گواهی تمکن مالی چیست و چطور این گواهی را بگیریم؟

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 743
  • 0
  گواهی تمکن مالی چیست و چطور این گواهی را بگیریم؟

  سازمان بورس شرایطی را ایجاد کرده است که سهام داران و سرمایه گذاران صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه گذاری در کالا، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط و صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا از سرمایه‌های خود در این صندوق‌ها به عنوان تمکن مالی استفاده نمایند.

  برای مهاجرت از کشور علاوه بر داشتن برخی مدارک، متقاضی باید برای گرفتن ویزا به سفارت کشور مورد نظر گواهی تمکن مالی ارائه دهد. گواهی تمکن مالی برای گرفتن ویزای تحصیلی و کاری برای بسیاری از کشورهای مقصد بسیار با اهمیت است.

  زیرا این گواهی نشان می‌دهد که متقاضی توانایی مالی برای پوشش دادن هزینه مسکن، خوراک، پوشاک و بخش درمان کشور مقصد را دارد. در گذشته ارائه مدرک لازم به عنوان گواهی تمکن مالی فقط از طریق حساب سپرده کوتاه صورت می‌گرفت.

  اما در حال حاضر سرمایه گذاران بازار اوراق بهادار نیز می‌توانند از سرمایه‌هایی که دارند به عنوان گواهی تمکن مالی استفاده نمایند. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

  گواهی تمکن مالی چیست؟

  گواهی تمکن مالی از لحاظ حقوقی به معنی یک نامه یا گواهی است که از طرف شرکت تسویه سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و بانک یا صندوق سرمایه گذاری برای فرد متقاضی مهاجرت صادر می‌شود. این گواهی برای فرد متقاضی که در کشور مقصد قصد تحصیل، کسب شغل یا سرمایه گذاری برای گرفتن ویزا را دارد، ضروری است تا سفارت کشور مقصد اطمینان داشته باشد متقاضی مهاجرت می‌تواند هزینه‌های جاری زندگی خود را در کشور مورد نظر رفع نماید و سپس برای این فرد ویزا صادر کند.

  تمکن مالی از طریق حساب بانکی

  در گذشته و حال یکی از رایج‌ترین راه‌های اثبات تمکن مالی از طریق حساب سپرده کوتاه مدت بوده است. این افراد باید به اندازه مبلغ دلاری خواسته شده توسط سفارت کشور مقصد در حساب ریالی خود پول داشته باشند. متقاضی مهاجرت می‌تواند به بانک مورد نظر که در آن حساب دارد مراجعه کند تا بانک بتواند برای او گواهی تمکن مالی صادر نماید.

  تمکن مالی از طریق سهام و صندوق‌های سرمایه گذاری

  در سال‌های گذشته افرادی که قصد مهاجرت از کشور را داشتند تنها می‌توانستند از حساب سپرده جاری خود به عنوان گواهی تمکن مالی استفاده نمایند. اما چند سالی است که متقاضیان مهاجرت می‌توانند که از صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز به عنوان راهی برای دریافت گواهی تمکن مالی استفاده نمایند. علاوه بر این، سازمان بورس به تازگی شرایطی را ایجاد کرده است که سهام داران و سرمایه گذاران صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه گذاری در کالا، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط و صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا هم از سرمایه‌های خود در این صندوق‌ها به عنوان تمکن مالی استفاده نمایند.

  صندوق‌های قابل معامله در بورس و صندوق‌های صدور و ابطالی

  سرمایه گذارانی که در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در سهام، سرمایه گذاری کرده‌اند برای اخذ گواهی تمکن مالی باید به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه نمایند. اما سرمایه گذارانی که در صندوق‌های سرمایه گذاری صدور و ابطالی سرمایه گذاری کرده‌اند، برای کسب گواهی تمکن مالی از سرمایه خود باید به خود صندوق مراجعه نمایند.

  مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی به صورت حضوری (ویژه متقاضیان ساکن تهران)

  متقاضیان دریافت تمکن مالی به زبان انگلیسی که در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و سهام شرکت‌های موجود در بازار اوراق بهادار سرمایه گذاری کرده‌اند، ابتدا باید به سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ddn.csdiran.ir مراجعه نمایند. سپس وارد بخش میز خدمت الکترونیک شوند.

  گواهی تمکن مالی مرحله میز خدمت الکترونیک

  پس از وارد شدن به بخش میز خدمت الکترونیک، باید وارد بخش ثبت درخواست شد.

  گواهی تمکن مالی مرحله ثبت درخواست

  این دسته از متقاضیان، پس از وارد شدن به بخش ثبت در خواست نیز باید گزینه صورت وضعیت دارایی (به زبان انگلیسی) را انتخاب نمایند.

  گواهی تمکن مالی مرحله صورت وضعیت دارایی

  پس از ثبت در خواست دریافت گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی، متقاضیانی که ساکن شهر تهران هستند برای دریافت گواهی تمکن مالی خود باید با در دست داشتن اصل کارت ملی، اصل یا تصویر گذرنامه (گذرنامه حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد) و اصل وکالت نامه (اگر وکیل یا نماینده شخص متقاضی وجود داشته باشد) گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی را دریافت نمایند.

  مدارک لازم جهت دریافت گواهی تمکن مالی به صورت غیرحضوری (ویژه متقاضیان ساکن شهرستان‌ها)

  متقاضیان دریافت گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی که در شهرستان‌های کشور ساکن هستند، لازم نیست به صورت حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مراجعه نمایند. این متقاضیان برای ثبت درخواست خود باید همانند متقاضیان ساکن تهران در خواست خود را در سایت ddn.csdiran.ir ثبت کنند. متقاضیان گواهی دریافت تمکن مالی که محل زندگی آن‌ها خارج از تهران است، برای دریافت گواهی تمکن مالی خود به زبان انگلیسی باید مدارک زیر را به آدرس دفتر مرکزی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارسال نمایند.

  مدارک لازم:

  1. اصل نامه در خواست شامل جزئیات:

  - نام، کد ملی و کد بورسی متقاضی

  - آدرس دقیق پستی جهت دریافت گواهی تمکن مالی (شامل کد پستی)

  2. تصویر کارت ملی

  3. تصویر گذرنامه (گذرنامه حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد)

  4. گواهی امضاء