کانال سوئز چه تاثیری در اقتصاد جهانی دارد؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 416
  • 0
  کانال سوئز چه تاثیری در اقتصاد جهانی دارد؟

  چند روز پیش بود که یک کشتی غول پیکر 200 هزار تنی و 400 متری، به دلیل طوفان در کانال سوئز تغییر مسیر داد و راه این کانال را بست. کشتی فوق به اندازه آسمانخراش «امپایر استیت» است. این اتفاق تاثیرات قابل توجهی روی اقتصاد جهان داشت و بنا بر برخی اظهارات حتی یک درصد اقتصاد جهان را نیز تحت تاثیر خود قرار داد. این موضوع موجب شد اهمیت تنگه‌ها و کانال‌ها بار دیگر در دنیا مطرح شود. بسته شدن تنگه‌ها روی قیمت نفت موثر است و اگر طولانی شود تبعاتی را برای کشورهای واردکننده و صادرکننده خواهد داشت. در ادامه به چند نکته مهم در خصوص کانال سوئز و برخی کانال‌ها و تنگه‌های مهم جهان می‌پردازیم.

  5 نکته درباره کانال سوئز

  با مشکلی که کشتی غول پیکر «اورگیون» پدید آورد، به نظر می‌رسد اهمیت کانال سوئز بسیار مورد توجه قرار گرفته باشد. بر اساس گزارش رویترز و گفته‌های مقامات این کانال، 12 درصد از تجارت جهانی از طریق این تنگه صورت می‌گیرد. این کانال در سال 1869 افتتاح شد تا راهی میانبر برای کشتی‌ها ایجاد کند. نکته سومی که در مورد این کانال مطرح می‌شود، این است که پیش از احداث این کانال، کشتی‌ها باید مسیری به طول 6 هزار کیلومتر بیشتر دور آفریقا طی می‌کردند تا به مقصد برسند. این کانال 190 کیلومتر طول و 313 متر عرض دارد. در نهایت، این که عبور از آن 12 تا 16 ساعت به طول می‌انجامد.

  تبعات اقتصادی بسته شدن کانال سوئز

  به نظر می‌رسد یدک‌کش‌ها توانسته‌اند این کشتی عظیم را از به گل نشستن آزاد کنند و این کانال دوباره قابل بهره‌برداری برای اقتصاد جهان خواهد شد. بسته شدن کانال سوئز برای اقتصاد جهان روزانه 10 میلیارد دلار زیان دارد. البته برخی منابع زیان آن را هفته‌ای 6 تا 10 میلیارد دلار اعلام کرده بودند که بسیار کمتر از مقدار بالا است. با این حال، این موضوع برای اقتصاد جهان اهمیت زیادی دارد. بسته شدن کانال سوئز توسط این کشتی، قیمت نفت در جهان را نیز افزایش داده بود.

  بیشتر بخوانید: تحلیل هفتگی قیمت بیت کوین و اتریوم تا 11 مرداد ماه

  سایر تنگه‌ها و کانال‌های مهم جهان

  تنگه‌ها و کانال‌ها در اقتصاد امروز جهان نقش زیادی دارند و این اتفاق بار دیگر اهمیت آنها را نشان داد. یکی از همین موارد، تنگه هرمز است که تقریبا 25 درصد از مصرف نفت جهان و یک سوم گاز طبیعی مایع از طریق آن تامین می‌شود. همین موضوع این تنگه را به محلی مهم در عرصه جهان تبدیل کرده است. تنگه مهم دیگر باب المندب است که در یمن قرار دارد. بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها حدود 7 درصد از تجارت جهانی و 30 درصد از نفت جهان از طریق این تنگه حمل و نقل می‌شود.

  کانال دیگری که در جهان اهمیت زیادی دارد کانال پاناما است. این کانال حدود 5 درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. تنگه ملاکا نیز دیگر آبراه مهم دنیا است که در اقتصاد جهان نقش دارد. این تنگه 900 کیلومتری در مالزی یکی از شلوغ‌ترین و پررفت‌وآمدترین خطوط کشتیرانی در دنیا است. این تنگه که آسیا را به خاورمیانه و اروپا متصل می‌کند، حدود 40 درصد از تجارت جهانی را از خود عبور می‌دهد. به همین دلیل نیز هر گونه مشکلی برای آن، قیمت نفت و بسیاری از کالاها را افزایش خواهد داد.