سرمایه+>موفقیت>۴ مشکل واکسن‌های کرونا/ واکسن کی به ایران می‌رسد؟>

۴ مشکل واکسن‌های کرونا/ واکسن کی به ایران می‌رسد؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 11
  • 0

  هفته گذشته بود که خبر خوش موفقیت گسترده واکسن کرونا شرکت فایزر و بیون‌تک در رسانه‌ها منتشر شد. انتشار خبر موفقیت این واکسن علاوه بر فضای عمومی جامعه، آثار اقتصادی نیز در پی داشت. دیروز نیز خبر نتایج موفقیت‌آمیزتر واکسن دوم رسید. شاید برای برخی از مردم این سوال پیش بیاید که مدرنا و فایزر چه زمانی اقدام به توزیع گسترده واکسن می‌کنند؟ واکسن‌ها کی به ایران می‌رسد؟ کدام واکسن موفقیت‌آمیزتر است؟ عوارض جانبی واکسن‌ها چیست؟ و این خبرها چه تاثیری بر اقتصاد و بازارهای مختلف خواهند گذاشت؟

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  واکسن کرونا کی توزیع می‌شود؟

  هرچند هنوز زمان دقیقی برای توزیع واکسن در کشورها مشخص نشده است اما به گفته مقامات شرکت بیون‌تک واکسن از اواخر امسال یا ابتدای سال آینده میلادی توزیع خواهد شد. بر اساس اظهارات اوگور شاهین از بنیان‌گذاران شرکت بیون‌تک، زندگی در زمستان دیگر به حالت عادی برخواهد گشت. با این حال بر اساس گفته‌های رئیس انجمن داروسازان ایران، به نظر می‌رسد در بهترین حالت یکسال زمان ببرد تا واکسن به ایران برسد.

  ۴ مشکل واکسن‌ کرونا

  عوارض جانبی

  در مورد واکسن مدرنا، خبرگزاری‌های معتبر هنوز به مساله قابل توجهی اشاره نکرده‌اند. واکنش‌های منفی نسبت به آن معمولی بوده و شامل خستگی، درد پیرامون محل تزریق یا سردرد بوده است. در مورد واکسن شرکت فایزر عوارض جانبی همانند آنفلوآنزا بود، یعنی تب، دردهای ماهیچه‌ای و درد در بازوها که می‌تواند روزها طول بکشد و مردم را از رفتن به کار و مدرسه بازدارد.

  میزان موفقیت

  موفقیت نخستین واکسن کرونا حدود ۹۰ درصد اعلام شد اما واکسن شرکت مدرنا توانسته است به نرخ موفقیت ۹۵ درصدی دست پیدا کند. این واکسن جدید امیدها برای افزایش نرخ موفقیت را افزایش داده است.

  دشواری‌های نگهداری واکسن کرونا

  یکی از مشکلاتی که هفته گذشته و با پخش خبر واکسن نخست منتشر شد، این بود که این واکسن باید در دمای ۷۵- درجه نگهداری می‌شد اما واکسن جدید این مشکل را ندارد. شرکت مدرنا اعلام کرده که واکسن تولیدی این شرکت قابل نگهداری در دمای ۲۰- درجه است. این موضوع بسیار مهمی است زیرا نگهداری در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد و توزیع واکسن در چنین شرایطی با دشواری‌هایی همراه می‌شد. در واقع ظاهرا واکسن جدید را می‌توان به مدت ۳۰ روز در دمای یخچال و فریزرها نگهداری کرد.

  ماندگاری

  با تمام اخبار خوبی که رسیده، یکی از مشکلاتی که هنوز در مورد واکسن وجود دارد این است که دقیقا مشخص نیست میزان ماندگاری اثر این واکسن‌ها چه مدت باشد.

  آثار اقتصادی توزیع واکسن کرونا

  کشف و توزیع واکسن کرونا اثر قابل توجهی روی کاهش نااطمینانی در بازارهای جهانی خواهد گذاشت. همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ موجب شد سیاست‌های خانه‌نشینی، قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی در جهان به اجرا درآید. علاوه بر این، به دلیل تعطیلی‌های گسترده و سیاست‌های خانه‌نشینی سطح فعالیت اقتصادی در کشورهای جهان کاهش یافته و رشد اقتصادی با کاهشی بی‌سابقه روبرو شده است. به همین دلیل هم امید به کشف واکسن آثار اقتصادی مثبتی را در جهان رقم خواهد زد.

  اثرگذاری واکسن کرونا بر بازارها

  مژده بازگشت رشد اقتصادی بر صنایع و بازارهای مختلفی تاثیر می‌گذارد. قیمت نفت یکی از این موارد است. بهای طلای سیاه که در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا و کاهش فعالیت‌های اقتصادی کاهش یافته بود، با انتشار اخبار موفقیت واکسن کرونا، افزایش یافته است. کرونا قیمت طلا را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. از سوی دیگر سود برخی شرکت‌های خرده‌فروشی آنلاین و برگزاری کنفرانس آنلاین در این میان کمتر خواهد شد. البته برندگان و بازندگان کرونا محدود به این موارد نمی‌شوند و دامنه وسیع‌تری دارند. برای مثال شرکت‌های هواپیمایی و بخش سفر و گردشگری از جمله صنایعی هستند که از بهبود وضعیت منتفع خواهند شد.

  اثرات واکسن بر ایران

  درست است که در حال حاضر بازارهای جهانی نسبت به تولید واکسن کرونا واکنش نشان می‌دهند اما باید توجه کرد این موضوع ممکن است در ایران تفاوت‌هایی داشته باشد. در صورتی که کرونا در ایران تداوم یابد و انتظارات مردم و فعالان بازار این باشد که وضعیت اقتصادی را وخیم‌تر کند و به زودی نیز واکسن به ایران نرسد، ممکن است منجر به کاهش بیشتر ارزش پول ملی و گرایش به خرید بیشتر دارایی‌های ثابت شود. همین موضوع اهمیت اتخاذ سیاست‌های درست در برابر شیوع کرونا را نشان می‌دهد.

  بیشتر بخوانید: خرید واکسن کرونای کشورها به کجا رسید؟

  جمع‌بندی

  با وجود آثار مثبت اقتصادی واکسن کرونا، نباید فراموش کرد که این همه‌گیری باعث آسیب‌های اقتصادی شد. مشکلاتی که پس از فروکش کردن بحران ظاهر خواهند شد ممکن است حتی در بلندمدت نیز اقتصاد کشورها را آزار دهد. به ویژه اینکه سیاست‌های حمایتی در این دوران به طور گسترده استفاده شد. با تمام این حرف‌ها، کشف واکسن‌ها می‌تواند موجب نجات دنیا از وضعیت اقتصادی دشوار فعلی شود.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...