سرمایه+>سرمایه‌گذاری>روش 50/15/5؛ قاعده‌ای سرانگشتی برای پس‌انداز بهتر>

روش 50/15/5؛ قاعده‌ای سرانگشتی برای پس‌انداز بهتر

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 106
  • 0
  روش 50/15/5؛ قاعده‌ای سرانگشتی برای پس‌انداز بهتر

  شیوه درست پس‌انداز کردن برای بسیاری از افراد اهمیت زیادی دارد. همان‌طور که به ابعاد مختلف زندگی‌مان وفادار هستیم و تمام تلاش خود را برای مسئولیت پذیری انجام می‌دهیم باید نسبت به جیب خودمان هم حساسیت به خرج دهیم و خود را مسئول نجات آن از خالی شدن نا به‌هنگامش بدانیم. «اصلا نفهمیدم پولم چی شد!» این جمله معروفی است که همه ما حتی برای یک بار هم که شده می‌گوییم. گرانی‌ها و نرخ روزافزون تورم از یک طرف اما بی توجه‌ای ما و نداشتن برنامه نیز از طرفی دیگر باعث و بانی بی پولی ما می‌شود. اما چه راهکارهایی وجود دارد که هم در زمان تورم و هم در مواقعی که بی جهت و بدون برنامه پول خرج می‌کنیم بتوانیم فکر آینده را کنیم و خود را از بی پولی نجات دهیم؟ در ادامه به علمی‌ترین این راهکارها خواهیم پرداخت و شما را با قاعده سرانگشتی برای پس‌انداز بهتر به نام روش 50/15/5 آشنا خواهیم کرد.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  بخش اول: برنامه برای هزینه های اساسی

  هیچ شکی وجود ندارد که برخی از هزینه‌ها به اختیار ما نیست و هیچ وقت نخواهیم توانست که دخل و تصرفی در آن‌ها داشته باشیم. ما باید برای زنده ماندن غذا بخوریم و سرپناهی برای زندگی داشته باشیم. به همین خاطر در کم‌ترین حالت ممکن باید 50 درصد از عایدی خود را مختص به این دست نیازها بدانیم. مسکن، رهن، اجاره، مالیات، هزینه تاسیسات و برق و مواد غذایی از اجزا تشکیل دهنده فهرست باید‌ها در خرج و مخارج است.

  روی نامتعادل هزینه های ضروری

  گفتنی است که تمام هزینه‌هایی که در بالا به عنوان هزینه‌های ضروری نام بردیم و می‌دانیم که باید در فهرست قرار بگیرند هم می‌توانند روی غیر ضروری به خود بگیرند. به عنوان مثال هزینه خورد و خوراک ضروری است اما این که هر روز به رستوران برویم و همین هزینه غذا را چند برابر کنیم غیر ضروری است و می‌تواند برنامه ما برای پس انداز و سرمایه گذاری را به هم بزند. اجاره بهای یک خانه بیش از حد بزرگ به بهانه سرپناه می‌تواند نابودکننده باشد. بهتر است برای مقابله با بی پولی، هر خرجی را در معقول‌ترین حالت ممکن حفظ کنیم.

  بخش دوم: 15 درصد برای سرمایه گذاری بلند مدت

  حال که آموختیم خواسته‌ها و نیازها را از هم تفکیک کنیم و در واقع نیازهای ضروری را بی جهت تبدیل به خواسته نکنیم، بهتر است به سراغ باقی مانده عایدی و وجوه نقد خود برویم. 15 درصد از درآمدمان کافی است تا بتوانیم برای یک سرمایه گذاری بلندمدت برنامه ریزی کنیم و از بی پولی در آینده در امان باشیم. به ظاهر رقم کمی به حساب می‌آید اما همین مقدار کم می‌تواند در بلند مدت به ما امید آینده‌ای بهتر و امن‌تر از لحاظ مالی را بدهد. 15 درصد پس انداز را از همان آغاز در جاهای مطمئن مانند صندوق درآمد ثابت پس انداز کنیم تا از نرخ تورم روزانه عقب نمانیم و ارزش پول‌مان حفظ شود.

  بیشتر بخوانید: چطور می‌توان سود روزشمار مناسب کسب کرد؟

  بخش سوم: پس انداز کوتاه مدت، مخارج غیرمنتظره

  از این واقعیت نمی‌توان گذشت که ممکن است در مسیر زندگی با مخارجی مواجه شویم که نتوان آن‌ها را پیش بینی کرد. ابتلا به بیماری و یا از دست دادن شغل باعث می‌شود تا حد زیادی دچار به هم ریختگی در برنامه‌ها شویم؛ بنابراین معقول است که 5 درصد از عایدی خود را به عنوان پس انداز کوتاه مدت برای این دست مخارج کنار بگذاریم تا به برنامه اصلی‌مان آسیبی وارد نشود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها