گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در فروردین 1400 دارند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 47
  • 0
کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در فروردین 1400 دارند؟

چند روز قبل گزارش مرکز آمار ایران منتشر شد و طبق آن تورم نقطه‌ای فروردین امسال 49.5 درصد ذکر شده بود. اما این نتایج برای متوسط خانوارهای کل ایران بود. تورم بین استان‌های مختلف نیز با هم متفاوت است زیرا نرخ اجاره‌بها و حتی خوراکی‌ها تا حدودی تفاوت دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار، در فروردین 1400 تورم ماهانه کشور 2.7 درصد بوده است. در ادامه به بررسی استان‌های صدرنشین و قعرنشین تورم می‌پردازیم و اثر این تورم بر سرمایه‌گذاری را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بوشهر صدرنشین و تهران قعرنشین تورم ماهانه

در فروردین امسال، در میان استان‌های ایران، بوشهر بیشترین میزان تورم ماهانه را در اختیار داشته است. میزان تورم این استان در مقایسه با ماه قبل به 4.4 درصد می‌رسد که 1.7 درصد بالاتر از متوسط کشور در فروردین 1400 است. از سوی دیگر، کمترین میزان تورم ماهانه فروردین امسال را استان‌های تهران و چهارمحال و بختیاری به خود اختصاص داده‌اند. میزان افزایش متوسط قیمت‌ها در طول ماه نخست بهار در این دو استان 1.7 درصد اعلام شده که یک درصد پایین‌تر از متوسط تورم ماهانه کشور در فروردین 1400 است.

بیشترین و کمترین تورم در 12 ماه منتهی به فروردین 1400

علاوه بر تورم ماهانه، آمار مربوط به تورم یک ساله نیز در این گزارش گنجانده شده است. بر همین اساس، بیشترین تورم نقطه‌ای (یعنی فروردین 99 تا فروردین 1400) متعلق به استان ایلام است که به 58.1 درصد می‌رسد. کمترین تورم نقطه‌ای در میان استان‌ها نیز در اختیار قم است که به 42.8 درصد می‌‌رسد.

تورم در میان خانوارهای شهری

بر اساس همین گزارش، تورم خانوارهای شهری در فروردین 1400 نسبت به ماه قبل 2.6 درصد افزایش یافته و این در حالی است که افزایش تورم برای خانوارهای روستایی 3 درصد بوده است. در فروردین ماه نیز همچنان نرخ تورم روستایی بالاتر از شهری باقی مانده است.

در مورد تورم برای خانوارهای شهری در استان‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به استان سیستان و بلوچستان بوده است. در این استان افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در مقایسه با اسفند 99 به 4.5 درصد می‌رسد. کمترین نرخ تورم خانوارهای شهری در فروردین 1400 نیز متعلق به تهران است که نسبت به اسفند 99 حدود 1.7 درصد افزایش داشته است. البته اگر تورم نقطه‌ای را در نظر بگیریم، خانوارهای شهری چهارمحال و بختیاری بیشترین تورم را با 58.2 درصد تجربه کرده‌اند و کمترین تورم هم با 42.7 درصد متعلق به خانوارهای شهری قم بوده است.

وضعیت تورم در روستاها

در میان خانوارهای روستایی نیز بیشترین تورم فروردین 1400 نسبت به اسفند 99 مربوط به روستاهای استان خوزستان با 5.5 درصد است. کمترین میزان تورم ماهانه نیز مربوط به روستاهای استان چهارمحال و بختیاری است. البته اگر تورم نقطه‌ای را مد نظر قرار دهیم، روستاهای استان ایلام با 63.3 درصد بیشترین تورم نقطه‌ای را تجربه کرده‌اند و کمترین تورم نقطه‌ای نیز متعلق به روستاهای استان قم است که شاهد نرخ تورم 43.5 درصدی بوده‎‌‎اند.

جمع‌بندی

مهمترین پیامدهایی که تورم قابل توجه دارد، این است که پس‌اندازها را کاهش می‌دهد یا از بین می‌برد، مخارج را افزایش می‌دهد و اهمیت سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی لازم است که افراد و خانوارها با گزینه‌های متفاوت سرمایه‌گذاری آشنا شوند و با توجه به ریسک‌پذیری یا ریسک‌گریزی خود بهترین گزینه را انتخاب نمایند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها