سرمایه+>سرمایه‌گذاری>نرخ تورم در استان‌های مختلف چقدر است؟>

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از تورم در استان‌های کشور

نرخ تورم در استان‌های مختلف چقدر است؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 42
  • 0
  نرخ تورم در استان‌های مختلف چقدر است؟

  مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تورم در استان‌های مختلف کشور در اسفندماه 1399 پرداخته است. چند روز پیش این سازمان در گزارشی میزان تورم نقطه به نقطه اسفند ماه را در کل کشور 48.7 درصد اعلام کرده بود. بر همین اساس، میزان افزایش قیمت سبدی از کالاها و خوراکی‌ها در اسفند 99 نسبت به ماه پیش از آن نیز 1.8 درصد افزایش یافته بود. در ادامه نگاهی به وضعیت تورم در استان‌های مختلف کشور می‌اندازیم و بالاترین و پایین‌ترین استان از نظر میزان تورم را نیز ذکر می‌کنیم.

  چهارمحال و بختیاری: بیشترین تورم نقطه به نقطه اسفند 99

  همان طور که گفتیم، نرخ تورم نقطه به نقطه اسفندماه 99 برای کل خانواده‌های کشور 48.7 درصد بوده است. با این حال، طبق گزارش فوق، این تورم برای استان چهارمحال و بختیاری به 58.5 درصد می‌رسد که بیشترین میزان در کشور است. از سوی دیگر، کمترین تورم نقطه به نقطه اسفند 99 متعلق به استان قم با 42.9 درصد است.

  صدرنشین تورم اسفندماه در کشور: کرمانشاه

  علاوه بر تورم نقطه به نقطه، بررسی گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که بیشترین نرخ تورم ماهانه اسفند متعلق به استان کرمانشاه با 2.7 درصد و کمترین آن متعلق به استان گیلان با 0.8 درصد بوده است.

  تغییرات تورم شهری و روستایی

  یکی از نکاتی که در بررسی تورم شهری و روستایی امسال جالب است، بالاتر رفتن نرخ تورم خانوارهای روستایی از خانوارهای شهری است. بررسی‌های بیشتر تازه‌ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه اسفندماه 99 خانوارهای شهری در کل کشور 47.8 رصد است که باز هم خانوارهای شهری استان چهارمحال و بختیاری با 58.9 درصد در صدر و خانوارهای شهری استان قم با 42.8 درصد در قعر رده‌بندی تورمی جای گرفته‌اند.

  اما نرخ تورم در مورد خانوارهای روستایی بیشتر است. بر اساس آمار و ارقام موجود، نرخ تورم نقطه به نقطه اسفندماه 99 برای این خانوارها به 53.3 درصد رسید. در این میان، نقاط روستایی استان ایلام شاهد تورم 61.2 درصدی بوده‌ و بیشترین تورم روستایی را به خود اختصاص داده‌اند. از سوی دیگر، خانوارهای روستایی استان سیستان و بلوچستان کمتر از سایر استان‌ها با تورم روبرو بوده‌اند، هرچند آنها نیز شاهد رقم بسیار بالای 45 درصدی هستند.

  با توجه به این که این استان‌ها در مناطق مرزی قرار دارند و عمدتا فاقد دسترسی به درآمد مناسب هستند، این تورم می‌تواند برای آنها بسیار سنگین باشد. علاوه بر این چهره توسعه نیز در این مناطق تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  افزایش قابل توجه تورم مواد خوراکی

  در بخش دیگری از این گزارش، تورم نقطه به نقطه کالاها و خدمات مصرفی به تفکیک استان‌ها و گروه‌های اصلی مصرفی آورده شده است. افزایش 67 درصدی تورم خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها یکی از مهمترین مسایل اقتصادی یک سال گذشته است. با این حال، میزان تورم خوراکی‌ها در این بازه زمانی، در برخی استان‌ها حتی از این مقدار هم بیشتر بوده است. تورم خوراکی‌ها در استان‌های چهارمحال و بختیاری به 76.8 درصد، در لرستان به 76.5 درصد، در کرمانشاه به 75.7 درصد و در خراسان رضوی به 74.3 درصد می‌رسد. تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در اسفندماه 99 برای استان تهران 64.2 درصد است و در قم به 54.7 درصد می‌رسد که کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه ماه ذکر شده برای خوراکی‌ها است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها