سرمایه+>سرمایه‌گذاری>کدام بازار بیشترین سود 4 ماه نخست سال را داشت؟>

کارنامه بازارهای سرمایه‌گذاری تا تیر ماه 1400

کدام بازار بیشترین سود 4 ماه نخست سال را داشت؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 971
  • 0

«کجا سرمایه‌گذاری کنیم تا بیشترین سود را به دست ‌آوریم؟» این پرسشی است که برای بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران مطرح می‌شود. آشنایی با تحولات سرمایه‌گذاری و وضعیت بازارها می‌تواند به ما در انتخاب بهترین گزینه برای سرمایه‌‎گذاری کمک کند. از سوی دیگر، تورم هم بر سر انتخاب گزینه سرمایه‌گذاری ما قرار دارد. اگر پول را نقد نگه داریم یا در جای مناسبی سرمایه‌گذاری نکنیم، ارزش آن از دست می‌رود. در ادامه به بررسی بازارهای سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها در 4 ماه ابتدایی سال می‌پردازیم و برنده بازارها را معرفی می‌کنیم. در نهایت راهی برای سرمایه‌گذاری و استفاده از شرایط موجود پیشنهاد می‌کنیم.

کش‌وقوس دلار در کانال 24 هزار تومانی

بررسی‌های سرمایه پلاس از نرخ دلار در بازار آزاد نشان می‌دهد در چهار ماه ابتدایی سال 1400 دلار از 25 هزار و 120 تومان به 24 هزار و 620 تومان کاهش پیدا کرده است. این افت نشان دهنده آن است که دلار در مدت فوق 2 درصد ارزان‌تر شده است. با این حال، مهمترین چشم‌انداز قیمت دلار وابسته به نتیجه مذاکرات احیای برجام است. طول کشیدن و افزایش ابهام‌های موجود بر سر زمان بازگشت به برجام، قیمت دلار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و روی بازارهای سرمایه‌گذاری و چشم‌انداز تورمی کشور نیز تاثیرگذار است.

رشد 2 درصدی دلار در ماه نخست تابستان

اگر به آمار و ارقام مبادله دلار در تیر ماه نگاهی بیندازیم، نتیجه‌ای برای رشد بازارها در این ماه خواهیم دید. دلار در ماه نخست تابستان از 24 هزار و 110 تومان به 24 هزار و 620 تومان رسیده است که ناشی از کش‌وقوس‌های برجام است. در تیر ماه حتی دلار برای مدت به بیش از 25 هزار تومان هم رسید. این موضوع نشان می‌دهد با وجود افت چهار ماهه قیمت دلار، اخیرا بهای آن رو به افزایش گذاشته است و در یک ماه اخیر شاهد رشد 2.12 درصدی دلار در بازار آزاد بوده‌ایم. این موضوع و گمانه‌زنی‌های مربوط به آن می‌تواند اثرات مهمی روی سرمایه‌گذاری و بازارها داشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

افزایش تورم برای دومین ماه پیاپی

آماری که در روزهای اخیر از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد نشان می‌دهد تورم کشور در تیر ماه 3.5 درصد بوده است. این میزان تورم از اواخر پاییز سال گذشته تاکنون رخ نداده بود. با این حساب می‌توان تورم 4 ماه ابتدایی سال 1400 را حدود 9.8 درصد برآورد کرد. این میزان تورم با گذشت تنها یک سوم از سال، خبر خوبی برای اقتصاد و خانوارها ندارد. همین نرخ می‌تواند اهمیت سرمایه‌گذاری را به ما بار دیگر گوشزد کند. در واقع اگر شما از ابتدای سال پولی را نقدی نگه داشته‌اید، اکنون حدود 10 درصد از قدرت خرید آن از دست رفته است. به طور کلی از پیش هم به نظر می‌رسید چشم‌انداز اقتصادی امسال تورمی باشد. با این حال، مواردی مانند سرنوشت مذاکرات احیای برجام می‌تواند تاثیرات بیشتری روی آن بگذارد.

نرخ تورم ماهانه که در میانه پاییز نزولی شده بود، در ماه‌های اخیر رشد کرده است.

تابستان داغ بورس در تیر ماه 1400

بورس سال 1399 را در حالی به پایان برد که رقم شاخص کل آن حدود یک میلیون و 308 هزار واحد بود. همگام با افت دلار در دو ماه ابتدایی سال 1400، شاخص کل نیز روند نزولی طی کرد و در سوم خرداد ماه به کمتر از یک میلیون و 100 هزار واحد هم رسید. از این نقطه بود که کم کم رشد بورس آغاز شد. با این حال نقطه مهم رشد بورس از ابتدای تیر ماه بوده است.

در مجموع، شاخص کل بورس برای 4 ماه اخیر حاکی از این است که نه تنها بورس افت دو ماه نخست سال را جبران کرد، بلکه 0.28 درصد سود داشته است. اما اگر تیر ماه را به تنهایی مورد بررسی قرار دهیم، می‌بینیم شاخص کل بورس در این بازه زمانی بیش از 12 درصد رشد کرده است.

وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام در 4 ماه ابتدایی سال

همان طور که گفتیم، در 2 ماه ابتدایی سال بازار سهام روند نزولی طی کرد اما در مجموع 4 ماهه بازدهی بورس مثبت شد. اما وضعیت صندوق‌های سهام چطور بوده است؟ اگر پولمان از اول سال در صندوق بود بیشتر سود می‌کردیم یا مستقیما وارد بورس می‌شدیم؟ صندوق‌ها هم در ماه‌های اول از وضعیت کلی بازار متاثر شدند، اما رشد خوب آنها در تیر ماه بسیار قابل توجه بوده است. نگاهی به وضعیت صندوق آوای سهام کیان نشان می‌دهد این صندوق در 4 ماه نخست سال 10.92 درصد سود داشته است. این میزان هم از تورم چهار ماهه بالاتر است و هم از رشد شاخص کل. تنها در تیر ماه این صندوق توانست 16.86 درصد سود کسب کند. صندوق آهنگ سهام کیان نیز از ابتدای سال تاکنون 9.29 درصد عایدی کسب کرده است. ضمن این که رشد تیر ماه برای این صندوق 19.19 درصد بوده است.

کم‌فروغ شدن طلا در 4 ماه ابتدایی سال

از ابتدای سال 1400 تاکنون قیمت طلا همگام با کاهش بهای دلار در بازار آزاد، افت کرده است. در پایان سال 1399، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازارهای داخلی حدود یک میلیون و 85 هزار تومان بود که در پایان تیر 1400 به حدود یک میلیون و 54 هزار تومان رسید. قیمت هر سکه امامی نیز که در پایان سال 1399 حدود 11 میلیون و 240 هزار تومان بود، در پایان تیر 1400 به عدد 10 میلیون و 598 هزار تومان رسید. این آمار نشان دهنده افت 2.93 درصدی طلا و افت 5.7 درصدی سکه امامی در طول 4 ماه ابتدایی سال است.

وضعیت صندوق‌های طلا در 4 ماه اخیر

صندوق‌های طلا نیز از افت قیمت سکه متاثر شده‌اند. به عنوان مثال بهای صندوق‌ سکه طلا کیان در چهار ماه گذشته از سال 1400 حدود 5.18 درصد افت کرده است. البته این مقدار بهتر از افت 5.7 درصدی سکه امامی در همین بازه است. بنابراین اگر سکه خریده بودید بیشتر ضرر می‌کردید. از سوی دیگر، در یک ماه اخیر با وجود افت قیمت سکه و طلا، ارزش صندوق سکه طلا کیان 0.53 درصد بیشتر شده است.

بیشتر بخوانید: بانک بهتر است یا صندوق درآمد ثابت؟

مقایسه صندوق‌های درآمد ثابت و بانک

یکی از گزینه‌هایی که در ابتدای امسال بسیار مطرح شد، صندوق‌های درآمد ثابت بودند. این صندوق‌ها که ریسک بسیار پایینی دارند، همانند بانک هستند با این تفاوت که بازدهی آنها بهتر است. همان طور که مصوبات قانونی نشان می‌دهد، بانک در مدت یک سال سود 16 درصدی به سپرده‌گذاران می‌پردازد. اگر بخواهیم سود 4 ماهه را با احتساب نرخ بهره مرکب در نظر بگیریم، از ابتدای سال 1400 تا پایان تیر ماه، بانک به طور ثابت 1.33 درصد و در بازه 4 ماهه مجموعا حدود 5.4 درصد به شما سود می‌داد. حال صندوق درآمد ثابت کیان را با بانک مقایسه کنید. این صندوق که از معتبرترین صندوق‌های کشور است، در تیر ماه 1.72 درصد و در 4 ماه ابتدایی سال 7 درصد عایدی داشته است. این میزان عایدی از بانک بهتر است و فاصله کمتری تا پوشش دادن تورم دارد.

در 4 ماه ابتدایی 1400 بیشترین بازدهی بازارها متعلق به صندوق های بورسی و سپس صندوق‌های درآمد ثابت هستند.

برندگان جدال با تورم و یک توصیه برای سرمایه‌گذاری

در بازه 4 ماه اخیر بازارهای مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. به نظر می‌رسد تنها بازاری که در این 4 ماه توانسته است از پس تورم بربیاید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام بوده‌اند که در بالا به آنها اشاره کردیم. پس از آنها نیز صندوق‌های درآمد ثابت قرار دارند که کمی کمتر از سطح تورم قرار دارند اما در 4 ماه ابتدایی سال جاری بازدهی خوبی داشته‌اند. پیشنهاد می‌شود از ترکیب این دو صندوق برای کاهش ریسک و استفاده از پتانسیل‌های موجود در بازار استفاده کرد. مثلا بخشی از دارایی خود را وارد صندوق درآمد ثابت کنید و بخشی دیگر را به خرید صندوق سهام اختصاص دهید. در این صورت هم ریسک سرمایه‌گذاری شما کم می‌شود و هم می‌توانید در صورت رشد بورس از منافع آن بهره‎مند شوید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...