سرمایه+>موفقیت>۷ رویداد مهم سال ۲۰۲۱ / از آینده صادرات نفت ایران تا تورم سیاست‌های حمایتی>

۷ رویداد مهم سال ۲۰۲۱ / از آینده صادرات نفت ایران تا تورم سیاست‌های حمایتی

  • اشتراک‌گذاری
  • 22
  • 0

  سال آینده دوباره اقتصاد جهان روی غلتک می‌افتد و از بزرگ‌ترین شوک اقتصادی بزرگ تاریخ که در سال ۲۰۲۰ به آن وارد شد، در می‌آید. با توزیع واکسن کرونا ترس مردم از میان می‌رود و این امکان پیش می‌آید که همانند روزهای قبل از همه گیری زندگی معمول خود را پیش بگیریم. در این دوره بازارهای سرمایه با رکود مواجه شدند اما اکنون با توزیع واکسن کرونا چشم امید به آینده دوخته‌اند و می‌خواهند پر قدرت‌تر از قبل دوباره به اوج برسند. انتخاب بایدن به عنوان ریاست جمهوری بر سال ۲۰۲۱ آثار مهمی خواهد داشت. به علاوه، ایران نیز امیدوار است در سال ۲۰۲۱ با بهبودهای اقتصادی و ثبات روبرو شود. در واقع، آینده صادرات نفت ایران یکی از مهمترین موضوعات سال جدید است. اما حقیقتا در سال ۲۰۲۱ چه بر سر جهان می‌آید؟ در ادامه نگاهی به ۷ رویداد می‌اندازیم که می‌توانند در سال ۲۰۲۱ در صحنه اقتصاد جهان رخ دهند.

  2021

  تاثیر بایدن بر اقتصاد ۲۰۲۱ آمریکا و جهان

  با روی کار آمدن بایدن که دموکرات است انتظار می‌رود او به بازسازی اقتصاد و در نتیجه بازار سرمایه بپردازد و در نتیجه باعث جهش اقتصادی ۲۰۲۱ شود. اما این موضوع خیلی به سنا بستگی دارد. به احتمال زیاد اگر کنترل سنا برای دو سال آینده دست جمهوری خواهان باشد، پیشبرد بسیاری از برنامه‌هایی که از بایدن انتظار می‌رود غیر ممکن است. با وجوداین، بایدن فرصت زیادی برای تاثیر گذاری بر بازار سرمایه از طریق سیاست خارجی را خواهد داشت چرا که سنا کم‌تر می‌تواند بر سیاست‌های خارجی فشار بیاورد. به نظر می‌رسد که بایدن می‌خواهد روابط را با متحدان قدیمی آمریکا از سر گیرد بنابر این از جنگ تجاری با اروپا جلوگیری می‌کند. در ضمن باید دید که بایدن در زمینه تعرفه‌های واردات کالاهای چینی چه رویکردی در سر دارد.

  آینده صادرات نفت ایران ، اوپک و بایدن

  یکی دیگر از وقایع مهمی که در سال ۲۰۲۱ رخ می‌دهد، مسائل پیرامون ایران است. بایدن قصد دارد به برجام باز گردد و بازگشت به برجام می‌تواند زمینه ساز کاهش تحریم‌های ایران و افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران شود. جذب این افزایش مقدار عرضه نفت در جهان یکی از موضوعاتی است که در سال جدید بین اعضای اوپک مطرح خواهد شد. آن هم در شرایطی که قیمت نفت در یک سال اخیر کاهش زیادی داشته و اعضای اوپک چندان به افزایش عرضه یا اضافه شدن یک صادرکننده تمایلی ندارند.

  توزیع واکسن کرونا

  توزیع واکسن کرونا بسیار می‌تواند بر رشد اقتصادی ۲۰۲۱ موثر باشد چرا که با واکسسینه شدن در برابر این ویروس محاظفت می‌شویم و به زندگی معمول باز گردیم. اما موضوع اینجاست که احتمالا خیلی از افراد از واکسینه شدن امتناع کنند و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای جهش اقتصادی ۲۰۲۱ باشد.

  از سر گیری رویدادهای عمومی

  با فرض اینکه توزیع واکسن کرونا طبق برنامه پیش برود باز هم نمی‌توان انتظار داشت که تعداد پروازها و مسافرت در ۲۰۲۱ مانند سال ۲۰۱۹ شود و یا اینکه همه رویدادها مثل کنسرت و تماشای مسابقه فوتبال به روال قبل باز گردد. بسیاری از قدرت‌های سیاسی بر آنند که رویدادهای مهم مانند المپیک توکیو و لیگ قهرمانی فوتبال اروپا طبق برنامه و سر وقت برگزار شوند. اما تا قبل از ۲۰۲۲ امکان برگزاری همه این رویدادها بسیار مشکل است. پس باید با رعایت هر چه بیش‌تر بهداشت و تسریع توزیع واکسن کرونا همه این فعالیت‌ها از سر بگیریم و باعث جهش اقتصادی ۲۰۲۱ شویم.

  ترس از تورم

  با نزدیک شدن بهار، ترس از تورم بیش‌تر می‌شود چرا که در بهار ۲۰۲۰ سیاست‌هایی در پیش گرفته شده است که می‌تواند منجر به تورم شود. تصمیمات بانک‌های مرکزی در شرایط کرونا موجب شده است انتظارات تورمی در سال جدید افزایش یابد. با این حال، هر کشور با اعمال سیاست گذاری‌های پولی شاید تا حدودی بتواند جلوی این تورم را بگیرد.

  سال ۲۰۲۱ سال جنگ ضد انحصار بیگ تک Big Tech- غول‌های فناوری

  بیگ تک یا همان غول‌های فناوری شامل ۵ شرکت آمازون، اَپل، آلفابت، مایکروسافت و فیس بوک هستند که ثروت و قدرت زیادی دارند و تسلط زیادی بر فعالیت‌های آنلاین دارند و آنچه که کاربران می‌خوانند، تماشا می‌کنند و یا می‌خرند را کنترل می‌کنند. این شرکت‌ها از اطلاعات کاربران استفاده می‌کنند تا انتخاب آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. تحلیلگران زیادی اقدامات این چنینی شرکت‌ها را زیر سوال برده‌اند و می‌خواهند حق انحصاری از این شرکت‌ها گرفته شود. اما این شرکت‌ها زیر بار نمی‌روند و هم چنان با محبوبیتی که بین کاربران دارند جولان می‌دهند.

  بیشتر بخوانید: برندگان و بازندگان افزایش قیمت نفت و کالاهای معدنی

  برگزیت و اقتصاد ۲۰۲۱

  سال ۲۰۲۱ می‌تواند شروعی چالش برانگیز داشته باشد و این امر می‌تواند ناشی از توافق برگزیت در اول ژانویه باشد. طی این توافق بریتانیا در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شد. این موضوع تبعات زیادی برای کشورهای اروپایی و اقتصاد این کشورها در پی دارد.

  منبع: investing.com

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...