سرمایه+>سرمایه‌گذاری>۴ سیگنال‌ نهایی شدن پیروزی بایدن/ خواب زمستانی کدام بازارها از راه می‌رسد؟>

۴ سیگنال‌ نهایی شدن پیروزی بایدن/ خواب زمستانی کدام بازارها از راه می‌رسد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 65
  • 0

به نظر می‌رسد روند انتقال قدرت در کاخ سفید در حال انجام باشد. امروز دونالد ترامپ در توییتی نوشت که در راستای منافع این کشور، به اداره خدمات عمومی آمریکا دستور شروع روند انتقال قدرت را داده است. مقامات کاخ سفید نیز اعلام کرده‌اند که اداره خدمات عمومی نامه‌هایی مبنی بر انتقال قدرت را صادر کرده است. به نظر می‌رسد این اتفاقات به معنی پذیرفتن شکست از سوی ترامپ باشد. بازارهای ایران نیز نسبت به این رخدادها واکنش نشان داده‌اند. اما این تحولات چه تاثیراتی بر وضعیت بازارها داشته و خواهد داشت؟ این انتخاب چه سیگنال‌هایی به سرمایه‌گذاران می‌دهد؟

سرمایه گذاری با کیان دیجیتال

سیگنال اول: بازگشت به برجام؟

در پی این اتفاقات، باراک اوباما رئیس جمهور سابق ایالات متحده در گفتگو با واشنگتن‌پست اظهار کرد که بایدن قصد دارد به زودی به برجام برگردد. همان طور که در سرمایه پلاس پیش‌بینی کرده بودیم، تونی بلینکن به عنوان وزیر خارجه و جنت یلن به عنوان وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در دوران بایدن معرفی شده‌اند. به نظر می‌رسد بلینکن که مورد تایید اوباما نیز هست، به برجام و احیای آن متمایل باشد، البته گره‌هایی نیز در بازگشت به برجام وجود دارد.

سیگنال دوم: سقوط دلار به کانال ۲۴ تومان؟

دلار مستقیما به این رویداد واکنش نشان داده است. دیروز دلار در محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان به کار خود پایان داده بود اما امروز و تا این لحظه به ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان نزول کرده است. هرچند فعلا دلار در مرز ۲۵ هزار تومان مقاومت می‌کند اما به نظر می‌رسد این افت قیمت بتواند بهای دلار را به کانال ۲۴ هزار تومان ببرد.

اثر سوم: بورس در دو نمای متفاوت

به نظر می‌رسد امروز بورس تهران روی خوشی به بایدن نشان نمی‌دهد. با این حال، این موضوع تمام حقیقت نیست. هرچند امروز شاخص بورس تهران بیش از ۱۸ هزار واحد افت کرد، اما شاخص هم‌وزن حدود ۳ هزار واحد افزایش یافت. این موضوع به این معنی است که هرچند امروز برخی شرکت‌های بزرگ حاضر در بازار سهام با افت قیمت مواجه شده‌اند، برخی شرکت‌های کوچک‌تر با اقبال سرمایه‌گذاران روبرو بوده‌اند. البته نباید فراموش کرد که این افت تا حدودی ماهیت بازار سرمایه است. در واقع بورس تهران هفته گذشته رشد خوبی را پشت سر گذاشت و این افت چندان هم با ماهیت بازار ناهمخوانی ندارد.

سیگنال چهارم: بازار طلا در کف چهار ماهه

بازار طلا و سکه نیز امروز از دو منظر با افت قیمت روبرو شد. یکی از دلایل این افت قیمت، کاهش بهای جهانی طلا و خبرهای جدید در خصوص واکسن‌های کرونا بوده است. در بازار داخلی نیز افت ارزش دلار که مهمترین اثر را بر تعیین قیمت طلا دارد، موجب شد بهای فلز زرد در بازار به کمتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برسد. بهای هر سکه بهار آزادی نیز به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته است. امروز طلا در ایران به کمترین مقدار خود در ۴ ماه اخیر رسید.

بازارها در عصر بایدن به کجا می‌روند؟

بر اساس آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد انتخاب بایدن در کوتاه مدت بازارهای طلا و دلار را با کاهش قیمت روبرو کند. در مورد قیمت مسکن نیز چنین اتفاقی دور از انتظار نیست. با این حال در مورد بورس نمی‌توان چندان هم روند بازار را کاهشی دانست. در واقع، در بازار سهام با انتخاب سهام مناسب و بنیادی دستیابی به سود دور از انتظار نیست. البته باید توجه کرد دوره سوددهی‌های کلان و تا حدودی نامعقول اوایل سال جاری سپری شده و باید انتظاراتی معقول و منطقی از بازار داشت.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...