سرمایه+>موفقیت>۳ غول فناوری جهان چقدر رشد کردند؟/ ۲ درس شناخت گزینه سرمایه گذاری مناسب>

۳ غول فناوری جهان چقدر رشد کردند؟/ ۲ درس شناخت گزینه سرمایه گذاری مناسب

  • اشتراک‌گذاری
  • 12
  • 0

  برخی از شرکت‌ها پنجره‌های فرصت برای کسب سود و ورود به دنیای سرمایه‌ گذاری‌ هستند. پنجره‌های فرصت، موقعیتی فوق‌العاده برای سرمایه‌گذاری هستند که در آینده سود قابل توجهی را عاید سرمایه گذاران می‌کنند. نگاهی به صنعت‌ها و شرکت‌های جهان نشان می‌دهد شرکت‌های فناوری در میان مهمترینِ این موارد هستند. میل جهان در سال‌های اخیر به سوی فناوری و رشد رایانه، تلفن همراه و اینترنت حاکی از سودآوری قابل توجه آنها است که سودآوریشان حتی به چند هزار درصد در طول ۳ تا ۴ دهه اخیر نیز می‌رسد. به نظر می‌رسد دنبال کردن روندهای تغییرات در یک کشور و جهان، شناسایی سودآوری‌های محتمل و دیدگاهی بلندمدت در کسب سود از آن سرمایه گذاری، می‌تواند برای سرمایه گذاران سودمند باشد. در ادامه به روند رشد شرکت‌های فناوری برتر و درس‌هایی که از آنها می‌آموزیم، اشاره می‌کنیم. سه غول فناوری سالها است که گزینه سرمایه گذاری مناسب و قابل قبولی به شمار می‌روند.

  فناوری

  اپل، سهامی که ۹۲۰ برابر شد

  شاید تعجب کنید اما اپل ارزشمندترین شرکت جهان است و ارزش بازار آن به ۲٫۱۷ هزار میلیارد دلار می‌رسد. هر سهم شرکت اپل در حال حاضر حدود ۱۲۹ دلار است. در یک سال گذشته ارزش هر سهم این شرکت ۶۲ درصد رشد کرده است. شاید داشتن سهام اپل در سبد دارایی‌هایتان چیزی باشد که آرزویش را داشته باشید. اما جالب است بدانید همیشه اوضاع این چنین نبوده است. سهام شرکت اپل از زمان عرضه در میانه ژانویه ۱۹۸۱ حدود ۱۴ سنت ارزش داشت که تا اواخر سپتامبر ۱۹۸۵ به ۷ سنت هم رسید. در میانه سال ۲۰۰۶ ارزش هر سهم اپل حدود ۲ دلار بود. اما رشد قابل توجه اپل از اواخر ماه فوریه سال ۲۰۰۹ آغاز شد. قیمت هر سهم اپل در این سال از ۳٫۱۹ دلار شروع به رشد کرد و در حال حاضر به ۱۲۹ دلار رسیده است یعنی در مدت ۱۲ سال ۴۰٫۴ برابر شده است. ارزش سهام شرکت اپل در طول ۴۰ سال حدودا ۹۲۰ برابر شده است.

  مایکروسافت، یک گزینه سرمایه گذاری مناسب با سود هنگفت

  شرکت مایکروسافت شرکت دیگری است که ارزش سهم آن به ۲۱۵ دلار رسیده است. ارزش سهام این شرکت هم در یک سال اخیر ۳۱٫۶ درصد افزایش پیدا کرده و ارزش آن به ۱٫۶۲ هزار میلیارد دلار می‌رسد. این شرکت نیز از میانه مارس ۱۹۸۶ در بازار سهام وارد شد و هر سهم آن ۱۰ سنت معامله می‌شد. در مدت حدود ۳۵ سال ارزش هر سهم این شرکت حدودا ۲۱۴۹ برابر شده است. در واقع، این موضوع به معنای آن است که هر ساله این سهم سودی معادل ۲۴٫۵ درصد داده است.

  گوگل، پنجره فرصتی ارزشمند

  بررسی سرمایه پلاس از شرکت گوگل نیز نشان می‌دهد ارزش بازار این شرکت به ۱٫۱۸ هزار میلیارد دلار می‌رسد. در حال حاضر هر سهم این شرکت حدود ۱۷۳۷ دلار معامله می‌شود، با این حال خوب است بدانید ارزش هر سهم گوگل در ابتدای عرضه آن در نیمه‌های سال ۲۰۰۴ حدود ۵۴ دلار بود. ارزش هر سهم گوگل در ۱۶ و نیم سال اخیر، بیش از ۳۱ برابر شده است. این به معنی آن است که هر سهم گوگل سالانه ۲۳٫۶ درصد عایدی نصیب سرمایه گذاران خود کرده است.

  بیشتر بخوانید: فناوری ‌های مالی (فین‌تک) چه کمکی به مبارزه با فقر می‌کند؟

  دو نکته مهم در باب گزینه سرمایه گذاری مناسب

  به رغم تفاوت‌های بسیاری که می‌توان در مورد سازوکار اقتصادی و سهام کشورهای مختلف مطرح کرد، دو نکته مهم از این مباحث برمی‌آید. یکی از این موارد آن است که سرمایه‌گذاری موضوعی بلندمدت است. کسی که سهم اپل را در آغاز راه خرید، شاید در رویاهایش هم این فکر را نمی‌کرد که در طول ۴۰ سال ارزش سهامش ۹۲۰ برابر شود. این به معنی آن است که اگر کسی از ابتدا تاکنون با اپل همراه بوده، به طور متوسط سالی ۱۸ درصد سود کرده که با توجه به تورم بلندمدت زیر ۴ درصدی رقم قابل توجهی است. نکته دوم زمان بهینه ورود به یک بازار، شناخت روندهای موجود و سرمایه گذاری در زمان درست است. حتی اگر در اپل هم سرمایه‌ گذاری کرده بودید، در ۴ تا ۵ سال اول سرمایه شما نصف می‌شد. اما کسی که از هزاره جدید وارد این سهم شد، سود بسیار بیشتری کرده است. بنابراین، یک درس مهم را می‌توان شناخت روندها و ورود به موقع به بازار و یک گزینه سرمایه‌گذاری دانست. درس دیگر هم نگاه بلندمدت پس از انتخاب گزینه مناسب است. این دو درس به شما در حفظ و افزایش سرمایه زندگی کمک خواهند کرد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...