سرمایه+>کسب‌و‌کار موفق>5 چیزی که تصویر و وجهه شما را خراب می‌کند>

آشنایی با چند نکته مهم برای مصاحبه شغلی یا ملاقات‌های کاری

5 چیزی که تصویر و وجهه شما را خراب می‌کند

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 52
  • 0
  5 چیزی که تصویر و وجهه شما را خراب می‌کند

  احتمالا برای شما هم پیش آمده که مصاحبه شغلی یا قرارداد کاری مهمی داشته‌اید، اما با وجود تسلطی که داشته‌اید، نتوانسته باشید به آن موقعیت دست پیدا کنید. واقعیت این است که نکات زیادی وجود دارد که در مصاحبه‌ها یا ملاقات‌های شما اهمیت دارند ولی معمولا از دید ما مورد غفلت قرار می‌گیرند. نکاتی که بیشتر ظاهری هستند، اما به نحوی نشان دهنده توانایی یا استعداد شما محسوب می‌شوند و حتی در مواردی با آنها سنجیده می‌شوید. البته نکاتی هم در خصوص شیوه رفتار وجود دارد. در ادامه با چند مورد از چیزهایی که روی تصویر شما در یک مصاحبه، سخنرانی یا قرارداد کاری اثر منفی می‌گذارند، آشنا می‌شوید.

  نحوه لباس پوشیدن، لباس‌هایی که پوشیده‌ایم، مدل آرایش موها و استایلی که برای این کار در نظر گرفته‌ایم روی تصویری که از ما در ذهن آن افراد شکل می‌‎گیرد، موثر است. تصویر گسترده‌ای که از ما در ذهن دیگران شکل می‌گیرد، به گروهی از عوامل و عناصر، شخصیت، ارزش‌های فردی و نحوه رفتار با سایر آدمها بستگی دارد. برای کسب نتیجه مورد نظر، باید به این مسائل اهمیت دهید.

  1- خودرو

  خودروی افراد یکی از مهمترین بخش‌هایی است که روی برداشت دیگران از آنها تاثیر می‌گذارد. اما دلیل آن شاید خلاف تصورات شما باشد. درست است که در برخی از موارد برند خودرو و میزان تجمل آن اهمیت دارد، اما قاعده کلی آن است که مهم نیست خودروی شما چقدر گران یا ارزان باشد، بلکه مهم این است که در چه وضعیتی به نظر می‌رسد. به عنوان مثال فکر کنید چقدر اهمیت دارد اگر لباسی از یک برند معروف بپوشید اما کثیف و نامرتب باشد. در مورد خودرو هم همین است. هر خودرویی داشته باشید، آن را بی‌عیب و نقص نگه دارید. این کار تصویری از ارزش‌های شما ارائه می‌دهد و بقیه آن را نماد شخصیت شما می‌دانند.

  2- دفتر کار

  سبک تزیین میز یا دفتر کارتان در طول زمان تغییر می‌کند و روندهای متفاوتی را دنبال می‌کند. چند سال قبل دفاتر کاری مجلل مبلمان و وسایل چوبی سنگین، نقاشی‌های کلاسیک و تزیینات زیاد داشتند. دفاتر مدرن بیشتر رنگ‌های خنثی دارند و روحیه‌ای مینیمالیستی دارند. به هر صورت در یاد داشته باشید، دفتر کارتان استعاره‌ای از مغز شما است. از روشنایی اندک در دفترتان، اجناس کم‌کیفیت، کاغذها و اسناد غیرضروری و اضافات روی میز کار پرهیز کنید.

  3- تلفن همراه و قلم

  این مورد هم مانند خودرو به نحوی ملاکی برای سنجش شما در چشم دیگران است. این به معنی آن نیست که حتما آخرین مدل آنها یا برندی تجملاتی و گران را داشته باشید، بلکه وضعیت نگهداری آن مهم است. در مورد قلمی که از آن برای نوشتن استفاده می‌کنید نیز همین موضوع صدق می‌کند. این چیزهای کوچک نشان می‌دهد شما به چیزهای کوچک نیز دقت دارید و توجه می‌کنید.

  4- طرز برخورد شما

  یک ضرب‌المثل قدیمی غربی اشاره‌ای می‌کند که «اگر به میمونی لباسی ابریشمی بپوشانید» باز هم بی‌فایده است. طرز برخورد نامناسب و ناشایست هم مثل همین است. رفتار نادرست به نوعی به جای دهان شما حرف می‌زنند. خوش‌قولی، احترام به دیگران و مواردی از این قبیل، نحوه سلام کردن، لبخند زدن و ایجاد تعامل با بقیه از این جمله است. این موضوعات بیش از پوشیدن گرانبهاترین لباسها اثرگذارند و تصویر دیگران از ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

  بیشتر بخوانید:سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  5- کارت‌ها و تماس‌ها

  تا همین اواخر کارت‌های تماس با افراد فراگیر بودند. اما با گسترش فناوری آنها نیز کم‌رنگ‌تر شده‌اند. کارآفرینان جوان هم بیشتر ترجیح می‌دهند این کار را به صورت آنلاین و دیجیتالی انجام دهند. در واقع امروزه فرستادن کارت به صورت دیجیتالی هم امکان‌پذیر شده است. در طراحی این کارت‌ها هم باید دقت لازم را داشته باشید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها