سرمایه+>موفقیت>شهروندان کدام کشورها بیشتر موافق واکسن هستند؟>

علت واکسن هراسی در کشورهای اروپایی‌ چیست؟

شهروندان کدام کشورها بیشتر موافق واکسن هستند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 20
  • 0

  شیوع کرونا در یک سال اخیر، چهره زندگی را در سراسر دنیا تغییر داده است. با این حال، کشف واکسن‌های کرونا که به نظر می‌رسد موثر باشند، توانسته‌اند امید را به بهبود وضعیت زندگی و فعالیت اقتصادی در سراسر جهان بازگردانند. در روزهای اخیر، اخباری مربوط به جهش‌های ویروس کرونا نیز شنیده شده که بار دیگر ترس‌هایی را در پی داشته است. اما مردم چگونه با این هراس روبرو شده‌اند؟ چقدر از مردم کشورهای مختلف با تزریق واکسن موافقند؟ به نظر می‌رسد مخالفان شدید تزریق واکسن در کشورهای آسیایی‌ کمتر از ازوپایی‌ها است. در ادامه به بررسی گزارش ایپسوس در خصوص میزان موافقت شهروندان کشورهای مختلف با تزریق واکسن کرونا خواهیم پرداخت.

  برزیل و بریتانیا در صدر موافقان تزریق واکسن

  در حال حاضر بر اساس گزارش‌های ایپسوس، برزیلی‌ها و بریتانیا با 86 درصد بیشترین میزان موافقت را با تزریق واکسن دارند. 68 درصد از برزیلی‌ها شدیدا موافق تزریق واکسن هستند و 18 درصد تا حدودی با آن موافقند. این در حالی است که در بریتانیا 66 درصد مردم شدیدا موافق تزریق واکسن هستند و 20 درصد هم تا حدودی با آن موافقند. در مقایسه با یک ماه پیش، کسانی که شدیدا معتقد به تزریق واکسن هستند، به ترتیب 16 و 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

  مقبولیت واکسن در سایر کشورها

  پس از دو کشور برزیل و بریتانیا، بیشترین موافقت با تزریق واکسن در میان شهروندان کشورهای چین، مکزیک و ایتالیا دیده می‌شود. مقبولیت واکسن در این کشورها و موافقت با تزریق آن بین 80 تا 83 درصد است. حدود 38 درصد از چینی‌ها به شدت موافق تزریق واکسن هستند و 45 درصد از آنان تا حدودی با آن موافقند. این در حالی است که میزان موافقان شدید واکسن در مکزیک 61 درصد و در ایتالیا 52 درصد است. 20 درصد از مکزیکی‌ها تا حدودی با تزریق واکسن کرونا موافقند و این نسبت در میان ایتالیایی‌ها 27 درصد است. در رده‌های بعدی موافقان تزریق واکسن به ترتیب شهروندان کانادا‌، کره جنوبی، اسپانیا، استرالیا، آلمان، ژاپن، آمریکا، فرانسه، آفریقای جنوبی و روسیه جای می‌گیرند.

  شدیدترین مخالفان واکسن کرونا کجا هستند؟

  به نظر می‌رسد در میان کشورهای مورد بررسی شدیدترین مخالفان متعلق به روسیه باشد. حدود یک سوم از روس‌ها شدیدا با تزریق واکس کرونا مخالفند و یک پنجم از آنان نیز تا حدودی با آن مخالفند. به نظر می‌رسد روسیه تنها کشوری در نظرسنجی ایپسوس باشد که بیش از نیمی از افراد با تزریق واکسن کرونا مخالف باشند. پس از روسیه تعداد افرادی که شدیدا مخالف تزریق واکسن هستند، در آفریقای جنوبی و فرانسه بیش از سایر کشورها است و کمترین مخالفان شدید را هم کشورهای آسیایی چین و کره جنوبی با تنها 3 درصد از افراد دارند.

  بیشتر بخوانید: کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در جهان دارند؟

  علت فوبیای واکسن در کشورهای اروپایی

  به نظر می‌رسد کمترین مخالفت شدید برای تزریق واکسن در کشورهای غیراروپایی است. همان طور که در بالا گفتیم، چین و کره جنوبی کمترین مخالفت شدید را در این نظرسنجی داشته‌اند و مکزیکی‌ها هم با 6 درصد در رده بعدی قرار دارند. اما چرا؟ این موضوع حتی به قبل از شیوع کرونا می‌پردازد. نظرسنجی‌هایی که در میانه تابستان 2019 و پیش از شیوع کرونا هم منتشر شده بود نشان می‌دادند بیشترین مخالفت با واکسن در جهان مربوط به اروپا است و در اروپا هم فرانسوی‌ها بیشترین مخالفت را داشتند. یکی از دلایلی که نشریه معتبر پولیتیکو در این خصوص مطرح کرده، نگرانی مردم کشورهای پردرآمد در خصوص محیط زیست و محصولات ارگانیک برای خود و خانواده‌هایشان است.

  شایعات موجود در فضای مجازی هم این ظن و گمان‌ها را تشدید کرده‌اند. علت این شک در فرانسه تا حدودی مربوط به کمپین واکسیناسیون آنفلوآنزا در سال 2009 است که بحث برانگیز شد. در جریان این کمپین ادعا شد سازمان جهانی بهداشت تحت تاثیر شرکت‌های دارویی قرار داشته است. اجباری شدن تزریق واکسن در کشورهای غربی مانند ایتالیا و فرانسه از گذشته چالش‌برانگیز بوده است.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...