صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم تیر چقدر سود دادند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 376
  • 0
  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته سوم تیر چقدر سود دادند؟

  در هفته سوم تیر، بازارهای سرمایه‌گذاری نسبت به 25 هزار تومانی ماندن دلار واکنش نشان دادند. بازار سهام از ابتدای تیر به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و در پایان هفته سوم تیر ماه توانست به مرز 1.3 میلیون واحدی نزدیک شود. با این حال، طلا در هفته گذشته با اندکی افت همراه بود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از این تحولات بازارهای سرمایه متاثر شدند. در ادامه به بررسی وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری کیان در هفته سوم تیر خواهیم پرداخت.

  تثبیت دلار در 25 هزار تومان

  مهمترین اتفاقی که در هفته سوم تیر رخ داد، باقی ماندن دلار در محدوده 25 هزار تومان بود. دلار که در پایان هفته دوم تیر به قیمت 25 هزار و 140 تومان رسیده بود، در پایان هفته سوم تیر ماه به 25 هزار تومان رسید. این تثبیت دلار در 25 هزار تومان ناشی از گمانه‌زنی فعالان بازار در خصوص دشواری بازگشت به برجام و احتمال تاخیر در تحقق آن بوده است. ممکن است در هفته‌های آینده خبرهای غیرمنتظره و مثبتی از برجام به گوش برسد، اما اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، دلار دچار افت نخواهد شد و همین موضوع پتانسیلی برای رشد بازارهای دارایی و همچنین تورم فراهم می‌کند.

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، برندگان این روزهای بازار

  همان طور که گفتیم، بورس از ابتدای تیر ماه صعود کرده و سومین هفته متوالی را با رشد پشت سر گذاشت. این موضوع روی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز تاثیر گذاشت. شاخص کل بورس در هفته سوم تیر ماه 1.99 درصد رشد کرد و شاخص هم وزن نیز با رشد 2.19 درصدی مواجه بود. این در حالی است که اگر به صندوق آهنگ سهام کیان نگاهی بیندازیم، می‌بینیم سود آن بیشتر از شاخص بورس بوده است. صندوق آهنگ سهام کیان در طول هفته سوم تیر ماه یعنی از پایان 11 تا پایان 18 تیر، 2.76 درصد رشد کرده است. این صندوق از نظر بازدهی ماهانه نیز در میان 10 صندوق برتر سهام کشور قرار دارد. صندوق آوای سهام کیان نیز در هفته سوم تیر 1.88 درصد سود کرد. این صندوق نیز از صندوق‌های خوب کشور است و از نظر بازدهی 3 ماه اخیر در میان 5 صندوق برتر قرار گرفته است.

  اگر دانش زیادی در خصوص بورس ندارید، می‌توانید واحدهای این صندوق‌ها را خریداری نمایید. در این صورت با استفاده از دانش متخصصان این صندوق‌ها قادر به بهره‌مندی از رشد بازار سهام و پتانسیل‌های سودآوری آن خواهید بود.

  افت درخشش طلا در هفته سوم تیر

  در هفته‌ای که گذشت قیمت طلا در بازارهای داخلی اندکی کاهش یافت. هر گرم طلای 18 عیار در هفته سوم تیر 0.72 درصد و هر سکه امامی با کاهش 0.8 درصدی روبرو شدند. صندوق‌های طلا نیز از این افت قیمت تاثیر پذیرفتند. به این ترتیب، صندوق سکه طلا کیان در هفته ذکر شده با افت 0.66 درصدی روبرو شد که کمتر از افت سکه و طلا در بازار است. یکی از مزیت‌های خرید صندوق طلا این است که به دلیل سرمایه‌گذاری صندوق‌های طلا در دسته‌ای از دارایی‌ها و متنوع‌سازی ریسک خود، وقتی قیمت طلا کاهش پیدا می‌کند صندوق‌های طلا افت کمتری دارند. در واقع، به طور کلی می‌توان گفت صندوق‌های طلا ریسک کمتری در مقایسه با خرید طلای فیزیکی دارند. علاوه بر این، صندوق‌های طلا برخی مشکلات مانند جعل، سرقت و اجرت بالای ساخت را که در مورد طلای فیزیکی رخ می‌دهد، ندارند.

  صندوق‌های درآمد ثابت بهتر از بانک

  در هفته سوم تیر، صندوق درآمد ثابت کیان 0.37 درصد رشد داشت. این میزان رشد بالاتر از سود بانکی سالانه 16 درصدی است. ریسک این صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز نزدیک به بانک است. صندوق درآمد ثابت در یک سال اخیر 20 درصد سود داده است.

  تازه‌ترین‌ها