5 ریسک بزرگ روبروی بشر در سال 2021

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 125
  • 0
  5 ریسک بزرگ روبروی بشر در سال 2021

  سال 2020 برای جهان ریسک های بسیاری به دنبال داشت که دامنه برخی از آنها حتی ممکن است در سال 2021 نیز ادامه یابد. شیوع کرونا و آثار اقتصادی و اجتماعی آن از جمله این موارد است. با این که بسیاری از کشورهای جهان دست به واکسیناسیون زده اند، به نظر می رسد جهان می تواند بار دیگر هم با شیوع ویروس مورد تهدید قرار گیرد. بیکاری های ناشی از کرونا، تغییرات آب و هوایی و اقلیمی، مشکلات مربوط به امنیت فصای مجازی و در نهایت نابرابری دیجیتال، مهمترین ریسک هایی هستند که در سال 2021 جهان را تهدید می کنند. در ادامه این ریسک ها را بیشتر شرح می دهیم.

  ریسک

  هراس از شیوع دوباره

  بر اساس گزارش ریسک های جهانی سال 2021 حاکی از آن است که نخستین ریسک بزرگی که در سال جدید میلادی انسان را تهدید می کند، بیماری های مسری است. طبق آمارهای معتبر جهانی شیوع ویروس کرونا تاکنون موجب مرگ بیش از 2 میلیون نفر در سراسر جهان شده است. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول این ویروس 28 هزار میلیارد دلار خرج روی دست اقتصاد جهان خواهد گذاشت. علاوه بر این، انتظار می رود اگر به اندازه کافی مراقب نباشیم شیوع دیگری رخ دهد.

  مبارزه با بحران های زندگی

  بر اساس شواهد فعلی حدود 14 درصد از کارگران جهان در فصل بهار 1399 کار خود را از دست دادند. بخش هایی مانند هوانوردی و اقامت دچار فروپاشی و ضرر و زیان شدید شدند. این موضوع سبب شده میلیون ها نفر در سراسر جهان دچار نااطمینانی نسبت به شرایط آینده شوند.

  ریسک رویدادهای آب و هوایی افسار گسیخته

  چالش سومی که ممکن است جهان در سال 2021 با آن روبرو شود، مربوط به موضوعات آب و هوایی است. در سال 2020 شاهد موجی از توفان های گرمسیری و سیل های فاجعه بار بودیم. آتش سوزی های گسترده ای نیز در طول این سال رخ داد. این مسائل موجب شد سال 2020 هزینه های زیست محیطی زیادی برای طبیعت و انسان تراشیده شود. به عقیده دانشمندان، در سال 2021 نیز شاهد وقایع بیشتری از این قبیل خواهیم بود.

  شکست در تامین امنیت سایبری

  چهارمین مشکل مهمی که به نظر می رسد در سال 2021 برای جهان مشکلاتی ایجاد کند، مربوط به امنیت سایبری و فضای مجازی است. به نظر می رسد با وقوع حملات پیچیده تر، محافظت های دیجیتال از عهده آنها برنیایند. علاوه بر این، با هر چه بیشتر آنلاین شدن زندگی ما، حملات سایبری نیز مخرب تر و تاثیرگذارتر خواهند شد. این حملات می تواند منجر به زیان های مالی یا بی ثباتی در عرصه اجتماعی شود.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  ریسک نابرابری دیجیتال

  پنجمین و آخرین چالشی که احتمالا در سال 2021 جهان با آن روبرو می شود، مساله نابرابری دیجیتال است. بر اساس گزارش بانک جهانی تقریبا نصف جمعیت جهان به اینترنت دسترسی ندارند. این شکاف فناوری بین افراد و جوامعی که به اینترنت دسترسی دارند یا فاقد چنین امکانی هستند، می تواند گسترده تر شود. در نتیجه، این موضوع منجر به این می شود که هم جوانان و هم سالمندان فرصت هایی را از دست بدهند. این موضوع حتی می تواند آینده جوامع را نیز تهدید کند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها