10 شرکت ارزشمند جهان کدامند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 263
  • 0
10 شرکت ارزشمند جهان کدامند؟

در روزهای اخیر خبرهای زیادی در مورد شرکت تسلا و مدیر عامل آن، ایلان ماسک شنیده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این شرکت از نظر ارزش هفتیمن شرکت ارزشمند دنیا است. اما چه شرکت‌هایی از آن بالاترند و در صدر فهرست ارزشمندترین شرکت‌های دنیا قرار گرفته‌اند؟ در ادامه به بررسی این موضوع و جایگاه غول‌های فناوری و سرمایه گذاری، از بیل گیتس گرفته تا وارن بافت می‌پردازیم.

اپل، برترین شرکت جهان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برترین و ارزشمندترین شرکت جهان نه شرکت‌های نفتی کشورهای حوزه خلیج فارس هستند و نه سرمایه گذاران سنتی. این افتخار در دست یکی از شرکت‌های مهم فناوری در جهان قرار دارد. اپل ارزشمندترین شرکت‌ جهان است. این شرکت در حال حاضر حدود 2.3 هزار میلیارد دلار ارزش دارد. این نکته هم شاید برایتان جالب باشد که تنها 20 سال قبل، ارزش این شرکت فقط 7.5 میلیارد دلار بود. اما در طول دو دهه، ارزش آن توانسته بیش از 306 برابر شود!

آرامکو سعودی و مایکروسافت در رتبه‌های دوم و سوم

در رده دوم ارزشمندترین شرکت‌های جهان سعودی آرامکو قرار دارد. این شرکت نفتی متعلق به عربستان سعودی، ارزشی در حدود 2 هزار میلیارد دلار دارد و ارزش آن به نفت استخراج و صادر شده ار این کشور مرتبط است. در رده سوم شرکت‌های ارزشمند جهان نیز مایکروسافت قرار دارد. ارزش بازاری این شرکت عظیم فناوری، 1.83 هزار میلیارد دلار است. موسسان این شرکت نیز چهره‌های سرشناسی هستند که حتما نام آنها را شنیده‌اید. بیل گیتس و پل آلن این شرکت را بنیان گذاشتند. اما جالب است بدانید ارزش این شرکت دو دهه پیش تنها حدود 326 میلیارد دلار بود.

آمازون، آلفابت و تنسنت؛ چهارم تا ششم

نگاهی به سایر شرکت‌های ارزشمند جهان حاکی از این است که آمازون با ارزش 1.67 هزار میلیارد دلار، آلفابت با 1.41 هزار میلیارد دلار و تنسنت با 930 میلیارد دلار جای گرفته‌اند. مدیرعامل شرکت آمازون، جف بزوس، در روزهای اخیر کنار رفت تا به گفته خود وقت و انرژی لازم برای تمرکز بر فعالیت‌های دیگرش را پیدا کند. آلفابت نیز شرکت مادر گوگل است و یکی از مهمترین شرکت‌های فناوری جهان محسوب می‌شود. شرکت تنسنت هلدینگ بزرگی است که خدماتی مانند شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های گروهی، تجارت الکترونیک، خدمات مرتبط با اینترنت و بازی ارائه می‌دهد.

تسلا، فیسبوک و علی بابا در رتبه‌های بعدی

شرکت تسلا با مدیرعامل پر حاشیه‌اش برای بسیاری شناخته شده است. این شرکت در حال حاضر ارزشی حدود 808 میلیارد دلار دارد و در جایگاه هفتمین شرکت ارزشمند جهان جای گرفته است. فیسبوک با حدود 777 میلیارد دلار و علی بابا با 723 میلیارد دلار در رتبه‌های هشتم و نهم جدول ارزشمندترین شرکت‌های جهان قرار دارند.

خروج شرکت وارن بافت از 10 شرکت ارزشمند جهان

آخرین شرکت ارزشمند در فهرست 10 تایی موجود، شرکت تی‌اس‌ام‌سی است. این شرکت تایوانی با ارزش بازار 593 میلیارد دلار به تولید نیمه رساناها اختصاص دارد. نکته جالب اینجاست که شرکت وارن بافت، غول سرمایه گذاری معروف، در میان 10 شرکت ارزشمند جهان دیده نمی‌شود. شرکت برکشایر هاتاوی با ارزش بازار حدود 556 میلیارد دلار، در رده یازدهم ارزشمندترین شرکت‌های جهان جای گرفته است.

بیشتر بخوانید: 10 شرکت‌ برتر دارویی جهان کدام هستند؟

جمع‌بندی

نکته قابل توجه در میان ارزشمندترین شرکت‌های جهان، اهمیت و سهم شرکت‌های فناوری در این رده‌بندی است. شرکت‌های فناوری در اقتصاد امروز جهان نقش پررنگی دارند و باید برای آینده کشورها به دقت مورد بررسی قرار گیرند. در واقع، این شرکت‌ها راهی به سوی آینده هستند. به همین دلیل هم هر کشوری باید امکان رشد چنین شرکت‌هایی را فراهم آورد.