افزایش 3 درصدی قیمت مسکن پس از دو ماه افت متوالی

  • اشتراک‌گذاری
  • 150
  • 0
افزایش 3 درصدی قیمت مسکن پس از دو ماه افت متوالی

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت مسکن شهر تهران در خرداد 1400 با افزایش 3 درصدی روبرو شده است. این در حالی است که در دو ماه ابتدایی سال 1400، بهای مسکن افت کرده و به کمتر از 28.8 میلیون تومان به ازای هر متر مربع رسیده بود. برای بسیاری از افراد این پرسش وجود دارد که آیا قیمت مسکن با افت روبرو خواهد شد یا به روند رشد خود ادامه خواهد داد. در ادامه به وضعیت مسکن در شهر تهران و روند آن می‌پردازیم.

قیمت فعلی مسکن در شهر تهران

جدیدترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که قیمت مسکن در شهر تهران در سومین ماه بهار بار دیگر به بیش از 29 میلیون تومان رسیده است. قیمت مسکن در شهر تهران با افزایش خرداد به طور متوسط به هر متر مربع 29 میلیون و 674 هزار تومان رسیده است که البته در مناطق مختلف متفاوت است. منطقه یک با رسیدن به بیش از 66 میلیون تومان به ازای هر متر مربع، گرانترین منطقه در شهر تهران محسوب می‌شود. در حالی که منطقه 18 با قیمت متری 12 میلیون و 611 هزار تومان ارزانترین منطقه تهران به شمار می‌روند. در خرداد 99 قیمت مسکن در شهر تهران به طور متوسط حدود 18 میلیون و 948 هزار تومان بود که در پایان خرداد امسال، یعنی در یک سال اخیر 56.6 درصد رشد کرده است.

دو سناریوی برجامی و آینده قیمت مسکن

یکی از اتفاقاتی که در بازار مسکن رخ داده، افت تقاضا نسبت به سال گذشته است. گزارش تحولات مسکن بانک مرکزی نشان می‌دهد که تعداد معاملات خرداد 1400 برابر با 5102 مورد بوده که در مقایسه با خرداد سال گذشته تقریبا نصف شده است. اما یک موضوع جالب هم در این میان دیده می‌شود. تعداد معاملات خرداد نسبت به اردیبهشت حدود 30 درصد رشد کرده است! جالب است که نرخ دلار در بازار آزاد هم پس از دو ماه افت متوالی، در خرداد ماه با رشد همراه بوده است.

علت این رشد دلار خبرهای نه‌چندان مثبت از احیای برجام و انتظار طولانی شدن دستیابی به این توافق بوده است. در این صورت شاید بتوان گفت طول کشیدن یا عدم دستیابی به برجام بر قیمت خانه در ماه‌های آتی تاثیرگذار است. این در حالی است که نزدیک شدن به آن می‌تواند رشد قیمت مسکن را متوقف یا حتی قیمت آن را کاهش دهد. در این چارچوب، دستیابی به برجام می‌تواند عامل رکود مسکن باشد. با این حال، به دلیل انتظارات تورمی برای سال جاری، ممکن است حتی قیمت مسکن کمی رشد کند ولی کمتر از میزان تورم.

پیش به سوی خانه‌های 10 تا 15 ساله

یکی دیگر از نکاتی که از گزارش تحولات مسکن برمی‌آید، این است که در خرداد 1400 در مقایسه با خرداد سال گذشته از تقاضا برای خانه‌های نوساز کاسته شده و به سهم خانه‌های معامله شده با سن 6 تا 15 سال ساخت، افزوده شده است. افزایش قیمت خانه در این تغییر سلیقه موثر بوده است.

اجاره مسکن در تهران چه شد؟

شاخص کرایه اجاره مسکن در این گزارش نشان می‌دهد در خرداد 1400 نرخ اجاره مسکن در تهران 33.9 درصد و اجاره در سایر مناطق شهری 37.6 درصد افزایش پیدا کرده است.

تازه‌ترین‌ها