سرمایه+>سرمایه‌گذاری>نرخ بیکاری سال 99 تک رقمی اعلام شد>

چرا آمار بیکاری با ذهنیت مردم همخوانی ندارد؟

نرخ بیکاری سال 99 تک رقمی اعلام شد

  • اشتراک‌گذاری
  • 32
  • 0
نرخ بیکاری سال 99 تک رقمی اعلام شد

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود، نرخ بیکاری سال 99 را 9.6 درصد اعلام کرد. بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری ایران در مقایسه با سال 98 حدود 1.1 درصد کمتر شده است. در مورد آمار بیکاری و تورم مردم معمولا ذهنیت بالاتری دارند و فکر می‌کنند این میزان چندان صحیح نیست. در ادامه به بررسی نرخ بیکاری سال 99 و این که چرا بیکاری در ذهن مردم بالاتر از آمار است، خواهیم پرداخت.

تحولات بیکاری در سال 99

به گزارش مرکز آمار، در سال 99 حدود 41 درصد از جمعیت 15 ساله و بالاتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند که نسبت به سال 98 حدود 3 درصد کمتر شده است. به این ترتیب، تعداد افراد فعال یعنی کسانی که در دسته شاغل یا بیکار قرار می‌گیرند، به 25 میلیون و 737 هزار نفر و جمعیت غیرفعال به 36 میلیون و 639 هزار نفر می‌رسد. تعداد افراد شاغل 15ساله و بالاتر در سال گذشته، 23 میلیون و 263 هزار نفر بوده که در مقایسه با سال 98 بیش از یک میلیون نفر کمتر شده است. تعداد بیکاران نیز با این تعریف 2 میلیون و 474 هزار نفر است. ناگفته نماند که از بیش از 23 میلیون شاغل، 8.7 میلیون نفر کمتر از 44 ساعت در هفته کار می‌کنند.

کدام بخش‌ها مشاغل بیشتری دارند؟

در سال 99 بخش خدمات بیشترین تعداد افراد شاغل را در بر داشته است. حدود 49 درصد از شاغلین در ایران در بخش خدمات فعالیت می‌کنند و صنعت یک سوم شاغلین کشور را به خود اختصاص می‌دهد. در بخش کشاورزی نیز 17 درصد از شاغلان فعالیت می‌کنند.

سهم بیکاری دانشگاه رفته‌ها در مرز 40 درصد

نرخ بیکاری کسانی که در ایران تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند، بسیار زیاد است. در واقع، سهم جمعیت بیکار دانشگاه رفته از کل بیکاران در سال 99 به 38.9 درصد رسید که نسبت به سال گذشته 2.7 درصد کمتر شده است. در میان زنان این نسبت بیکاری شدیدتر است. بیش از 70 درصد زنان بیکار در سال 99 را آن دسته از زنانی تشکیل می‌دهند که دانشگاه رفته‌اند. این نسبت برای مردان 27 درصد است. نرخ بیکاری در میان تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی در ایران 14.2 درصد است.

بیشترین نرخ بیکاری در کدام استانها است؟

بر اساس همین گزارش، بیشترین نرخ بیکاری در سال 99 متعلق به لرستان و چهارمحال و بختیاری با 15.2 درصد و کرمانشاه با 14.9 درصد است و کمترین نرخ بیکاری را نیز استان‌های خراسان جنوبی و رضوی با 6.2 و ایلام با 6.7 درصد در اختیار دارند.

چرا نرخ بیکاری کمتر از انتظارات است؟

همان طور که گفتیم، بسیاری از مردم فکر می‌کنند آمار اعلام شده همخوانی با تجربیات آنها ندارد. به نظر بسیاری از مردم نرخ بیکاری باید بالاتر باشد. اما شاید دلیلی برای این اختلاف وجود داشته باشد. مهمترین عاملی که در این اختلاف نظر نقش دارد، نحوه محاسبه نرخ بیکاری است. نرخ بیکاری بر اساس جمعیت فعال کشور محاسبه می‌شود، نه تعداد جمعیت. در واقع، در این محاسبه، کسی عضو جمعیت فعال به حساب می‌آید که خواهان کار باشد ولی کاری برای وی یافت نشود. در این چارچوب، افراد زیر 15 سال، دانشجویان، زنان خانه‌دار و کسانی که درآمدهای غیر کاری دارند، در محاسبه نرخ بیکاری محسوب نمی‌شوند. به این ترتیب، از میان بیش از 62 میلیون و 375 هزار نفر جمعیت بالای 15 سال در کشور، تنها 25 میلیون و 737 هزار نفر در مشارکت اقتصادی و محاسبه نرخ بیکاری نقش دارند. همین موضوع عاملی در اختلاف بین نرخ بیکاری اعلام شده و ذهنیت مردم است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها