سرمایه+>افراد موفق>درس های ارزشمند سال 2020 برای 2021 >

یادگیری 4 نکته مهم از سال گذشته

درس های ارزشمند سال 2020 برای 2021

  • اشتراک‌گذاری
  • 15
  • 0
درس های ارزشمند سال 2020 برای 2021

این جمله معروف که می‌‎گوید؛ "هر آن چه تو را نکشد، قوی‌ترت می‌کند!" را بارها در میان جملات معروف شنیده‌ایم. تا قبل از 2020 می‌توانستیم از این جمله درس‌ها بگیریم و مقاومت گذشتگان را در مقابل بلایای طبیعی و جنگ تحسین کنیم. اما سال 2020 و شیوع ویروس کرونا باعث شد تا ما هم مانند پیشینیان‌مان به عنوان مردمان مقاوم در چشم آیندگان پدید بیاییم. وقتی سر به عقب بر می‌گردانیم و نگاهی به سال گذشته می‌کنیم متوجه مدیریت‌ها و سو مدیریت‌های‌مان در سالی پر التهاب می‌شویم. فکر می‌کنیم که چطور در مقابله با بحران عمل کرده‌ایم و با عملکردمان – هر چند ساده مانند ماسک زدن و قرنطینه – جان چند نفر را نجات داده‌ایم. باری این درس‌هایی است که از 2020 به 2021 می‌بریم.

سرمایه گذاری آنلاین در کیان دیجیتال

تغییر چشم انداز

تا در ساحل امن قرار داریم، فکر می‌کنیم که راه درست همین است که آن را پیش گرفته‌ایم. یکی از درس‌های 2020 که به سال جدید می‌بریم این است که سرمایه گذاری و پیش‌بینی هر رخدادی همیشه در حالت بالقوه قرار دارد، می‌تواند به بالفعل تبدیل شود. سال 2020 باعث شد رهبران و سرمایه‌گذاران بزرگ جهان متوجه شوند که باید بیش از اداره عادی کشور و بازدهی کسب‌وکارها، به ایجاد اندوخته‌ای برای روز مبادا – مانند سال 2020 – بپردازند و بیش‌ازپیش به سرمایه گذاری روی کارمندان و اعضایی که در روزهای بحرانی برای‌شان می‌مانند، باشند. با سقوط اقتصاد جهانی، این موضوع بیش‌ازپیش مشخص شد که باید به تولید و فکر به آینده و نوآوری اهمیت داده شود.

قدردانی

شبی که قرار بود سقراط جام شوکران را بنوشد در حال یادگیری درس‌هایی از فلوت بود. به او گفتند که چند لحظه دیگر زنده نیستی. این یادگیری به‌خاطر چیست؟ سقراط در جواب می‌گوید به‌خاطر همین لحظه که زنده‌ام! حال که نمی‌دانیم کدام از ما پایمان را به ماه دوم 2021 می‌گذاریم و چه چیزی پیش روی ما قرار دارد، باید بکوشیم تا از هر لحظه از زندگی که در آن هستیم استفاده کنیم.

اولویت بندی کردن

در سالی که گذشت بسیاری از زوجین که تازه ازدواج کرده‌اند مجبور به چشم‌پوشی از برگزاری مراسم عقد و عروسی و دعوت از دوستان و خویشاوندان خود شدند. اما اگر از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنیم متوجه می‌شویم که ساعاتی را به‌اجبار قرنطینه در کنار هم بودند که ممکن بود در همین روزمرگی‌های معمول از دست بدهند. بسیاری از ما برای این‌که متوجه شویم حس بویایی‌مان درست کار می‌کند تا مبادا مبتلا به کووید- 19 شده باشیم باعث شد بارها به گل‌های باغچه و خانه‌مان سر بزنیم و به آن‌ها رسیدگی کنیم. در میان خاطراتی که آدم‌ها از زندگی در 2020 کرونایی تعریف می‌کنند، می‌توان نکات جالبی را پیدا کرد. یک زوج از ایوان خانه خود تعریف می‌کنند که تا قبل از کرونا فرصت نمی‌کردند ساعتی را در آن بنشینند و از ایوان خانه به منظره پیش رو نگاه کنند و با هم گپ و گفتی داشته باشند. این موضوع باعث شد تا در عمل متوجه اولویت‌های زندگی‌مان که همین وقت گذراندن با اعضای خانواده است بشویم.

استقامت در مقابل سختی ها

قهرمانان اصلی 2020 کسانی هستند که در خط مقدم مبارزه با کرونا ایستادند و از طرف دیگر، کسانی هم که با رعایت پرتکل‌‎های بهداشتی سعی کردند باری از شانه این مبارزان مقاوم بردارند. صبر و استقامت و هنر استفاده از حداقل‌ها برای نجات دادن جان خود یکی دیگر از درس های 2020 است که آموخته‌ایم. البته ناگفته نماند که تاب آوری و استقامت تنها مختص به افرادی نیست که با راهکارهای بهداشتی جلو شیوع کوید 19 را گرفتند. بسیاری از صاحبان کسب و کار نیز توانستند با تمام فشارها و محدودیت‌هایی که ویروس کرونا باعث و بانی‌اش بود، مقاومت به خرج دهند و با روحیه و انگیزه‌ای مازاد از حالت عادی با رو کردن به حوزه آنلاین هم حرفه خود را نجات دهند و هم چرخ بازار را بچرخانند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها