سناریوهای آینده قیمت طلا

بهترین صندوق طلا در هفته سوم اردیبهشت 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 128
  • 0
بهترین صندوق طلا در هفته سوم اردیبهشت 1400

در هفته‌ای که گذشت، بهای دلار در بازار آزاد روند صعودی طی کرد و وارد کانال 22 هزار تومان شد. این رشد قیمت دلار بر سایر دارایی‌ها نیز موثر بود و به خصوص شاخص بورس و بهای طلا را در بازار داخلی افزایش داد. افزایش بهای طلا در این هفته روی بازدهی صندوق‌های طلا نیز تاثیر گذاشت. اما کدام صندوق طلا توانست بیشترین بازدهی را در این هفته کسب کند و بهترین صندوق طلا در هفته گذشته باشد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

رشد دلار به کانال 22 هزار تومانی

همان طور که گفتیم در هفته گذشته بهای دلار در بازار آزاد با رشد همراه بود و 4 درصد افزایش یافت. در واقع، قیمت دلار که در پایان هفته دوم اردیبهشت (17 اردیبهشت) به 21 هزار و 780 تومان رسیده بود، در پایان هفته سوم اردیبهشت (یعنی 24 اردیبهشت) به 22 هزار و 650 تومان صعود کرد. این موضوع در هفته جاری توانست بازدهی صندوق های طلا را بالا ببرد.

بهترین صندوق طلا در هفته سوم اردیبهشت 1400

بررسی آمارهای مربوط به صندوق‌های طلا در مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران نشان می‌دهد که صندوق سکه طلا کیان توانسته است بهترین صندوق طلا در هفته سوم اردیبهشت باشد. این صندوق در بازه زمانی 17 تا 24 اردیبهشت عایدی 11.28 درصدی برای سرمایه‌گذارانش به همراه داشته است. پس از این صندوق، به ترتیب صندوق‌های لوتوس با 10.97 درصد، مفید با 10.94 درصد و زرافشان با 10.44 درصد قرار دارند. به طور میانگین، صندوق‌های طلا در این هفته توانستند عایدی 10.9 درصدی نصیب سرمایه‌گذاران خود کنند که رشد قابل توجهی محسوب می‌شود.

دو سناریوی متفاوت در مورد آینده طلا

همان طور که گفتیم در هفته گذشته و در پی رشد دلار، صندوق‌های طلا نیز رشد خوبی را شاهد بودند. از آنجا که بیش از 70 درصد از صندوق‌های طلا باید به گواهی سکه طلا اختصاص یابد و این نسبت می‌تواند به 95 درصد هم برسد، اطلاع از آینده قیمت طلا می‌تواند روی سرمایه‌گذاری در آن هم اثر بگذارد.به طور کلی در مورد آینده طلا دو سناریوی مختلف وجود دارد. در سناریوی اول اگر توافق برجام احیا شود، ممکن است با آزاد شدن دارایی‌های ارزی ایران، دلار و به دنبال آن طلا با افت روبرو شوند. این موضوع روی قیمت طلا در داخل کشور تاثیر می‌گذارد و در کوتاه‌مدت می‌تواند موجب کاهش آن شود، درست همان طور که از ابتدای 1400 تا دوهفته پیش شاهد آن بودیم. با این حال، موضوعات دیگری نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تورم و بیکاری امسال چقدر خواهد شد؟

در بلندمدت اقتصاد ایران همچنان با مسایل اقتصادی روبرو است. تورم انتظاری در سال 1400 نیز بر اساس پیش‌بینی‌های فعلی بالا است و همین موضوع می‌تواند عاملی برای افت ارزش ریال و رشد طلا باشد. در صورتی که انتظارات تورمی کاهش پیدا نکند، در بلندمدت و میان مدت قیمت طلا همچنان صعودی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم

عامل سوم موثر در آینده قیمت طلا

عامل سومی که در مورد طلا مطرح است، وضعیت شیوع کرونا در جهان و تاثیر آن بر قیمت جهانی طلا است. به نظر می‌رسد کشورهای پیشرفته بتوانند در چند ماه آینده این بیماری را تا حدود زیادی کنترل کنند و روال سابق زندگی را اندک اندک آغاز کنند. همین موضوع موجب بهبود فعالیت‌های اقتصادی شده و تقاضا برای طلا را کاهش می‌دهد. اما هنوز هم نگرانی‌هایی در مورد نحوه تامین مالی برنامه‌های کمکی پرداختی در کرونا در کشورهای بزرگ و همچنین شیوع کرونا در هند که بر تقاضای طلا اثرگذار است، وجود دارد. با این حال، به نظر می‌رسد قیمت طلا در ایران، بیشتر از احیای احتمالی توافق برجام و نیز مولفه‌های اقتصاد کلان مانند تورم در کشور تبعیت کند.

بیشتر بخوانید: طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به پاییز ۹۹

بیشتر بخوانید: بهترین روش های سرمایه گذاری با پول کم در سال 1400

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها