سرمایه+>سرمایه‌گذاری>آمار و ارقام متفاوت در مورد رشد و خروج از رکود اقتصادی>

بانک مرکزی ایران رشد اقتصادی پاییز را 3.9 درصد اعلام کرد

آمار و ارقام متفاوت در مورد رشد و خروج از رکود اقتصادی

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 49
  • 0
  آمار و ارقام متفاوت در مورد رشد و خروج از رکود اقتصادی

  رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشت اینستاگرامی خود اعلام کرد که بر اساس گزارش اداره حساب‌های اقتصادی این نهاد، رشد اقتصادی ایران در سه ماهه پاییز امسال مثبت بوده است. در این یادداشت، رشد اقتصادی ایران در سه ماهه سوم با احتساب نفت 3.9 درصد و بدون آن 2.9 درصد اعلام شده است. به همین دلیل به نظر می‌رسد در دومین فصل متوالی هم رشد اقتصاد ایران مثبت شده باشد. این موضوع می‌تواند وضعیت اقتصادی را بهتر کند و چشم‌انداز فعالان اقتصادی را نسبت به وضعیت کشور بهبود بخشد. با این حال، به نظر می‌رسد در مورد رشد اقتصادی آمار متفاوتی از سوی نهادها اعلام شده است. در حالی که برخی دو فصل متوالی رشد مثبت حقیقی اقتصاد را نشان خروج از رکود می‌دانند، شاید این اتفاق هنوز نیفتاده باشد. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

  آمار متناقض رشد؟

  آماری که در حال حاضر از سوی بانک مرکزی مطرح شده رشد اقتصادی را 3.9 درصد اعلام کرده است. این در حالی است که چند روز پیش، مرکز آمار ایران رشد اقتصادی پاییز امسال را با احتساب نفت 0.8 درصد و بدون آن 0.2 درصد ذکر کرده بود. این اختلاف در رشد اقتصادی از سوی دو نهاد معتبر ایران، موضوع قابل توجهی است. در واقع، این آمارهای دوگانه می‌تواند موجب سردرگمی مردم و فعالان اقتصادی شود. این آمار و ارقام به معنی این است که اختلاف محاسبه رشد اقتصادی بین این دو نهاد بیش از 3 درصد در حالت کلی و 1.9 درصد در حالت بدون نفت است. چنین اختلافی بسیار قابل توجه است.

  خروج یا عدم خروج از رکود؟

  بر اساس یادداشت اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی، رشد اقتصادی در تابستان امسال هم مثبت بوده و بنابراین با دو فصل آمار رشد اقتصادی مثبت، می‌توان گفت اقتصاد ایران از رکود خارج شده است. اما اگر آمارهای مرکز آمار ملاک تصمیم‌گیری باشد، در تابستان رشد اقتصادی کشور 0.2- درصد بوده و فقط در پاییز رشد اقتصادی مثبت را مشاهده کرده‌ایم. به همین دلیل هم نمی‌توان با اطمینان زیاد خروج از رکود را نتیجه گرفت. البته این نکته هم مهم است که در نسخه نخست گزارش مرکز آمار ایران در تابستان 99 آمار رشد تابستان مثبت اعلام شده بود که با اصلاح در نسخه پاییز منفی اعلام شده است. آمار رشد اقتصادی فصلی از تابستان سال 1397 شاهد رشد منفی بود و نکته مشترک دو گزارش این است که این رشد منفی حداقل 8 فصل یا دو سال به طول انجامیده است. البته داده‌های مرکز آمار، طول رشد منفی را 9 فصل می‌داند. این وضعیت، تاثیر مستقیمی روی معیشت و وضعیت رفاهی مردم کشور داشته است.

  پیش‌بینی‌هایی از رشد اقتصادی

  رشد اقتصادی به معنی افزایش تولیدات یک کشور در بازه زمانی مشخصی مانند سالانه یا فصلی است. این افزایش اگر به صورت حقیقی و بدون احتساب تورم محاسبه شده باشد، می‌تواند به معنی افزایش رفاه هم تلقی شود. در واقع، کشور با انباشت رشد اقتصادی در طول زمان می‌تواند به سطوح بالای درآمد سرانه حرکت کند. پیش از این، پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول حاکی از این بود که رشد اقتصادی ایران در سال 2021 به 3 درصد می‌رسد و بانک جهانی نیز رشد اقتصادی ایران را در این سال حدود 1.5 درصد برآورد کرده بود. این نهاد بین‌المللی تخمین زده است که اقتصاد ایران در سال 2022 حدود 1.7 درصد رشد کند. البته نباید فراموش کرد که این پیش‌بینی‌ها با فرض برقراری شرایط فعلی است، در حالی که گشایش‌ها و خبرهای سیاسی مثبت ممکن است رشد اقتصادی ایران را بهبود بخشد.

  وضعیت رشد اقتصادی ایران در سال آینده از نگاه اکونومیست

  جمع‌بندی از رشد اقتصادی

  به نظر می‌رسد در سال 1400 اقتصاد ایران بالاخره رشد مثبت را تجربه کند. اما مساله آمار موضوع مهمی است که با گزارش‌های اخیر مهمتر هم شده است. آمارهای دوگانه از وضعیت خروج از رکود و اختلاف قابل توجه در رشد اقتصادی اعلام شده از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی، نکته منفی برای اعتبار این نهادها است و بر دیدگاه‌ افراد تاثیر مثبتی ندارد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها