تداوم رشد بورس در هفته اول مرداد ماه 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 119
  • 0
تداوم رشد بورس در هفته اول مرداد ماه 1400

در هفته نخست مرداد ماه همچنان روند صعودی بازار سرمایه حفظ شد. با این حال، در این هفته شاهد رشد اندکی بودیم. تحولات دلار و نرخ تورم اعلام شده نشان می‌دهد بازار می‌تواند پتانسیل‌های رشد بیشتر را داشته باشد. البته هنوز هم مذاکرات احیای برجام می‌تواند تاثیراتی روی بورس بگذارد. در ادامه به بررسی تحولات بازار سرمایه در هفته جاری می‌پردازیم.

تحولات دلار در هفته جاری

دلار در یک هفته اخیر با رشد همراه بوده و بار دیگر وارد کانال 25 هزار تومانی شده است. سه‌شنبه هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد در روز دوشنبه هفته گذشته و هنگام بسته شدن بازار سهام 24 هزار و 480 تومان بود. امروز اگر به بازار آزاد رجوع کنیم، دلار در لحظه نگارش این متن به 25 هزار و 450 تومان افزایش یافته است. افزایش 3.96 درصدی دلار در این بازه زمانی می‌تواند بر بازارهای سرمایه‌گذاری از جمله بورس تاثیر بیشتری بگذارد؛ البته در شرایطی که خبرهای مثبتی از احیای برجام به گوش نرسد که فعلا این گونه است.

تداوم داغی بورس در ماه دوم تابستان

بورس در هفته قبل نیمه تعطیل بود و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه تالار شیشه‌ای بدون هیجان باقی ماند. با این حساب در پایان هفته قبل، شاخص کل در عدد یک میلیون و 311 هزار واحد به کار خود خاتمه داد. این تعطیلی شامل دو روز ابتدایی این هفته هم شد. به این ترتیب با بازگشایی بورس در دوشنبه این هفته، ابتدا بازار شاهد رشد تا عدد یک میلیون و 323 هزار واحدی بود، اما در نهایت با کمی افت، شاخص کل در انتهای هفته به یک میلیون و 316 هزار واحد رسید. به این ترتیب بازار سهام در پایان این هفته نسبت به رقم پایانی هفته گذشته 0.4 درصد رشد کرد.

برندگان و بازندگان بازار سهام در هفته نخست مرداد ماه

در بالا تحولات شاخص کل بورس را بررسی کردیم. اگر نگاهی به شاخص هم وزن بازار سهام بیندازیم، بهتر می‌توانیم برندگان و بازندگان این هفته بازارها را مورد بررسی قرار دهیم. شاخص هم وزن بازار سهام در روز دوشنبه که بازار تعطیل شد، 403 هزار و 73 واحد بود. در پایان این هفته شاخص هم وزن بازار سرمایه به 396 هزار و 745 واحد افت کرده است. با این حساب، بازار سرمایه در این مدت 1.57 درصد کاهش یافته است. به این ترتیب، با مقایسه شاخص‌های کل و هم‌وزن می‌توان گفت برندگان بازار در هفته نخست مرداد 1400 بیشتر شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی بوده‌اند و به طور کلی شرکت‌های کوچکتر با افت روبرو بوده‌اند.

نگاهی به وضعیت صندوق‌های سهام

صندوق‌های سهام نیز در این بازه زمانی از وضعیت شاخص کل بازار تبعیت کرده‌اند. به عنوان مثال صندوق آوای سهام کیان در بازه زمانی 29 تیر تا 5 مرداد 0.6 درصد رشد داشته است که وضعیت بهتری در مقایسه با شاخص کل بازار سهام داشته است. این صندوق‌ها برای افرادی که آشنایی کمی با بازار دارند، گزینه بسیار مناسبی هستند زیرا امکان برخورداری از تخصص و دانش مدیران خبره صندوق‌ها را فراهم می‌سازند.

تازه‌ترین‌ها