4 نکته مهم برای تمرکز بیشتر روی اهداف مالی

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 51
  • 0
  4 نکته مهم برای تمرکز بیشتر روی اهداف مالی

  اگر می‌خواهیم به رویاهای‌مان دست پیدا کنیم باید اهداف مالی مشخصی را مدنظر قرار دهیم. اگر اهداف مالی نداشته باشیم چطور امکان دارد بتوانیم به راحتی به سفر برویم، خانه بخریم و یا حتی به فکر حقوق و سرمایه برای دوران بازنشستگی‌مان باشیم؟ تمرکز بر اهداف مالی کار سختی نیست. کافی است تا چند نکته را به خاطر بسپاریم تا متمرکز ماندن بر اهداف مالی ملکه ذهن‌مان شود. خوشبختانه تمام نکاتی که نیاز داریم در دسترس و یا فراگیری‌شان آسان است. در ادامه به معرفی این نکات خواهیم پرداخت.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  سنگ بزرگ علامت نزدن است!

  اهداف‌تان را مانند حجم غذایی که مقابل‌تان قرار می‌گیرد به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید. گاهی آنقدر ذوق زده هستیم که می‌خواهیم در همان اول مسیر رسیدن به هدف‌مان یک گام بزرگ برداریم. یادمان باشد که آماده‌سازی از حرکت و رسیدن به هدف مهم‌تر است. برای رسیدن به اهدف مالی تصمیم می‌گیریم تا قسمت عمده‌ای از درآمدمان را کنار بگذاریم. اما یادمان می‌رود که برای رسیدن به اهداف نباید لحظه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم فراموش کنیم.

  دلایل خود را بشناسیم

  نه فقط برای اهداف مالی بلکه برای دستیابی به بسیاری از اهداف در زندگی نیاز به دلایل و انگیزه‌هایی داریم. ممکن است اهدافی را بنا بر نظر و میل جمعی انتخاب کنیم و با تلاش و ممارست ممکن است به هدف هم برسیم و هم نرسیم. اما اگر هدفی که تعیین می‌کنیم منحصر به خودمان باشد بی شک باید دلیلی پشت آن قرار گرفته باشد. دلیل باعث به وجود آمدن انگیزه و به حرکت درآمدن ما در مسیر رسیدن به اهداف‌مان می‌شود. انگیزه‌ای که منجر به حرکت به سمت هدف می‌شود را به عنوان انگیزه ذاتی نیز می‌شناسند. انگیزه ذاتی یعنی نیرویی که در درون فرد باعث حرکت او به سمت آرزوهایش می‌شود و عوامل بیرونی نیز نمی‌توانند جلوی حرکت او را بگیرند.

  همخوانی اهداف با بودجه

  یکی دیگر از وجوه معقولی که در زمان تمرکز بر اهداف مالی باید داشت این است که اهداف‌مان با توان مالی و بودجه‌ای که در اختیار داریم همخوانی داشته باشد. معقولانه فکر کردن به اهداف باعث می‌شود تا ماهیت هدف‌تان هر چه منطقی‌تر شکل بگیرد. خرد کردن اهداف به قسمت‌های کوچک‌تر در این جا نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال ممکن است قصد داشته باشیم یک دفتر کاری مستقل برای خود راه بیاندازیم اما در حال حاضر به خاطر میزان بودجه‌ای که داریم نمی‌توانیم چنین کاری را انجام دهیم. بنابراین در گام اول سعی می‌کنیم با راه اندازی یک وبسایت کارمان را شروع کنیم و به سمت هدف بزرگ‌تر که افتتاح یک دفتر کاری مستقل است پیش برویم.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  تقسیم بندی

  حالا نوبت به ملموس کردن اهداف مالی می‌رسد. از همین آغاز تصمیم گیری و مشخص کردن اهداف مالی یک حساب اختصاصی برای اهداف‌تان مشخص کنید. باز کردن یک حساب اختصاصی و قرار دادن پول و سرمایه در آن برای اهداف مالی مشخص شده به این خاطر انجام می‌شود که در هر زمان و موقعیتی که نیازمند پول شدید به سراغ پول‌های پس انداز شده نروید. بعد از مدتی که حساب اختصاصی را بررسی می‌کنید بیش از پیش پیشرفت مالی خود و نزدیک شدن به اهداف مالی‌تان را احساس می‌کنید. در این مسیر اجازه دهید که رویاهای‌تان هر چه بیش‌تر رنگ واقعیت به خود بگیرد تا تلاش‌تان نیز با دیدن واقعیت پیش‌رو بیش‌تر شود.