سرمایه+>سرمایه‌گذاری>۱۰ تابلوی گرانقیمت نقاشی جهان / حراج تهران واقعا رکورد شکست؟>

۱۰ تابلوی گرانقیمت نقاشی جهان / حراج تهران واقعا رکورد شکست؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 31
  • 0

  دو روز پیش حراج تهران برگزار شد و رکورد تاریخی فروش این آثار شکسته شد. این اثر رکوردشکن با ۱۲٫۵ میلیارد تومان متعلق به تابلوی «خاطرات امید» اثر آیدین آغداشلو بود. این آمار و ارقام، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. اما آیا واقعا حراج تهران رکورد پیشین خود را شکست؟ علاوه بر این سوال، در ادامه نگاهی به گران ترین تابلوهای نقاشی جهان نیز می‌اندازیم.

  گران ترین تابلوهای نقاشی جهان

  گران ترین تابلوهای نقاشی جهان

  زمانی که حرف از نقاشی به میان می‌آید، همیشه اسم لئوناردو داوینچی نیز مطرح می‌شود. در رده نخست گران ترین تابلوهای نقاشی دنیا نیز اثری از این هنرمند و دانشمند ایتالیایی به چشم می‌خورد. نقاشی «سالواتور موندی» در نیمه نوامبر سال ۲۰۱۷ در حراج کریستی به مبلغ ۴۵۰٫۳ میلیون دلار فروخته شد. خریدار این تابلو در ابتدا شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان آل سعود به نظر می‌رسید اما بعدها گزارشی منتشر شد که این نقاشی در اختیار ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان قرار دارد. قیمت روز این تابلو نزدیک به ۴۷۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

  دومین نقاشی گران قیمت دنیا، «مبادله» اثر ویلم دکونینگ است. این تابلو در سپتامبر ۲۰۱۵ به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار فروخته شد. قیمت فعلی آن نیز حدود ۳۲۴ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. سومین تابلوی نقاشی گران قیمت جهان نیز «ورق بازان» اثر پل سزان است. این نقاشی در آوریل سال ۲۰۱۱ به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار به فروش رفت و خریدار آن دولت قطر بود. قیمت روز این تابلو حدود ۲۵۴ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

  تابلوهای چهارم تا هفتم چقدر قیمت دارند؟

  چهارمین تابلوی گران قیمت جهان «کی ازدواج خواهی کرد» اثر پل گوگن است که در سپتامبر ۲۰۱۴ به قیمت ۲۱۰ میلیون دلار به فروش رفت. خریدار این تابلو دولت قطر بود. پنجمین تابلو «شماره ۱۷آ» متعلق به جکسون پولاک است که در سپتامبر ۲۰۱۵ به قیمت ۲۰۰ میلیون دلار به فروش رفت. تابلوی بعدی نقاشی «شماره ۶» اثر مارک رتکو است که در اوت سال ۲۰۱۴ به قیمت ۱۸۶ میلیون دلار به فروش رفت. در رده هفتم نیز اثری از رامبراند نقاش معروف هلندی قرار دارد. این اثر با نام « Pendant portraits of Maerten Soolmans and Oopjen Coppit» در سپتامبر ۲۰۱۵ به قیمت ۱۸۰ میلیون دلار به فروش رفت.

  پیکاسو، مودیلیانی و پولاک در رده‌های هشتم تا دهم

  در میان سه تابلوی آخر در فهرست گران ترین تابلوهای نقاشی جهان، سه اثر به نام‌های «زنان الجزایر»، «عریان لمیده» و «نقاشی شماره ۵» قرار دارند. این آثار به ترتیب متعلق به پابلو پیکاسو، آمادئو مویلیانی و جکسون پولاک هستند. زنان الجزایر در ۱۱ مه سال ۲۰۱۵ به قیمت ۱۷۹٫۴ میلیون دلار به حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی فروخته شد. «عریان لمیده» نیز در نوامبر ۲۰۱۵ یه قیمت ۱۷۰٫۴ میلیون دلار به فروش رسید. آخرین تابلوی نقاشی مورد بررسی در این فهرست نیز در نوامبر سال ۲۰۰۶ به بهای ۱۴۰ میلیون دلار فروخته شد. البته بهای آن به قیمت امروز معادل ۱۷۷٫۶ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

  بیشتر بخوانید: گران‌ترین شهرهای لوکس جهان کجا هستند؟

  صدرنشین گران ترین تابلوهای نقاشی ایران: سپهری یا آغداشلو؟

  هرچند همان طور که گفتیم، گرانترین تابلوی ایرانی خاطرات امید است اما با سنجش قیمت دلار به قیمت روز نتیجه دیگری به دست می‌آید. تابلوی «خاطرات امید» به قیمت امروز دلار رقمی در حدود ۵۷۰ هزار دلار است. تابلویی از سهراب سپهری که پیش از این رکورد را در اختیار داشت، به قیمت ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان معامله شده بود. قیمت دلاری این اثر به قیمت روز، چیزی معادل با ۶۳۷ هزار دلار است. با این حال به نظر می‌رسد رکورد دلاری همچنان در اختیار تابلوی سهراب سپهری قرار دارد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...