۷ نکته جالب در مورد اهمیت اقتصاد فضا/ چرا کشورها در فضا سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 23
  • 0
۷ نکته جالب در مورد اهمیت اقتصاد فضا/ چرا کشورها در فضا سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

در روزهای اخیر اخبار جالبی در مورد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فضایی به گوش می‌رسد. پروژه‌های جاه‌طلبانه‌ای که از فرستادن توریست به فضا تا نشستن فضاپیمای چینی روی سطح ماه. ایلان ماسک مدیرعامل شرکت «اسپیس ایکس» اعلام کرده است که بودجه کلانی برای فرستادن توریست به فضا اختصاص داده است و جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون و ثروتمندترین فرد جهان نیز دیروز از آزمایش موفق «بلو اوریجین» و فرستادن نخستین زن به سطح ماه در آینده نزدیک خبر داد. پروژه‌های فضایی هزینه زیادی دارند و بازده آنها نیز به مدت زمانی نسبتا طولانی نیاز دارد. بنابراین ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فضایی و ماهواره‌ ها شتاب گرفته است؟ آیا اگر این هزینه‌ها صرف پروژه‌های زمینی یا کمک به فقرا شود و اشتغال و بهره‌وری در زمین را افزایش دهد، بهتر نیست؟

اقتصاد فضا

حقایقی در مورد پروژه‌های فضایی/ کمک به محیط زیست

نخستین دلیل این کار کمک به حیات وحش است. یکی از کمک‌هایی که بهبود پروژه‌های فضایی به دنبال دارند، این است که ماهواره ‌ها به توقف قطع غیرقانونی درختان، ماهیگیری و تجارت نامشروع در حیات وحش کمک می‌کند. این کار موجب کاهش بیش از ۷۳ میلیارد دلاری درآمدهای غیرقانونی در سال می‌شود.

فرار از ترافیک و مسیریابی

علت دوم به تلفن‌های همراه برمی‌گردد. احتمالا تاکنون در ترافیک گیر افتاده یا جایی گم شده‌ باشید. در این حالت استفاده از تلفن همراه و اپلیکیشن‌های مسیریابی توانسته به شما کمک کند. در جهان حدود ۵ میلیارد تلفن همراه وجود دارد که به ماهواره‌ هایی در فضا متصل هستند. این ماهواره‌ها امکان جستحوی نقشه‌ها، مسیریابی در ترافیک و مواردی از این قبیل را فراهم می‌آورند.

از پر کردن شکاف ارتباطی تا سنجش آب و هوا

دلیل سوم این است که پروژه‌های فضایی می‌تواند به ۳ میلیارد نفری که به اینترنت دسترسی ندارند، کمک کند. در واقع ماهواره‌ ها می‌توانند شکاف موجود در ارتباطات را پر کنند. علت دیگر این است که بیش از ۱۶۰ ماهواره در حال حاضر نماگرهای مربوط به وضعیت آب و هوایی مختلف را اندازه می‌گیرند. این ماهواره‌ها به بررسی گرمایش زمین نیز کمک می‌کنند. علاوه بر این، نیمی از تمام متغیرهای آب و هوایی را تنها می‌توان از فضا اندازه گرفت.

ماهواره ‌ها، عامل کمک در فجایع و همه‌گیری

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود کشورها و شرکت‌ها به سوی پروژه‌های فضایی بروند، این است که هنگام بروز فجایعی همچون همه‌گیری‌ها یا سایر بلایای طبیعی، استفاده از ارتباطات اهمیت پیدا می‌کند. با این حال معمولا راه‌های ارتباطی زمینی قطع می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در طول فجایع، استفاده از ارتباطات ماهواره‌ای ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر این، ماهواره‌ها به طور غیرمستقیم موجب خلق ارزش ۱۰ میلیارد دلاری در صنایع ارتباطات راه دور، اینترنت، تامین مالی و برخی صنایع دیگر می‌شوند.

دستیابی به اهداف توسعه سازمان ملل متحد با ماهواره ها

آخرین نکته‌ای که در مورد استفاده گسترده از ماهواره‌ ها و پروژه‌های فضایی مطرح شده است، کمک به دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد با استفاده از فناوری‌های فضایی است. به همین دلایل است که اقتصاد فضا اهمیت دارد زیرا می‌تواند به بهبود حیات روی کره زمین کمک کند. فعالیت‌هایی نظیر فرستادن توریست به فضا می‌تواند موجب درآمدزایی، جلب توجه بیشتر و حتی ورود سرمایه به این بخش شود که در نهایت به ارتقای فناوری‌های فضایی و بهبود شرایط گفته شده منتهی می‎شود.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها