5 راهکار موثر در پرهیز از خریدهای هیجانی

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 241
  • 0
  5 راهکار موثر در پرهیز از خریدهای هیجانی

  جالب است بدانیم که خریدها نیز دارای دسته‌بندی هستند. خرید هیجانی هم یکی از انواع خریدهایی است که انجام می‌دهیم و البته که جزو معایب در مدیریت مالی به‌حساب می‌آیند. اما اگر بخواهیم خرید هیجانی را تعریف کنیم باید این‌طور بگوییم که هر زمان بدون برنامه، چیزی را می‌خریم که از قبل برایش برنامه‌ای نداشته‌ایم، خریدمان هیجانی انجام شده است. لازم نیست خودمان را بابت این نوع خرید – که تقریبا همه ما دچارش می‌شویم – سرزنش کنیم. احساسات سهم عظیمی در تصمیم‌گیری‌های ما، به ویژه در هنگام خرید دارند. شاید جالب باشد که بدانیم بعد از گذراندن یک روز سخت، خریدهای خرد می‌تواند حکم درمانگر را برای ما ایفا کنند و بدون هیچ برنامه قبلی انجام شوند. اما چطور می‌توان جلو این نوع خرید را گرفت؟ در ادامه به راهکارهای مناسب جلوگیری از خرید هیجانی خواهیم پرداخت.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  1- بودجه‌بندی کنید و به بودجه خود پایبند باشید

  تنها 10 دقیقه برای یک بودجه‌بندی مناسب وقت لازم دارید. اما مهم‌تر این است که در طول ماه به بودجه‌بندی خود پایبند باشید. هر آن چه که قرار است برای رفع نیازهای زندگی خود هزینه کنید را یادداشت کنید و برای آن‌ها بودجه تعیین کنید. تنها زمانی می‌توانید جلوی خرید هیجانی خود را بگیرید که به بودجه‌بندی پایبند باشید. در این صورت، این شما هستید که تعیین می‌کنید پولتان در چه مسیری قرار بگیرد.

  2- اجازه برای هزینه کردن و فرصت به خود

  درست است که باید به بودجه مشخص شده پایبند باشید، اما باید برای خودتان حق تنفس هم قائل باشید. برای سرگرمی نیز مقداری پول به بودجه خود اضافه کنید. تفریح کردن حق هر انسانی است. تنها در صورتی می‌توان به یک تصمیم پایبند بود و برای رسیدن به یک هدف تلاش کرد که در میان راه تفریح و سرگرمی نیز جایگاه مشخصی داشته باشد. هزینه تفریح ممکن است برای هر نفر و یا خانواده متفاوت باشد اما مهم این است که مقرون‌به‌صرفه باشد و کار به افراط کشیده نشود.

  3- قانون یک روزه

  برای این‌که بتوان فهمید خریدی که انجام می‌دهیم خرید هیجانی است یا خیر، قانون یک‌روزه را به اجرا در می‌آوریم. قانون یک‌روزه به این معنا است که خرید کالا موردنظر را برای یک روز به تعویق بیندازیم. با این کار به خودمان فرصت می‌دهیم تا بفهمیم که خریدمان غیرمعمول یا واقعاً مبتنی بر منطق و نیاز است.

  4- برنامه‌ریزی برای خرید

  بر اساس بودجه‌بندی که کرده‌ایم باید برنامه‌ریزی خرید انجام دهیم. این‌که چه زمانی می‌خواهیم چه چیزی را بخریم و هزینه در نظر گرفته شده برای هر کالا در بودجه بندی‌مان تا چه اندازه است، به ما کمک می‌کند که با قصد و نیت مشخص وارد فروشگاه شویم و در خرید کردن افراط نکنیم. برنامه‌ریزی برای خرید باعث می‌شود قبل از این‌که دچار خرید هیجانی شویم – در پایان خرید برنامه‌ریزی‌شده – از فروشگاه خارج شویم.

  5- اسیر تبلیغات آنلاین نشدن

  یکی از چیز‌هایی که ما را به‌طرف خرید هیجانی متمایل می‌کند، تبلیغات آنلاین است. در حال حاضر، صفحات مجازی بسیاری هستند که کالاها و محصولات پرزرق و برقی را به ما پیشنهاد می‌کنند و ما تنها برای پیدا کردن احساسی خوشایند دست به خرید محصولات آن می‌کنیم. مراقب باشیم و با پایبندی به بودجه و خریدهای برنامه‌ریزی‌شده از این دست خریدهای هیجانی دوری کنیم.

  بیشتر بخوانید: افت چشمگیر خرید خانه در ترکیه و افت ایرانی‌ها به رتبه دوم

  نتیجه گیری

  ‌کارهایی مانند برنامه ریزی و بودجه بندی در مدیریت مالی شخصی، آسان به نظر می‌رسد. اما قسمت سخت ماجرا که باید با تمرین و مراقبت به آن برسیم، این است که نسبت به آن چه که در بودجه بندی مشخص کرده‌ایم، پایبند باشیم. تنها مسیر رسیدن به مدیریت مالی دقیق و کارآمد این است که به مقوله خرید نیز مانند بسیاری از تصمیم‌های مهم زندگی‌مان توجه کنیم.