چطور ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهیم؟

6 راه برای شناسایی سرمایه‌گذاری‌های مشکوک و اشتباه

  • اشتراک‌گذاری
  • 1
  • 26
  • 0

احتمالا برای خودتان یا نزدیکانتان پیش آمده است که در یک گزینه سرمایه‌گذاری وارد شده و پس از مدتی فهمیده باشید در جای نامناسبی سرمایه‌گذاری کرده‌اید. در این شرایط احتمالا به جای کسب سود با زیان روبرو شده‌اید. اما چطور باید می‌فهمیدید که پولتان را در چنین جایی که سودآوری آن مشکوک است، قرار داده‌اید و نباید این کار را می‌کردید؟ یکی از نکاتی که برای سرمایه گذاران بسیار مهم است و افراد زیادی به آن توجه می‌کنند، همین نکته است. در ادامه به 6 نکته برای بررسی و تشخیص سرمایه‌گذاری‌های مشکوک اشاره می‌کنیم.

1- وعده سودهای غیرواقع‌گرایانه

یکی از نکاتی که برای شناخت سرمایه گذاری‌های مشکوک باید مورد توجه قرار دهیم، بازدهی و سود غیرواقع‌گرایانه آنها است. چنین گزینه‌هایی معمولا نرخ سود بالایی را اعلام می‌کنند تا افراد و سرمایه‌هایشان را به سوی خود جلب کنند. در صورتی که دیدید جایی وجود دارد که سودی بسیار فراتر از نرخ معمول در آن کسب و کار به شما می‌دهد، شک کنید. معمولا بازدهی و ریسک یک گزینه سرمایه گذاری ارتباط مستقیمی با هم دارند، یعنی هر چه ریسک یک گزینه کمتر باشد، بازدهی کمتری به شما می‌دهد. اما هر چه ریسک بالاتر باشد، سودی که می‌گوید به شما می‌پردازد نیز بالاتر است، چرا که به جذب سرمایه نیاز دارد و در صورت نداشتن بنیاد لازم برای جذب افراد و سرمایه‌ها، این کار را با وعده پرداخت نرخ سود بالاتر محقق می‌کند.

نکته مهمی را در این میان فراموش نکنید. ممکن است به عنوان مثال سهام یک شرکت معتبر بازدهی بالاتری نسبت به یک شرکت بی بنیاد داشته باشد. بنابراین این که می‌گوییم ریسک و بازدهی رابطه مستقیمی دارند در شرایط معمول بازار و مقایسه دو شرکت یا دو گزینه تقریبا مشابه است.

2- عدم توانایی در توضیح نحوه سود کردن

به این نکته بسیار دقت کنید. اگر کسی یا گزینه‌ای می‌گوید سودی به شما می‌پردازد، باید بتواند نحوه محقق شدن این سود را به روشنی توضیح دهد. اما وقتی گزینه سرمایه گذاری مورد نظر شما نتواند دقیقا سازوکار و نحوه سود بردن خود را با دلایل روشن توضیح دهد، باید نسبت به آن شک کرد. اگر دلایل آنها را متوجه نمی‌‎شوید، به سودی که آنها می‌پردازند چندان توجه نکنید.

3- زیاد از حد خوب بودن

اگر به نظر می‌رسد یک گزینه زیاد از حد خوب است، شاید شرایط آن برعکس باشد. تبلیغاتی که پیرامون یک گزینه سرمایه گذاری در رسانه‌ها می‌شنوید، دلیلی نیست که به آن اعتماد کنید. همیشه پیش از سرمایه گذاری تحقیق کنید. اگر به نظرتان یک گزینه خیلی خوب و زیادی سودده پیدا کرده‌اید، در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا از صحت اطلاعات آن مطمئن شوید.

بازاری جذاب برای سرمایه گذاری ریسک گریزها

4- افزودن و معرفی افراد جدید

یکی دیگر از ویژگی‌های شک‌برانگیز چنین گزینه‌هایی این است که سعی می‌کنند شما را به نحوی تشویق کنند تا افراد جدیدی را وارد آن کنید. اگر کسب و کار فوق در ازای افزودن افرادی به آن، به شما پول می‌دهد، در واقع نوعی الگوی هرمی دارد. این قبیل گزینه‌ها احتمالا با پول جدیدی که از سوی افراد تازه وارد به آنها تزریق می‌شود به کار خود ادامه می‌دهند. در این گزینه‌ها تنها افرادی که در راس مدل قرار گرفته‌اند، پیروز می‌شوند.

5- از ابهام در مقررات

برخی از این گزینه‌های مشکوک سرمایه‌گذاری از ابهام در مقررات استفاده می‌کنند یا حتی شاید قانونی نباشند. گزینه‌‌هایی که فاقد پشتیبانی و نظارت سازمان‌های دولتی هستند، می‌تواند ریسک از دست دادن پول افراد را بیشتر کند.

انواع ریسک سرمایه گذاری کدامند؟

6- توجیه نداشتن در بلندمدت

گزینه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری مشکوک به نظر می‌رسند، در بلندمدت فایده‌ای ندارند. اگر کسب و کار یا یک گزینه سرمایه‌گذاری نتواند آینده بلندمدت خود را به درستی توجیه کند، با شک باید به آن نگاه کرد. در صورت سرمایه گذاری در آن، شما وارد چیزی شده‌اید که نمی‌دانید به کدام سمت و سو حرکت خواهد کرد و احتمالا برنامه خاصی برای آینده‌اش ندارد.

جمع‌بندی

وقتی اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید، باید ملاک‌هایی را مد نظر قرار دهید. در اینجا با 6 راهکاری که بتوانید سرمایه‌گذاری‌های مشکوک را حدس بزنید و از آنها دوری کنید، آشنا شدید. این کار به شما کمک می‌کند تا ریسک سرمایه گذاری و از دست دادن پولتان کاهش پیدا کند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...