3 راهکار برای افزایش حس اعتماد به نفس

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 49
  • 0
  3 راهکار برای افزایش حس اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس و امنیت خاطر خود را در هر شرایطی افزایش دهید! مهم نیست که تا چه اندازه آماده هستیم. زندگی مدام در حال آزمایش کردن ماست. مصاحبه‌ای نهایی، سخنرانی در مقابل جمع یا سرمایه گذاری در یک زمینه مشخص همگی ما را مضطرب و عصبی کنند. با هر بار ورود به موقعیتی جدید و خروج از نقطه امن خود با چالشی روبه‌رو می‌شویم. مضطرب می‌شویم و دلیل اضطراب پیش آمده این است که مغز ما به موقعیت پیش‌آمده عادت ندارد و از قبل برای آن برنامه ریزی نکرده است. در چنین شرایطی، عده‌ای موفق به عادی سازی موقعیت می‌شوند و عده‌ای دیگر برای وارد نشدن به این میدان نبرد عقب می‌کشند و به منطقه امن خود می‌خزند و موقعیت رشد را از دست می‌دهند. دسته دوم باید بشتابند تا نکات پیش‌رو را بیاموزند.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  ژست قدرت به مدت دو قیقه

  در یک عبارت می‌گویند "منطق بازگشت گرایانه". اما این عبارت یعنی چه؟ علم روانشناسی به صراحت می گوید که رابطه مستقیمی بین ذهن و بدن ما وجود دارد. وقتی غمگین هستیم شانه‌های‌مان به حالت افتاده درمی‌آیند و اگر در همان حالت قرار بگیریم باید منتظر افتادگی عضلات صورت هم باشیم و به این ترتیب رنگ تاسف در شکل بدن‌مان پر رنگ‌تر می‌شود. اما نکته جالب این است که این رابطه دو طرفه است؛ بنابراین اگر بدن در حالتی دیگر قرار بگیرد ذهن از آن تبعیت می‌کند. قفسه سینه را بیرون دهید و شانه‌های‌تان را بالا بگیرید. گردن را صاف نگه دارید تا چانه در وضعیت مرتفع خود قرار بگیرد. دستان‌تان را به کمر بزنید. این حالت را برای دو دقیقه حفظ کنید تا مغز سطح کورتیزول – هورمون استرس و اضطراب- را کاهش دهد. شاید با خود بگوییم که این ژست گرفتن جلو دیگران کمی دور از ادب باشد. نیازی نیست در جمع این کار را انجام دهید. جایی خصوصی پیدا کنید و برای دو دقیقه قبل از شروع چالش این کار را انجام دهید.

  5 چیزی که تصویر و وجهه شما را در مصاحبه خراب می‌کند

  به یاد آر!

  موفقیت‌هایی که قبلا به دست آوردید را به یاد بیاورید. یک آزمایش در چندین دانشگاه نشان داده است دانشجویانی که قبل از ورود به چالش جدید خاطرات موفقیت‌های خود را به یاد می‌آورند در مقابله با چالش جدید موفق‌تر عمل می‌کنند. شک و ناآرامی دو سم مهلک برای ورود به چالش است. بسیار کسانی بوده‌اند که از قضا آدم‌های موفق و مسلط بر تخصص‌شان بوده‌اند اما از شدت شک و اضطراب حتی کارشان به غش کردن در رویارویی با گروهی از پرسشگران هم افتاده است. اعتماد به نفس خود را با به یاد آوردن این که ما در شرایط سخت‌تر از چالش رو به رو بوده‌ایم بالا ببریم.

  6 راه برای شناسایی سرمایه‌گذاری‌های مشکوک و اشتباه

  تفسیر اضطراب از منظر دیگر

  همیشه این تاکید بوده است که با اضطراب‌تان بجنگید. اما روانشناسان معتقدند که استرس یکی از ابعاد انسانی ما به شمار می‌آید و به جای جنگیدن و نابود کردن آن که کاری غیر ممکن است باید آن را تحت سلطه خود دربیاوریم. اضطراب را می‌توان حتی به یک عامل اشتیاق هم تبدیل کرد. به عنوان مثال کسی که چتربازی می‌کند در واقع دارد از میزان هورمون اضطرابی که در بدن‌اش ترشح می‌شود لذت می‌برد. اگر فرمان اضطراب را به دست اشتیاق بدهیم، بدن ما به ما جایزه‌ای بسیار لذت‌بخش به نام آدرنالین می‌دهد. نحوه رویارویی ما با یک چالش می‌تواند قاعده بازی را به نفع ما تمام کند و یا ما را بازنده میدان کند. به این فکر کنیم که در پایان چالش رو به رو یک نتیجه خوشآیند انتظارمان را می‌کشد. اگر قرار است در مقابل یک جمع آواز بخوانیم نباید بگوییم؛ " من استرس دارد!" باید بگوییم؛ "من هیجان زده هستم!". آن چیز که به زبان می‌آوریم برای ناخودآگاه ما حکم مطلق را دارد. بلاتکلیف گذاشتن خود برای ورود و یا عدم ورود به یک چالش می‎تواند نابودکننده اعتماد به نفس در ما باشد. به دل موقعیت جدید بزنید و از کشاکشی که پشت سر گذاشته‌اید لذت ببرید.