سرمایه+>سرمایه‌گذاری>شناسایی بازار جذاب سرمایه گذاری در هفته سوم اسفند>

بازارها در هفته‌ای که گذشت

شناسایی بازار جذاب سرمایه گذاری در هفته سوم اسفند

  • اشتراک‌گذاری
  • 61
  • 0

  در هفته‌ای که گذشت بازارهای سرمایه گذاری سمت و سوی متفاوتی داشتند، برخی روند نزولی طی کردند اما برخی نشانه‌هایی از رشد مثبت را آشکار کردند. بهای دلار در بازارهای این هفته نیز با وجود تمام خبرهای سیاسی متفاوت، با افت همراه بود. با این حال، بورس روند مثبتی طی کرد و سکه و طلا روند نزولی روزهای اخیر خود را ادامه دادند. در ادامه سوددهی بازارهای مختلف این هفته را بررسی نموده و به جذاب‌ترین بازار هفته سوم اسفند می‌پردازیم.

  افت اندک دلار در بازار

  در هفته‌ای که گذشت دلار افت اندکی را شاهد بود. در پنجشنبه گذشته بهای هر دلار در بازار آزاد 24 هزار و 950 تومان بود. در حال حاضر نیز بهای دلار به 24 هزار و 720 تومان رسیده است. به این ترتیب در یک هفته اخیر، بهای دلار 230 تومان کاهش یافته که به معنی افت 0.92 درصدی در ارزش این ارز معتبر است. به نظر می‌رسد تا زمانی که سرنوشت مذاکرات سیاسی مشخص شود، قیمت دلار در همین حول و حوش نوسان کند.

  رشد بازار سهام و تداوم نااطمینانی

  شاخص کل بازار سهام در یک هفته اخیر دوباره توانست کانال 1.2 میلیونی را پس بگیرد. در پایان هفته گذشته، بازار سهام به مرز یک میلیون و 178 هزار واحدی رسیده بود، با این حال، بورس تهران در روزهای میانی هفته اخیر شاهد رشد بود و کمی امیدها را به بازگشت بازار افزایش داد. به این ترتیب، در هفته اخیر بازار سهام رشد 2.46 درصدی را پشت سر گذاشت، با این حال روز پایانی معاملات این هفته، پس از سه روز شاهد افت بود. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار اندکی رشد کرد و از 431 هزار و 264 واحد در پایان هفته پیش به 431 هزار و 823 واحد در انتهای هفته جاری رسید. در واقع، شاخص هم وزن بازار سهام در این هفته تنها 0.13 درصد رشد کرد. این به معنای آن است که رشد بازار ناشی از رشد شرکت‌های بزرگتر بوده است.

  سکه و طلا در سراشیبی قیمت

  طلا نیز در یک هفته اخیر به روند نزولی خود ادامه داد. قیمت هر گرم از فلز زرد در پایان هفته گذشته حدود یک میلیون و 52 هزار تومان بود که در پایان این هفته به یک میلیون و 21 هزار تومان رسید. این افت قیمت طلا در بازار که همگام با افت دلار نیز بود، به معنی کاهش ارزش 2.95 درصدی طلا در هفته اخیر است. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی در بازار تهران که در پایان هفته گذشته 10 میلیون و 812 هزار تومان بود، در آخر این هفته به 10 میلیون و 399 هزار تومان کاهش یافت. این افت به معنای آن است که سکه طلا در هفته اخیر 3.82 درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالی است که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی با افت اندک 0.76 درصدی در یک هفته اخیر روبرو بوده است. به همین دلیل نیز افت قیمت طلا ناشی از نااطمینانی‌های بازار داخلی و افت دلار در بازار است.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  جمع‌بندی

  در نوشته بالا سوددهی بازارهای مختلف را در یک هفته اخیر بررسی کردیم. به نظر می‌رسد شرکت‌های بزرگ بازار سهام برندگان رقابت این هفته بازارها بوده‌اند. اما هنوز هم بازار سهام نشانه‌هایی از نااطمینانی در خود دارد. در صورت رفع این نشانه‌ها، این بازار می‌تواند با رشد و اقبال خوبی از سوی سرمایه‌گذاران روبرو شود. اما تا آن موقع به نظر می‌رسد صندوق‌های درآمد ثابت گزینه مناسبی باشند که بازدهی مثبتی نیز با خود برای سرمایه گذار همراه می‌آورند.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  • محمد رضا چهاربنیچه فرجی

   عالی
  • احسان والیان

   سپاس از توجه شما
  • احسان والیان

   سپاس از توجه شما
  • علیرضا گردی

   خوبه