سرمایه+>سرمایه‌گذاری>۳ دلیل درخشش بیت ‌کوین/ کی بیت‌کوین بخریم؟>

۳ دلیل درخشش بیت ‌کوین/ کی بیت‌کوین بخریم؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 53
  • 0

بیت‌کوین و به طور کلی سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یکی از گزینه‌هایی است که در سال‌های اخیر جذاب شده است. چند ماه اخیر عملکرد درخشان بیت کوین به نحوی بوده که قیمت آن از ۱۰ هزار و ۵۳۵ دلار در ۱۱ مهر به حدود ۱۸ هزار و ۱۷۲ دلار در حال حاضر رسیده است. این یعنی در مدت ۴۷ روز قیمت بیت‌کوین بیش از ۷۲ درصد رشد کرده است. این رشد خیره‌کننده چرا رخ داده است؟

عبور بیت کوین از ۱۸ هزار دلار

امسال برای بیت کوین سال خوبی بوده است. این ارز دیجیتال ابتدای سال جاری میلادی را با قیمت ۷۲۰۰ دلاری آغاز کرد. با این حال، در ادامه رشد قابل توجهی را تجربه کرد و دلایلی موجب شد تا اکنون به محدوده ۱۸ هزار و ۲۰۰ دلاری برسد. در جدول زیر میزان رشد یک سال و یک ماه اخیر بیت‌کوین و اتریوم را مشاهده می‌کنید.

رشد بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در روزهای اخیر به گونه‌ای بود که حتی توجه برخی سرمایه‌گذاران بزرگ را هم به خود جلب کرد. این جذابیت موجب شد سرمایه‌گذارانی مانند «استنلی دراکن‌ میلر» بخشی از سرمایه خود را به سوی بیت‌کوین ببرند.

چه شد که بیت کوین رشد کرد؟

دلیل اول به میزان عرضه بیت کوین برمی‌گردد. مجموع عرضه بیت کوین نصف شده است و همین موضوع موجب شده قیمت آن افزایش پیدا کند.

دلیل دوم رشد بیت‌کوین در روزهای اخیر افزایش تقاضا است. قیمت بیت‌کوین هم مانند سایر کالاها و خدمات با افزایش تقاضا افزایش می‌یابد. موسسات بزرگی مانند «مایکرو استراتژی» و «گری اسکیل» شروع به ارائه بیت کوین برای مشتریان خود کرده‌اند. خرید و فروش بیت‌کوین در حال ساده‌تر شدن است و در خارج از ایران «پی‌پل» نیز تسهیلاتی در این زمینه ایجاد کرده است. از ماه آگوست (مرداد) تا سپتامبر (شهریور) امسال، شرکت «مایکرو استراتژی» ۴۲۵ میلیون دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. شرکت «اسکوئر» نیز در ۸ اکتبر امسال ۵۰ میلیون دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد.

دلیل سوم این است که با مقبولیت بیشتر بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال از سوی عموم، ارزش شبکه افزایش می‌یابد. این موضوع نیز افزایش قیمت بیت‌کوین را به دنبال دارد.

کی بیت‌ کوین بخریم؟

برای خرید یا انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری باید چند نکته را مورد توجه قرار داد. بررسی تعداد گره‌ها، ارزش بازار یک ارز دیجیتال، تورم کشور و جهان و نیز آگاهی از مقررات جهانی و داخلی کشور در مورد استخراج و پذیرش بیت‌کوین از مهمترین عواملی است که در تعیین زمان خرید ارزهای دیجیتال موثر است.

ریسک‌های ارزهای دیجیتال

با وجودی که میزان رشد اخیر ارزهای دیجیتال ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران را جذب کند، باید توجه کرد که ریسک‌ این ارزها نیز کم نیست. برخی کارشناسان این ارزها را مثالی از تئوری ابله بزرگ‌تر می‌دانند. برخی دیگر به دلیل اینکه این نوع ارزها فاقد حمایت بانک مرکزی هستند و در مواقع شوک به شدت نوسان می‌کنند، ریسک‌های بزرگی را متوجه آنها می‌دانند. آشنایی با مفاهیم ارزهای دیجیتال، نخستین گام در راه شناخت این گزینه سرمایه‌گذاری و ریسک‌های آن است.

جمع‌بندی

ارزهای دیجیتال یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در حال حاضر محسوب می‎‌شوند. با این حال، در خرید آن باید دقت کرد. این بازار مفاهیم جدیدی دارد که برای بسیاری هنوز ناشناخته است. این ارزها هرچند با استقبال روبرو هستند اما تجربه نشان داده است گاهی به یکباره حتی به مدت یک سال با افت قیمت روبرو می‌شوند. همین موضوع شناخت این گزینه را مهم می‌کند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...