کرده‌اند حدود یک میلیارد دلار در همین بازه وارد آنها شده است. با این حال این دو روند لزوما ارتباطی به هم ندارند. خروج پول از صندوق‌های طلا چندان هم غیرطبیعی نیست. نباید فراموش کرد که از ابتدای سال میلادی جاری صندوق‌های طلا حدود ۲۵ میلیارد دلار ورود پول داشتند و امسال را تبدیل به قدرتمندترین سال در دهه اخیر کردند که پول وارد این صندوق‌ها شده است. حتی با خروج پولی که ذکر شد، صندوق‌های طلا سال بسیار خوبی را پشت سر گذاشته‌اند. قیمت طلا نیز در همین مدت به این موضوع واکنش نشان داده و در طول ۸ ماه نخست سال میلادی شاهد افزایش ۳۵ درصدی بود.

خروج از بازار فلز زرد منطقی است؟

یک احتمال این است که آنچه در یک ماه اخیر رخ داده، تعادل مجدد ساده‌ای باشد که از قصد سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری مجدد و کسب سود از سایر موارد سرمایه‌گذاری ناشی می‌شود. علاوه بر این، خبرهایی همچون عملکرد مثبت واکسن‌ها در هفته‌های اخیر و انتظار افزایش رشد اقتصادی در سال آینده موجب می‌شوند بخشی از سرمایه‌گذاری در طلا کاهش یابد. این موضوع کاملا منطقی است.

رشد اعتماد به بیت کوین و ارزهای دیجیتال

این ماجرا یک سمت و سوی دیگر نیز دارد. در ماه‌های اخیر نهادها به بازار رمزارزها علاقه‌مند شده‌اند. در سال جاری تعداد زیادی از این نهادها وارد سرمایه‌گذاری در بیت کوین شدند. همین موضوع سبب افزایش قیمت بیت کوین شد. با این حال نمی‌توان این موضوع را تنها مولفه رشد ارز دیجیتال برتر دانست. البته برخی خرده سرمایه‌گذاران پشت خروج پول از صندوق‌های طلا هستند و برخی از آنها احتمالا وارد بیت کوین شده‌اند. اما این بازگو کننده همه داستان نیست. بخشی از آن به دلیل گذار نسلی است که در جهان رخ داده است.

نسل جدید و اشتیاق به بیت کوین

در روزهای اخیر، یکی از شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری معتبر پیمایشی از بیش از ۷۰۰ نفر متولدین پس از سال ۲۰۰۰ انجام داد. بر اساس آن به نظر می‌رسد دو سوم از آنها در سرمایه‌گذاری خود، بیت کوین را به طلا ترجیح می‌دهند. این به آن معنا است که پس‌اندازهای جدیدی که در آینده وارد بازار می‌شوند، بیشتر به شکل بیت کوین خواهند بود تا طلا. این موضوع تا حدودی ناشی از این است که جوانان راحت‌تر با فناوری کار می‌کنند و کنار می‌آیند. به همین دلیل به نظر می‌رسد در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که سرمایه‌گذاران سنتی و جدید روی گزینه‌های متفاوتی فکر می‌کنند. به نظر می‌رسد در سال‌های آینده با بیشتر شدن نسبت جوانان در عرصه سرمایه‌گذاری، این موضوع تا حدودی چرخش پیدا کند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...