سرمایه+>ارز دیجیتال>7 دلیل «آنترپرنیور» برای افزایش بهای بیت کوین>

قیمت سکه بیتی افزایش می‌یابد؟

7 دلیل «آنترپرنیور» برای افزایش بهای بیت کوین

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 45
  • 0
  7 دلیل «آنترپرنیور» برای افزایش بهای بیت کوین

  یکی دو روز است که باز هم قیمت بیت کوین افزایش یافته و بار دیگر توجه برخی سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. دیروز قیمت بیت کوین به مرز 40 هزار دلار رسید و اکنون نزدیک 39 هزار دلار است. برخی از گزارش‌ها مانند گزارش نشریه «آنترپرنیور» نیز از رسیدن قیمت بیت کوین به 59 هزار دلار و حتی بالاتر در سال 2021 خبر می‌دهند. اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟ چه عواملی بر آینده قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند؟ در ادامه به 7 دلیل برای افزایش قیمت بیت کوین خواهیم پرداخت.

  بیت کوین

  1- هزینه استخراج بیت کوین

  عرضه بیت کوین و استخراج آن هزینه‌هایی دارد. البته در جاهایی که برق ارزان‌تر است، استخراج بیت کوین احتمالا بیشتر به صرفه خواهد بود، اما این به معنی آن نیست که فاقد هزینه است. هزینه سالانه استخراج یا ماین بیت کوین در کشورهای پیشرفته به حدود 1576 دلار می‌رسد. این در حالی است که پاداش بیت کوینی که استخراج شده است به حدود 0.089 بیت کوین می‌رسد. به قیمت امروز این میزان حدود 3471 دلار می‌شود. این به معنی سود ناخالص 55 درصدی در استخراج بیت کوین است. این سود می‌تواند بسیاری را تشویق به استخراج بیت کوین کند. البته استخراج بیت کوین به خرید ابزار و دستگاه‌هایی نیاز دارد که هزینه‌بر است و علاوه بر آن سود ذکر شده به قیمت بیت کوین نیز ارتباط شدیدی دارد.

  2- عرضه محدود سکه بیتی

  ارزش بیت کوین تا حدودی ناشی از عرضه آن است. با سخت‌تر شدن ماین بیت کوین، عرضه این ارز دیجیتال کاهش خواهد یافت. بر اساس قوانینی که در بیت کوین وجود دارد، فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت و وقتی این میزان بیت کوین استخراج شد، دیگر این ارز تولید نخواهد شد مگر این که تغییراتی در قوانین آن رخ دهد. فعلا تنها 2 میلیون بیت کوین دیگر تا رسیدن به این نقطه باقی مانده است. از سوی دیگر، میزان سختی استخراج بیت کوین هر 4 سال یک بار نصف می‌شود. این کار برای کنترل تورم بیت کوین صورت می‌گیرد. این محدود شدن عرضه موجب خواهد شد پتانسیل رشد قیمت بیت کوین به وجود بیاید.

  3- افزایش تعداد نهنگ‌های بیت کوین

  شبکه بیت کوین به نحوی ساخته شده است که بی‌نهایت آدرس وجود داشته باشد. سیستم آن هم به نحوی طراحی شده است که یافتن یک آدرس خاص و هک آن را دشوار کند. با این حال، تعداد کیف پول‌هایی که الان حاوی بیت کوین هستند، اهمیت بیشتری دارد. این تعداد در سال 2020 به بیش از یک میلیون عدد رسیده است. هرچند این مقدار زیاد نیست اما باید عرضه محدود و تعداد رو به رشد نهنگ‌ها (کسانی که مقادیر زیادی بیت کوین دارند) را هم در نظر گرفت. تعداد نهنگ‌های بیت کوین که در حساب خود بیش از هزار بیت کوین دارند، 7 درصد بالاتر رفته است. این در حالی است که حساب‌های کوچکتر دارای 5 تا 100 بیت کوین 4 درصد رشد کرده است.

  نهنگ‌های بیت کوین در مجموع 2.3 میلیون بیت کوین در اختیار دارند در حالی که سرمایه گذاران خرد حدود 10 میلیون بیت کوین در دست دارند. بنابراین مقدار بیت کوین زیادی برای سرمایه گذاران خردکه وارد بازار می‌شوند، باقی نمی‌ماند. این احتمال وجود دارد که سرمایه گذاران بزرگ به منظور منتفع شدن از بازدهی پول خود را وارد بازار کرده‌اند.

  4- گسترش جامعه ماین کننده

  به عقیده نشریه «آنترپرنیور»، اگر بیت کوین از دید بسیاری از افراد سرمایه گذاری جذابی نبود، تعداد جامعه ماین کننده افزایش نمی‌یافت. این در حالی است که تعداد ماین کنندگان بیت کوین رو به رشد است. آخرین داده‌ها حاکی از آن است که قدرت حل الگوریتم یا میزان قدرت محاسباتی مرتبط با شبکه بیت کوین به بیشترین مقدار خود رسیده است. احتمالا این قدرت در بلندمدت افزایش یابد.

  5- بیت کوین، ارز دیجیتال ذخیره جهان

  مدت زیادی است که بیت کوین ارز دیجیتال ذخیره در جهان بوده است زیرا استفاده از آن راحت است، پرکاربرد است، بیشترین خرید را در میان ارزهای دیجیتال دارد و برخی موارد دیگری که موجب اقبال خریداران به آن می‌شود. ارزش بازار بیت کوین نیز بسیار بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال است. هنگامی که جهان به ارز دیجیتال روی بیاورد، بیت کوین بیش از بقیه مورد توجه قرار می‌گیرد.

  6- از بین رفتن هر روزه بیت کوین

  علاوه بر محدود شدن عرضه بیت کوین که نوعی حمایت از آینده قیمت آن به حساب می‌آید، باید میزان از دست رفتن و گم شدن بیت کوین ها را هم در نظر داشت. میزان تخمین زده شده برای این از بین رفتن متفاوت است اما این مقدار حدود 3.7 میلیون بیت کوین تخمین زده می‌شود که گم شده یا قابل بازگشت و استفاده نیستند. یکی از تحلیلگران برآورد می‌کند که هر روزه 1500 بیت کوین از بین می‌روند یعنی دیگر قابل استفاده توسط صاحبانشان نیستند. برای مثال ممکن است رمز دسترسی به آنها فراموش شود یا کیف پول افراد، دیگر قابل دسترس نباشد. در این صورت ما می‌دانیم این بیت کوین ها در بلاک چین هستند اما به دو دلیل هیچ کس نمی‌تواند آنها را دریافت کند.

  دلیل اول این است که آنها دارای رمز محافظ هستند یا دستگاهی که رمز را در آنها ذخیره کرده بودیم، گم شده است. در این صورت بیت کوین‌ها قابل بازگشت به بازار نیستند. دلیل دوم سوزاندن بیت کوین ها است. برخی اعمال در بلاک چین نیازمند این است که سکه های خود را قفل کرده یا بسوزانید.

  بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین و اتریوم در هفته جاری چه می‌شود؟

  7- رشد تامین مالی غیرمتمرکز

  تامین مالی غیرمتمرکز به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی گفته می‌شود که می‌توانند برخی امور مالی مهم از جمله دریافت وام و معاملات مالی را بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند. تامین مالی غیرمتمرکز همچنین به معنی آن است که بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در قالب قراردادی هوشمند قفل می‌شوند. ارزش کل این تامین مالی در سال 2020 افزایش قابل توجهی یافته و اکنون به بیش از 27 میلیارد دلار می‌رسد. رشد این نوع تامین مالی به رشد تقاضا برای بیت کوین و افزایش قیمت آن کمک می‌نماید.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها