۳ تفاوت کلیدی بین ریسک سرمایه‌گذاری و قمار/ چرا سرمایه‌گذاری قمار نیست

  • اشتراک‌گذاری
  • 913
  • 0
۳ تفاوت کلیدی بین ریسک سرمایه‌گذاری و قمار/ چرا سرمایه‌گذاری قمار نیست

در روزهای اخیر، خبرهایی در مورد ترویج سرمایه‌گذاری در سایت‌های شرط‌بندی و قمار آنلاین منتشر شده است. پیشتر به این موضوع پرداختیم که تورم شدید می‌تواند منجر به این شود که فرد هزینه از دست رفتن پول را بپذیرد و روی یک برد بزرگ شرط ببندد. با این حال، این کار مشکل بزرگی دارد که به دلیل بخت اندک پیروزی، سرمایه شما (هرچند خُرد) را از بین می‌برد. جایگزین این کار سرمایه‌گذاری هرچند با عدد و رقم‌های کوچک است. برخی ممکن است بگویند سرمایه‌گذاری نیز ریسک دارد یا برخی دیگر به غلط سودهای سرمایه‌گذاری را با برد در قمار مقایسه کنند. این درست است که ما با هر گونه سرمایه‌گذاری با ریسک از دست دادن بخشی از سرمایه خود یا کسب سود روبرو می‌شویم، اما این موضوع تفاوت‌هایی بنیادین با قمار دارد. در ادامه قصد داریم تفاوت‌های بین ریسک سرمایه‌گذاری و قماربازی را مورد بررسی قرار دهیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

ریسک سرمایه‌گذاری پایین‌تر از شرط‌بندی؛ بازی‌سازی به کام قمارخانه‌ها

یکی از مهمترین مواردی که در مورد فرق قمار و ریسک وجود دارد، میزان احتمال باخت است. معمولا قمارخانه‌های آنلاین یا فیزیکی به دنبال کسب سود هستند تا سرپا بمانند و به کار خود ادامه دهند. به همین دلیل نیز اصولا به نحوی طراحی می‌شوند که پول بسیار بزرگ و وسوسه‌انگیزی را با شانس پیروزی بسیار پایین پیشنهاد کنند. در حالی که حتی در سرمایه‌گذاری‌های پرریسک نیز چنین چیزی نیست.

بر اساس شواهدی که روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرده است، احتمال برنده شدن در یک روز کازینوها هرچند اندک است اما خیلی پایین نیست. در واقع به نظر می‌رسد قماربازان در ۳۰ درصد روزهایی که ریسک می‌کنند، برنده می‌شوند. اما ادامه دادن به قمار است که شرایط را وخیم می‌کند. تنها ۱۱ درصد از بازیکنان در یک دوره طولانی سود کرده‌اند. هر چه شرط سنگین‌تر شود، وضعیت بدتر خواهد شد. حدود ۹۵ درصد از ۱۰ درصد قماربازانی که بیشترین تعداد شرط‌ها را در دوره مورد بررسی بسته‌اند، پول از دست دادند. در برخی موارد رقمی که آنان باخته‌اند به ده‌ها هزار دلار می‌رسد. بازندگان بزرگ با زیان بیش از ۵ هزار دلار، بسیار بیشتر از برندگان بزرگ هستند و نسبت آنها ۱۲۸ برابر است. همین موضوع نشان می‌دهد که علم احتمالات مخالف قماربازی است. این در شرایطی است که هیچ سرمایه‌گذاری چنین بخت اندکی ندارد.

بازی یکباره یا بلندمدت؟ تفاوتی کلیدی در ریسک سرمایه‌گذاری و قمار

قمار و شرط‌بندی تنها یک بار صورت می‌گیرد و پس از یک دور بازی یا برنده شده‌اید یا پولتان را باخته‌اید. البته احتمال دومی بسیار بیشتر است. بازی خیلی سریع و در یک دور تمام شده است. این در حالی است که سرمایه‌گذاری حتی در شرایطی که زیان کنید، کاملا از بین نمی‌رود. بخشی از دارایی شما برای مثال ۳۰، ۴۰ یا حتی ۵۰ درصد از بین می‌رود اما بخشی از آن باقی می‌ماند و در آینده این امکان وجود دارد که با تحولات اقتصادی و سیاسی رشد کند و نه تنها اصل سرمایه به شما بازگردد، بلکه سود نیز عایدتان شود. به همین دلیل ریسک سرمایه‌گذاری با قمار تفاوت اساسی دارد.

امکان‌پذیری بازی بدون بازنده

برخی بازی‌ها وجود دارند که یکی برنده است و دیگری بازنده. فرض کنید در یک مسابقه شرکت کنید که هزینه ورودی آن ۱۰ هزار تومان باشد و جایزه یک میلیون تومانی برای نفر اول در نظر گرفته شود. پس از پایان مسابقه، برنده جایزه را به دست می‌آورد و سایرین عایدی کسب نمی‌کنند. این در حالی است که برخی موارد این چنین نیستند. فرض کنید پولتان را در شرکتی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که نیاز به سرمایه دارد. این شرکت با کسب سرمایه از افراد، اقدام به توسعه طرح‌های اقتصادی خود می‌کند، اشتغالزایی می‌کند و سرمایه بیشتری تولید می‌کند. در واقع در این شرایط همه از این سود منتفع می‌شوند.

جمع‌بندی

همان طور که در بالا گفتیم، ۳ تفاوت مهم وجود دارد که موجب تفاوت سرمایه‌گذاری و قمار می‌شود. ذکر چند نکته مهم در پایان ضروری است. یکی اینکه هرقدر هم سرمایه شما خرد باشد، آن را نادیده نگیرید. سرمایه شما حتی در صورت تورم شدید با سرمایه گذاری درست، حفظ خواهد شد و حتی می‌توانید سود کنید. دیگر اینکه گزینه‌های سرمایه‌گذاری متفاوتی وجود دارند که دامنه آنها از ریسک بسیار اندک و حتی نزدیک به صفر تا ریسک‌های بالاتر را شامل می‌شود. با این حال، نگاه بلندمدت و انتخاب گزینه مناسب می‌تواند سرمایه شما را حفظ و حتی به آن بیفزاید. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری درست می‌تواند حتی اثر مثبتی بر وضع دیگران نیز داشته باشد.