3 نکته مهم که مستاجران باید برای اجاره خانه بدانند

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 383
  • 0
  3 نکته مهم که مستاجران باید برای اجاره خانه بدانند

  برخی از مشاورین املاک برای افزایش درآمد خود از اجاره بها سه ترفند را به کار می‌گیرند. این ترفندها سه نوع هستند: بازار گرمی غیرواقعی، آگهی کردن فایل‌های غیرواقعی و ارائه فایل‌های به اصطلاح اکازیون به متقاضیان اجاره مسکن.

  ماه‌های تابستان و اوایل پاییز برای بسیاری از خانوارهای مستاجر ماه‌های مهمی به شمار می‌آید. بسیاری از خانوارهایی که اجاره‌نشین هستند در این ماه‌ها به دنبال تمدید یا پیدا کردن خانه جدیدی برای سکونت می‌گردند.

  در این مسیر، گاهی پیش می‌آید که خانه‌ها را با قیمت‌های بسیار بالاتر از عرف بازار اجاره کنند. علت این اتفاق هم آن است که در دام‌هایی می‌افتند که برخی از مشاوران املاک برای گران‌تر اجاره دادن ملک قرار داده‌اند.

  اگر مستاجر باشید ممکن است هنگام مراجعه به مشاورین املاک و عقد قرارداد اجاره یک واحد مسکونی، مبلغ کمیسیون بالاتری نسبت به عرف را از شما درخواست کنند.

  برای اینکه مستاجران گرفتار این نوع تله‌ها نشوند، ترفند‌هایی که برخی از مشاورین املاک در هنگام عقد قرار داد انجام می‌دهند را بیان می‎کنیم.

  تورم نقطه به نقطه اجاره بها در شهریور ماه

  در سال‌های اخیر قیمت مسکن و اجاره آن نیز همگام با تورم بالا رفته است. بانک مرکزی در گزارشی، نرخ تورم اجاره بهای مسکن در شهر تهران و سایر نقاط شهری کشور را برای شهریور 1401 منتشر کرده است.

  طبق این گزارش تورم نقطه به نقطه اجاره بهای شهر تهران در شهریور ماه به بیش از 40 درصد رسیده است. یعنی در طول یک سال قیمت اجاره بها در پایتخت به طور متوسط 40 درصد بالا رفته است. و شما می توانید در این گزارش ارزان ترین و گران ترین مناطق تهران برای اجاره را بخوانید.

  در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی به تورم اجاره بها در سایر نقاط شهری اشاره شده است و بیان می‌کند که تورم نقطه به نقطه در مناطق شهری کشور در شهریور ماه به حدود 47 درصد رسیده است. این اعداد نشان دهنده تورم بالاتر اجاره بهای شهرستان‌ها نسبت به شهر تهران در شهریور ماه سال 1401 است.

  همان طور که گفتیم قیمت اجاره در ماه‌ها و سال‌های اخیر رشد افسار گسیخته‌ای داشته است. خانوارها نیز نسبت به نرخ اجاره بسیار حساس شده‌اند زیرا بخش بزرگی از درآمد خانوارهای متوسط و کم درآمد صرف هزینه اجاره مسکن می‌شود.

  اما در این میان برخی با ترفندهای خاصی سعی در به تله انداختن خانوارها برای اجاره واحدهای مسکونی هستند. در ادامه به 3 نکته مهم که مستاجران باید برای اجاره خانه بدانند، اشاره می‌کنیم.

  پس از آن می توانید افزایش اجاره بها در استان های دیگر را در مطلبی با هم مقایسه کنید.

  نکته اول: این فایل موجود نیست!

  اگر در ماه‌های اخیر قصد اجاره مسکن داشته‌اید و سعی کرده‌اید از طریق آگهی‌های اینترنتی به دنبال منزل مناسب بگردید ممکن است به این تله برخی املاکی‌ها برخورد کرده باشید. این تله به این صورت است که آگهی داده شده قیمت اجاره و رهن پایین‌تری نسبت به سایر فایل‌های مشابه دارد. همین باعث می‌شود تا به املاکی مورد نظر مراجعه کنید.

  اما هنگامی که به املاکی آگهی دهنده مراجعه می‌کنید به محض ورود به دفتر به شما می‌گویند که این فایل اجاره رفته است. درصورتی که این فایل اصلا وجود نداشته است و فقط به این دلیل این فایل آگهی شده که شما وارد دفتر املاکی شوید.

  در دفتر بنگاه معاملاتی مسکن به شما می‌گویند که فایل‌های دیگری موجود است، اما قیمت اجاره و رهن آن بالاتر است. این تله باعث می‌شود که خانوارها ناخواسته به این مشاورین املاک مراجعه کنند در صورتی که اگر این تله نبود شاید هیچ گاه به این دفتر املاکی مراجعه نمی‌کردند. این یکی از 3 نکته مهمی است که مستاجران باید برای اجاره خانه بدانند.

  کمیسیون بالاتر از عرف

  حالا که با تله اول آشنا شدید، بیایید سراغ هشدار دوم برویم. گاهی وقت‌ها برخی از آگهی‌های اینترنتی که قیمت اجاره و رهن آن‌ها مقداری پایین‌تر از قیمت بازار است، واقعی هستند. این قیمت پایین می‌تواند ناشی از انصاف مالک واحد مسکونی باشد.

  با این حال، برخی مشاورین املاک برای اجاره و عقد قرارداد این واحد مسکونی حق کمیسیون بالاتری نسبت به سایر واحدهای مشابه درخواست می‌کنند و به اصطلاح به این نوع از فایل‌های اجاره اکازیون می‌گویند. دریافت کمیسیون بالاتر از عرف یکی دیگر از 3 نکته مهمی است که مستاجران باید برای اجاره خانه به آن توجه کنند.

  بازار گرمی غیرواقعی

  عموما در هر دفتر مشاور املاک چند مشاور وجود دارند. گاهی اوقات وقتی فردی برای اجاره مسکن به آن‌ها مراجعه می‌کند، ابتدا یک فایل را معرفی می‌کنند و بعد از یک روز با فرد متقاضی اجاره مسکن تماس می‌گیرند و می‌گویند که این فایل چند مشتری دیگر دارد.

  در صورتی که نباید یک فایل اجاره را به چند نفر پیشنهاد داد اما برخی املاکی‌ها این کار را می‌کنند. هنگامی که فرد متقاضی دوباره به آن دفتر مشاور املاک مراجعه می‌کند به فرد متقاضی می‌گویند اگر این فایل اجاره را می‌خواهد باید اجاره‌بهای بیشتری پرداخت کند و در ازای این افزایش اجاره از مالک واحد مسکونی حق کمیسیون بالاتری دریافت می‌کنند. این 3 نکته مهمی بودند که مستاجران باید برای اجاره خانه بدانند.

  جمع بندی

  با توجه به این که تورم اجاره بها در سال‌های اخیر رشد بسیاری داشته است و بخش بزرگی از درآمد خانوارهای متوسط و کم درآمد صرف هزینه‌ی اجاره بها می‌شود، این خانوارها با حساسیت بیشتری اقدام به اجاره مسکن می‌کنند.

  اما برخی از مشاورین املاک برای افزایش درآمد خود از اجاره بهای منازل مسکونی، از سه ترفند استفاده می‌کنند تا مستاجران را به تله بیندازند. اولین ترفند این است که فایل‌هایی را آگهی می‌کنند که اصلا وجود ندارد.

  دومین ترفند گرفتن حق کمیسیون بالاتر از فایل‌هایی است که مالک ساختمان نرخ اجاره بهای کمتری درخواست کرده و سومین ترفند بازار گرمی غیرواقعی برای بالابردن نرخ اجاره بها است.