سرمایه+>افراد موفق>4 راهنمایی برای موفقیت مالی از زبان برنده نوبل اقتصاد>

4 راهنمایی برای موفقیت مالی از زبان برنده نوبل اقتصاد

  • اشتراک‌گذاری
  • 70
  • 0
4 راهنمایی برای موفقیت مالی از زبان برنده نوبل اقتصاد

شاید کمتر کسی را بتوان یافت که میلی به کسب ثروت و درآمد مناسب نداشته باشد یا نخواهد قدمی در این راه بردارد. با این همه بسیاری از افراد در اولین گام‌های این راه متوقف می‌شوند. علت آن هم عدم آگاهی کافی نسبت به فنون سرمایه‌گذاری و گزینه‌های مختلف و در کنار آن کمبود سواد مالی است. افزایش سواد مالی می‌تواند راهی برای بهبود زندگی افراد فراهم آورد، به خصوص این که این افزایش سواد از طریق افراد خبره و آگاه صورت بگیرد. ریچارد تیلر برنده نوبل اقتصاد در سال 2017، چند راهنمایی در خصوص کسب درآمد و رسیدن به ثروت دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تمرکز روی پس‌انداز و نرخ بهره مرکب

ریچارد تیلر معتقد است چگونگی پس‌انداز کردن نقش مهمی در زمینه کسب ثروت دارد. او می‌گوید تا آنجا که ممکن است باید این کار را سریع‌تر انجام داد. این تمرکز بر شروع زود هنگام به دلیل «نرخ بهره مرکب» است. اما نرخ بهره مرکب چیست و چرا اهمیت دارد؟ فرض کنید شما چهار سال پیش ماهی یک میلیون تومان پس‌انداز کرده باشید. اگر نرخ سودی که ماهانه به ازای آن دریافت کرده‌اید، فرضا 1.5 درصد (سالانه حدود 19.5 درصد) باشد، اکنون پس از گذشت چهار سال یا 48 ماه این پول به بیش از 71 میلیون تومان رسیده بود. جالب است که اگر این پول در جایی سرمایه‌گذاری نشود 48 میلیون تومان و اگر در گزینه مناسبی سرمایه‌گذاری شود، بسیار بالاتر خواهد شد. اهمیت نرخ بهره مرکب این است که پولی که در گذشته پس‌انداز کرده‌اید، در طول زمان رشد خوبی می‌کند. اگر این بازه 10 سال شود، مقدار پول شما با همین پس‌انداز ماهانه یک میلیون و همان نرخ سود، بیش از 337 میلیون تومان می‌شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت صندوق درآمد ثابت و سپرده بانکی چیست؟

پس‌اندازتان را تنظیم کنید

دومین نکته مهمی که تیلر به آن اشاره می‌کند این است که پس‌انداز سالانه را باید همگام با افزایش درآمدتان بالا ببرید. مشخص است که در شرایط تورم شدید شاید این کار کمی دشوارتر شود. با این حال، اگر درآمدتان افزایش پیدا کرد، تلاش کنید پس‌اندازتان را هم افزایش دهید. این موضوع باعث می‌شود سریع‌تر به هدف خود برسید و هدف‌های بزرگتری را در زمان کمتر دنبال کنید.

متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری و منظم کردن آن

تیلر عمیقا باور دارد که افراد باید سرمایه‌گذاری خود را متنوع کنند، اما این موضوع به معنی پیچیده کردن سبد سرمایه‌گذاری نیست. توصیه او به سرمایه‌گذاران این است که سرمایه‌گذاری خود را بررسی کنند و اگر سود مورد نظر را به آنها نمی‌دهد، از آن خارج شوند و گزینه‌های بهتری را پیدا کنند. او همچنین بر اهمیت این موضوع بر موفقیت در برنامه‌های بلندمدت تاکید می‌کند.

بیشتر بخوانید: پرسودترین سرمایه‌گذاری سال 99 کدام بازار بود؟

سرمایه‌گذاری اضطراری برای روز مبادا

در حین سرمایه‌گذاری دقت کنید که اهداف روشنی داشته باشید. تیلر توصیه می‌کند که برخی سرمایه‌گذاری‌ها را به این منظور انجام دهید که بتوان از آنها در شرایط اضطرار مالی و به اصطلاح روز مبادا استفاده کنید، بدون آن که سایر سرمایه‌گذاری‌ها و بودجه ماهانه شما تحت تاثیر قرار گیرد و ناچار شوید به آنها چوب حراج بزنید. با این 4 گام می‌توانید راهی به سوی دستیابی به اهداف مالی خود پیدا کنید.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها