تابستان داغ بورس در پیش است؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 98
  • 0
  تابستان داغ بورس در پیش است؟

  حدود 15 ماه پیش بود که بازار سرمایه رشد سریع خود را آغاز کرد و مردم را به تدریج به خود جلب کرد. با ورود سرمایه افراد به بازار سهام، شاخص کل بورس به شدت رشد کرد و در مدت چهار ماه و نیم از 646 هزار واحد به 2 میلیون و 65 هزار واحد افزایش یافت. سه برابر شدن بازار سرمایه در مدت چند ماه بسیاری از افراد ناآشنا را به بازار کشاند. اما از اواسط مرداد 1399 بازار شروع به نزول کرد و بسیاری از سرمایه‌گذاران ناآشنا با بازار را با زیان روبرو کرد. بورس در ماه‌های بعدی با نوساناتی همراه بود و حتی تا 1.1 میلیون واحد نیز افت کرد. آیا وضعیت بازار سرمایه می‌تواند در تابستان متفاوت باشد؟ امید به بازار سرمایه بازگشته است؟

  ورود بازار سهام به کانال 1.2 میلیون واحدی

  بازار سرمایه در هفته جاری به خصوص امروز (چهارشنبه 2 تیر) توانست رشد خوبی را شاهد باشد و حدود 26 هزار واحد صعود کرد. این رشد باعث شد شاخص کل بورس وارد کانال 1.2 میلیون واحدی شود. در این هفته، شاخص کل بورس بیش از 65 هزار واحد رشد کرد و در عدد یک میلیون و 213 هزار به کار خود خاتمه داد. این بیشترین عدد شاخص کل از اول اردیبهشت ماه 1400 تاکنون محسوب می‌شود. به این ترتیب، در هفته جاری شاخص کل بورس تهران 5.7 درصد رشد کرده است.

  از سوی دیگر، شاخص هم وزن بورس تهران هم در این هفته با رشد همراه بود و به مرز 377 هزار واحد رسید. افزایش 6 هزار واحدی شاخص هم وزن به معنی رشد 1.7 درصدی شاخص هم وزن بازار بوده است. این به معنی آن است که شرکت‌های بزرگ بورسی بیشترِ رشد بازار را رقم زده‌اند. به همین دلیل هم سرمایه‌گذاران شرکت‌های بزرگ‌تر سود عمدتا بیشتری در این هفته کسب کردند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه‌گذاری مستقیم بهتر است یا خرید صندوق سهام؟

  شروع گرم بورس در تابستان؟

  به نظر می‌رسد بازار سهام تابستان را خوب آغاز کرده است. شاخص هم وزن در دو روز ابتدایی تیر ماه 1.85 درصد افزایش پیدا کرده و شاخص کل بازار سرمایه نیز در این دو روز، 3.8 درصد رشد کرده است. به نظر می‌رسد چراغ‌های امیدواری برای بهبود بورس روشن شده باشد. از نکاتی که می‌تواند روی بازار سرمایه تاثیر بگذارد، یکی تورم است که آمارهای خرداد نشان می‌دهد روند صعودی داشته و دیگری قیمت دلار است که این روزها با طولانی‌تر شدن مذاکرات احیای برجام، تا حدودی افزایش پیدا کرده است. البته از طرف دیگر، هنوز هم برخی حدس و گمان‌ها در خصوص تاثیر منفی احتمالی برجام بر بازار به گوش می‌رسد.

  بیشتر بخوانید: با 20 میلیون تومان در سال 1400 چکار کنم؟

  توصیه‌ای برای ناآشنایان با بازار

  تورم سال‌های اخیر و افت قدرت خرید نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری حتی با پول کم هم اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر، بازار سهام در بلندمدت بیشترین سود را در میان بازارهای مختلف داشته است. همین موضوع نشان می‌دهد با وجود نوسانات این بازار، بورس گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری و محافظت از دسترنج و سال‌های کار ما است. اما اگر آشنایی کافی با بازار نداریم چه کنیم؟ توصیه ما استفاده از صندوق‌های معتبر سرمایه‌گذاری در سهام است که عملکرد خوبی داشته‌اند. صندوق‌های آهنگ سهام کیان و آوای سهام کیان در ماه خرداد عملکرد خوبی داشته‌اند و از صندوق‌های معتبر کشور هستند. اگر آشنایی کافی با بازار سهام ندارید، می‌توانید با سرمایه‌گذاری در آنها، در بلندمدت از سرمایه خود محافظت کنید و حتی به سود مناسبی دست یابید.

  تازه‌ترین‌ها