صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته اول مرداد چقدر سود دادند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 349
  • 0
  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته اول مرداد چقدر سود دادند؟

  در هفته‌ای که گذشت، رشد قیمت دلار مهمترین اتفاق بازارها بود. این افزایش قیمت روی بازارهای سرمایه‌گذاری و در نتیجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاثیر گذاشت. با وجودی که دو روز ابتدایی هفته، بازارها تعطیل بودند، اما در ادامه و به خصوص در انتهای هفته بازارهایی مانند طلا رشد خوبی را پشت سر گذاشتند. بورس نیز کماکان به رشد خود ادامه داد. صندوق‌های درآمد ثابت نیز که کم‌ریسک هستند، رشد کردند و به این ترتیب تمام این بازارها روندی صعودی را طی کردند. در ادامه به این سوال جواب خواهیم داد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان در هفته اول مرداد چقدر سود دادند.

  رشد دلار در هفته نخست مرداد ماه 1400

  قیمت دلار در هفته گذشته رشد قابل توجهی را شاهد بود. در پایان روز اول مرداد قیمت هر دلار در بازار آزاد 24 هزار و 620 تومان معامله می‌شد. با این حال در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار نه تنها کانال 25 هزار را فتح کرد بلکه وارد کانال 26 هزار تومانی نیز شد؛ اما دوباره به کانال 25 هزار تومان بازگشت. در نهایت، دلار در پایان هفته گذشته یعنی 8 مرداد 1400 به قیمت 25 هزار و 850 تومان رسید. این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که در هفته گذشته دلار 5 درصد افزایش قیمت داشته است. این افزایش قیمت نیز ناشی از گمانه‌زنی‌ها در راستای طولانی‌تر شدن یا دشوارتر شدن احیای برجام صورت گرفته است. با این حال باید منتظر ماند و دید در دولت جدید مذاکرات چگونه دنبال خواهد شد.

  بیشتر بخوانید: افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری؟

  صندوق‌های سهام در هفته اول مرداد 1400

  بازار سهام در هفته‌ای که گذشت به رشد خود ادامه داد و به یک میلیون و 316 هزار واحد رسید. با این حال، 2 روز ابتدایی هفته بازار سهام تعطیل بود و شاخص کل بورس تنها رشد 0.4 درصدی را تجربه کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز از رشد بازار سهام تاثیر پذیرفتند. صندوق آوای سهام کیان از نظر بازدهی هفتگی در میان 5 صندوق برتر سهام قرار دارد و تنها در هفته قبل 1.76 درصد سود عاید سرمایه‌گذارانش کرده بود. این در حالی است که صندوق آهنگ سهام کیان در این هفته حدود 0.29 درصد سود کرده بود. با این حال، در یک بازه بلندمدت‌تر و در طول یک ماه، این صندوق در میان 5 صندوق سهام برتر قرار دارد و 9.69 درصد عایدی داشته است.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

  صندوق سکه طلا کیان بهترین صندوق طلای هفته

  در هفته اخیر یکی از پرسودترین بازارهای سرمایه‌گذاری سکه طلا بود. بهای سکه در هفته گذشته رشد 5.28 درصدی پیدا کرد. صندوق‌های طلا نیز از این موضوع متاثر شدند. بررسی 4 صندوق طلای کشور نشان می‌دهد در هفته گذشته صندوق سکه طلا کیان توانست با رشد 8.42 درصدی در طول یک هفته بهترین صندوق طلا لقب بگیرد. پس از آن نیز به ترتیب صندوق طلای مفید با 8.35 درصد، لوتوس با 8 درصد و زرافشان با 7.73 درصد جای گرفتند. رشد دلار مهمترین عامل افزایش قیمت سکه در هفته گذشته بود.

  ادامه رشد مداوم صندوق درآمد ثابت

  صندوق درآمد ثابت کیان نیز در این هفته به رشد مداوم خود ادامه داد. این صندوق در هفته گذشته بازدهی 0.21 درصدی ثبت کرد. از صندوق‌های درآمد ثابت به عنوان توزیع کننده ریسک و یا گزینه‌ای برای افرادی که حاضر به پذیرش ریسک بالایی نیستند، استفاده می‌شود.

  بیشتر بخوانید: کدام سرمایه‌گذاری بهتر است:صندوق‌های سهام یا حضور مستقیم در بورس؟

  با این حساب بهترین بازدهی در هفته گذشته متعلق به صندوق سکه طلای کیان بوده است. پس از آن نیز به ترتیب صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان قرار داشته‌اند.

  تازه‌ترین‌ها