ارزش ارزهای دیجیتال از شرکت مادر گوگل فراتر رفت

بیت کوین در آستانه هزار میلیارد دلاری شدن

  • اشتراک‌گذاری
  • 176
  • 0
بیت کوین در آستانه هزار میلیارد دلاری شدن

یافتن چیزی که مانند رشد بیت کوین تحلیلگران مالی را گیج کرده باشد، دشوار است. هنگامی که این ارز دیجیتال در سال 2018 حدود 80 درصد از ارزش خود را از دست داد، برای بسیاری این سوال پیش آمد که آیا حباب بیت کوین ترکیده است یا خیر. اما بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از نیمه دوم سال دوباره شروع به رشد کردند. قیمت این ارز اکنون از 50 هزار دلار نیز گذشته است که 5 برابر مقدار یک سال پیش آن به حساب می‌آید. با استقبال گسترده از بیت کوین، ارزش بازاری این ارز دیجیتال به نزدیکی 950 میلیارد دلار رسیده است و با عبور از شرکت تایوانی تنسنت ارزشی معادل با ششمین شرکت ارزشمند جهان دارد.

بیت کوین: چرایی اقبال

شرکت‌های مهم جهان در حال توجه به بیت کوین هستند. هفته گذشته، شرکت تسلا که خودروهای برقی تولید می‌کند، به طور عمومی اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است و به زودی این ارز دیجیتال را به عنوان ابزار پرداخت خواهد پذیرفت. مدیر این شرکت، در حمایت از این ارز دیجیتال و مشابه‌های آن توییت‌هایی کرده است. قرار است شرکت مسترکارد نیز که شرکت پرداخت است، امسال پرداخت‌های برخی ارزهای دیجیتال را تسهیل نماید. همچنین قدیمی‌ترین بانک آمریکا، بی‌ان‌وای ملون، اعلام کرده که ارزهای دیجیتال را به نفع مشتریان نهادی آن نگهداری و تبادل خواهد کرد.

این ارز دیجیتال توجه سیاستمداران و سلبریتی‌ها را هم به خود جلب کرده است. فرانسیس سوآرز، شهردار میامی در تلاش برای جذب شرکت‌هایی که از سانفرانسیسکو و نیویورک خارج شده‌اند، پیشنهاد کرده به کارگران با بیت کوین پرداخت شود. جک دورسی، مدیر توییتر و جی زی، یکی از فعالان حوزه موسیقی، نیز 500 بیت کوین (به ارزش فعلی 23 میلیون دلار) برای توسعه استفاده از این ارز دیجیتال در هند و آفریقا اهدا کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: ایران رتبه پنجم استخراج بیت کوین در دنیا

عوامل رشد قیمت بیت کوین از نگاه اکونومیست

به نظر می‌رسد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آسانتر از قبل شده‌ است. پی پل که شرکتی مربوط به پرداخت‌های آنلاین است، اکنون ارزهای دیجیتال را می‌پذیرد، در حالی که تعداد کارگزاران آن که اجازه می‌دهد سرمایه گذاران خرده فروش بیت کوین و سایر ارزها را روی آن پلتفرم‌ها بخرند، رو به فزونی است. اما بزرگترین دلیلی که ارزهای دیجیتال روند رو به رشدی را می‌پیمایند آن است که علاقه به این ارز از سوی سرمایه گذاران نهادی افزایش یافته است. تحلیلگران معتقدند برخلاف رونق سال 2017 که از سوی معامله گران خرده فروش صورت گرفته بود، جهش فعلی با خرید سرمایه گذاران حرفه‌ای ایجاد شده است.

رشد ارزش بازاری ارزهای دیجیتال

ژانویه امسال ارزش بازاری ارزهای به هزار میلیارد دلار رسید و در نیمه فوریه برای نخستین بار 1.5 هزار میلیارد دلار را رد کرد. با این حساب، ارزش بازار ارزهای دیجیتال از شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت فراتر رفت. افزایش فعلی قیمت‌ها موجب شده ثروت کسانی که زودتر این ارزها را خریده بودند، به صورت نجومی بالا رود. اگر فرض کنیم ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، واقعا شخصی حقیقی است، بزرگترین برنده افزایش قیمت بیت کوین است. او مالک بیش از یک میلیون بیت کوین است که اکنون ارزشی بیش از 50 میلیارد دلار دارد.

منبع: https://www.economist.com/graphic-detail/2021/02/16/bitcoin-hits-50000-for-first-time

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها