پایان خوش فروردین برای بازار سهام

کدام سرمایه‌گذاری بهتر است:صندوق‌های سهام یا حضور مستقیم در بورس؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 332
  • 0
کدام سرمایه‌گذاری بهتر است:صندوق‌های سهام یا حضور مستقیم در بورس؟

اگر از سهامداران و سرمایه‌گذاران بورس در مورد وضعیت بازار سوال کنید، خواهید شنید که در یک ماه اخیر، بازار سهام شرایط مساعدی را پشت سر نگذاشته است. بازار سرمایه روز نخست کاری سال 1400 را مثبت آغاز کرد و سرمایه‌گذاران را به صعود امیدوار کرد. با این حال، این وضعیت دوامی نداشت و روزهای متوالی بازار سرخ پوش بود. در آخرین روز فروردین ماه نیز بازار رشد اندکی را تجربه کرده است تا شروع و پایان فروردین برای سرمایه‌گذاران خوش باشد، هرچند میان این دو روز بازار شاهد روزهای افت زیادی بوده است. یک نکته مهم در این بین، سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس یا خرید صندوق سرمایه‌گذاری در سهام است. در ادامه روند بازار در فروردین امسال و سال گذشته را مقایسه کرده و به این سوال که سرمایه‌گذاری مستقیم بهتر است یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهام جواب می‌دهیم.

دو روی سکه بازار سهام

بسیاری از سرمایه‌گذارانی که یک سال است وارد بورس شده‌اند، اکنون دو روی بازار را دیده‌اند. رشد قابل توجه تا میانه مرداد سال گذشته و افت طولانی در ماه‌های بعدی سال که تاکنون نیز طول کشیده است. شاخص کل بازار سهام در پایان سال 98 نزدیک به 513 هزار واحد بود که در پایان فروردین 99 به 690 هزار واحد افزایش یافت. این رشد به معنی افزایش 34.5 درصدی بازار سهام در فروردین 1399 بود. این در حالی است که در فروردین ماه 1400 بازار سهام از حدود یک میلیون و 308 هزار واحد به یک میلیون و 220 هزار واحد کاهش یافته است، یعنی افت 6.7 درصدی در طول ماه نخست بهار. بازار سهام در فروردین 1400 تنها 3 روز مثبت بود.

بیشتر بخوانید: مقایسه بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام با تورم

بسیاری از کسانی که هنوز هم در زیان هستند و از بازار سهام خاطره خوبی ندارند، ورود مستقیم داشته‌اند و شاید تجربه کافی در خصوص نوسانات بازار شاهد نبوده‌اند. برای بررسی این موضوع، به وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نگاه می‌کنیم و می‌بینیم آنها چه عملکردی داشته‌اند؟ هرچند بسیاری از تازه‌واردان بازار حتی به اندازه شاخص کل هم از بازار عایدی کسب نمی‌کنند، اما ما در اینجا شاخص کل را به عنوان معیاری برای سود و زیان در نظر گرفته‌ایم.

سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس بهتر است یا مستقیم؟

برای این که به پرسش بالا جواب بدهیم، به یک صندوق سرمایه‌گذاری نگاهی می‌اندازیم. نگاهی به صندوق آهنگ سهام کیان نشان می‌دهد از انتهای سال 99 تا 30 فروردین، این صندوق 5.5 درصد زیان داشته که بهتر از شاخص کل است. از طرف دیگر، نگاهی به فروردین سال گذشته نشان می‌دهد این صندوق در ماه فروردین 1399 حدود 39.5 درصد عایدی برای سرمایه‌گذارانش داشته است که بالاتر از شاخص کل است. بنابراین، در مقایسه با شاخص کل می‌بینیم که این صندوق عملکرد بهتری چه در هنگام صعود و چه نزول بازار داشته است. فراموش نکنید بازار سهام در بلندمدت از پرسودترین بازارهای دارایی است. به همین دلیل نیز برای بسیاری از افراد تازه‌وارد به بازار سرمایه یا کسانی که می‌خواهند از مزایا و سوددهی بازار سهام در بلندمدت یا حتی میان‌مدت استفاده کنند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام گزینه مناسبی هستند.

بیشتر بخوانید: برای سرمایه‌گذاری در بورس از کجا شروع کنم؟

سال نکوی بورس و بازار قرمز پوش؟

بازار سهام پس از عبور از مرز 2 میلیون واحد در میانه مرداد سال 1399، روندی نزولی طی کرد. در حال حاضر نیز ترس‌ها و نااطمینانی‌هایی همچنان بر فراز بازار وجود دارند. بسیاری هنوز نمی‌دانند فرجام توافق سیاسی ایران و کشورهای دیگر چه می‌شود و سرنوشت دارایی‌های بلوکه شده ایران چه خواهد شد. به همین ترتیب، تعلل در ورود به بازار سرمایه یا فروش دارایی در بازار مشاهده می‌شود. اما پتانسیل‌های این بازار را نیز نباید از یاد برد. علاوه بر این، احتمال بروز تورم سال آینده نیز بر جذابیت این بازار اضافه کرده است. به همین دلیل شاید نتوان از فروردین ماه بورس به عنوان نمادی از ضرب‌المثل معروف «سالی که نکوست» استفاده کرد. با این حال، توصیه ما به خصوص برای بسیاری از سرمایه‌گذاران کم‌تجربه در این بازار که قصد سرمایه‌گذاری دارند، استفاده از صندوق‌های سهام است که عملکرد مناسبی دارند.

پیشنهاد ما برای مطالعه مطالب طبقه بندی شده مربوط به صندوق سرمایه‌گذاری
    مقالات مرتبط
    پربازدیدهای اخیر
    تازه‌ترین‌ها