سرمایه+>سواد مالی>اهمیت تنوع دارایی‌ها در شرایط احیای برجام>

چطور با افت بازارها کمتر زیان کنیم؟

اهمیت تنوع دارایی‌ها در شرایط احیای برجام

  • اشتراک‌گذاری
  • 80
  • 0
کاور پست

اگر این روزها در بازار سهام و طلا سرمایه‌گذاری کرده باشید، احتمالا از افت قیمت آنها و کاهش سرمایه‌تان ناراحت هستید. در واقع شما با مشاهده تورم و احساس کم ارزش شدن پول دست به سرمایه‌گذاری پولتان در یک گزینه سنتی مانند طلا یا بازار سهام زده بودید، اما اکنون که زمزمه‌های توافق سیاسی شنیده می‌شود و قیمت دلار در بازار آزاد کاهش پیدا کرده است، شما هم از این موضوع متضرر شده‌اید. اما چرا این اتفاق رخ داده است و چطور می‌توانیم از آن جلوگیری کنیم؟ در ادامه راهی برای پرهیز از خسارت قابل توجه به دارایی شما در شرایط نااطمینانی بازار را مطرح می‌کنیم.

همه تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد نگذارید

احتمالا این جمله را بارها شنیده‌اید که نباید تمام تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد بگذاریم. اما این موضوع در بازارهای دارایی به چه معناست؟ اگر تمام دارایی خود را در یک گزینه سرمایه‌گذاری با ریسک زیاد قرار داده‌اید، شما هم مرتکب همین خطا شده و همه تخم‌مرغ‌هایتان را در سبد بورس یا طلا گذاشته‌اید. اما چطور در این شرایط ضرر می‌کنید؟ رشد بورس و طلا به چند عامل بستگی دارد اما یکی از عوامل مشترک آنها به خصوص در شرایط فعلی اقتصادی، تورم یا کاهش ارزش ریال در برابر دلار است. در واقع، با تورم در ایران و کاهش ارزش ریال، این بازارها با استقبال مواجه می‌شوند. این موضوع به معنی این است که شما سرمایه‌تان را روی افزایش دلار تنظیم کرده‌اید و سرنوشت دارایی‌تان به رشد دلار گره خورده، در حالی که این احتمال وجود دارد با یک توافق سیاسی شرایط عوض شود.

اگر احیای توافق برجام عملی شود، دلار در بازار کاهش و ریال تقویت می‌شود، همان طور که در هفته‌های اخیر این اتفاق افتاده است. به این ترتیب، شما که عملا سرمایه و تخم‌مرغ‌هایتان را در سبدهای مربوط به رشد دلار گذاشته‌اید، دچار زیان می‌شوید. اما چه راهی وجود دارد تا از این زیان دوری کرد؟ در ادامه شرح می‌دهیم.

متنوع‌سازی را به یاد داشته باشید

در هر شرایطی سناریوها و احتمالات مختلفی برای بازارهای دارایی وجود دارد که ممکن است در طول زمان تغییر کنند. به عنوان مثال بورس در بازه‌ای از زمان رشد خوبی داشت اما ماه‌ها دچار اصلاح شد. در واقع دو احتمال کاهش یا افزایش قیمت دارایی‌ها همیشه محتمل هستند. به همین دلیل هم باید متنوع‌سازی را در سرمایه‌گذاری رعایت کنید. شاید بپرسید یعنی چه؟ متنوع‌سازی شبیه این است که چند سبد برای تخم‌مرغ‌هایتان داشته باشید و اگر یکی از آنها با مشکلی روبرو شود، بقیه تخم‌مرغ‌ها سالم بمانند. چگونه؟ همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که گاهی روی دارایی‌های کم‌ریسک‌تر هم سرمایه‌گذاری کنید. یا به این فکر کنید که اگر به هر دلیلی روند بازار معکوس شود، سرمایه شما چطور خواهد شد و چقدر تحمل زیان را خواهید داشت؟

چطور در سرمایه‌گذاری کمتر زیان کنیم؟

مثلا اگر 100 میلیون تومان پول سرمایه‌گذاری می‌کنید، 30 درصد از آن را در بازاری با ریسک بالاتر قرار دهید. این بازار می‌تواند بورس باشد. 30 درصد دیگر را می‌توانید در طلا یا صندوق طلا سرمایه‌گذاری کنید و باقی‌مانده را در صندوق‌های درآمد ثابت که ریسک پایینی دارند، نگه دارید. به این ترتیب شما 30 درصد پولتان را در یک گزنه پرریسک‌تر، 30 درصد را در گزینه‌ای با ریسک متوسط در کوتاه‌مدت و 40 درصد را در یک گزینه با ریسک پایین سرمایه‌گذاری کرده‌اید. همچنین، در مثال بالا، شما در بازارهای مختلفی سرمایه‌گذاری کرده‌اید که احتمالات مختلف و روندهای متفاوت بازارها را پوشش می‌دهند.

البته دقت کنید که وزنی که به سرمایه‌گذاری در بازارها می‌دهید می‌تواند بسته به شرایط بازار و همچنین میزان ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی شما متفاوت باشد. به عنوان مثال در شرایط فعلی بازار که احتمال توافق بالاتر است وزن بیشتری حتی بیش از 50 و 60 درصد به صندوق‌های درآمد ثابت بدهید و وزن کمتری به طلا یا بورس. همچنین اگر ریسک‌گریز هستید بیشتر به سمت صندوق‌های درآمد ثابت بروید اما اگر روحیه ریسک‌پذیری دارید، وزن و سهم پولی که در بورس می‌گذارید را بیشتر کنید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...