سرمایه+>سرمایه‌گذاری>سیگنال بازاری دشوار بودن بازگشت به برجام؟>

بازگشت دلار به کانال 25 هزار تومان

سیگنال بازاری دشوار بودن بازگشت به برجام؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 32
  • 0
  سیگنال بازاری دشوار بودن بازگشت به برجام؟

  چند روز پیش بود که خبرهایی مبنی بر مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و کشورهای بزرگ بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد. این موضوع احتمال احیای برجام را دوباره مطرح کرد و باعث شد قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان افت کند. امروز قرار است نمایندگان ایران و 1+4 در وین دیدار کنند و مواردی مانند بازگشت به برجام مورد بحث قرار خواهند گرفت. اما به نظر می‌رسد شرایط در بازار کمی تغییر کرده و بار دیگر قیمت دلار در بازار آزاد افزایش پیدا کرده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که ایران تمایل دارد همه تحریم‌ها یکجا لغو شوند، اما مقامات آمریکایی فعلا چنین قصدی ندارند. همین موضوع احتمال رسیدن به نتیجه را کمی دشوار کرده است. با این حال، نباید فراموش کرد در صورتی که گزینه کم‌احتمال‌تر بتواند به صورت غیرمنتظره‌ای مطرح شود و خبرهای مثبتی از جلسه وین بیرون بیاید، بهای دلار در بازار افت خواهد کرد. از چند ساعت دیگر نتیجه این نشست علایم خود را در بازار نشان خواهد داد. در ادامه به بررسی وضعیت دلار در یک سال اخیر می‌پردازیم.

  تغییرات سیاسی یک پدیده اقتصادی

  از زمستان سال گذشته قیمت دلار در برابر ریال افزایش قابل توجهی پیدا کرد. در پایان آذر و فرارسیدن زمستان سال 1398 قیمت هر دلار در بازار آزاد به 10 هزار تومان می‌رسید. اما روند صعودی دلار در بازار با توجه به مسائل اقتصادی، شیوع کرونا، وخامت تحریم‌ها و افزایش تورم، قیمت دلار را به تدریج بالا برد و در اواخر مهر ماه 1399 به مرز 32 هزار تومان رسید. در واقع، اگر نگاهی به آمار و ارقام مبادله دلار و ریال بیندازیم، می‌بینیم در روز 17 فروردین سال گذشته، قیمت هر دلار در بازار آزاد 16 هزار و 440 تومان بود که در مدت تقریبا 6 ماه حدود 95 درصد رشد کرد.

  با نزدیک شدن به زمان انتخابات آمریکا در آبان ماه 1399 این قیمت کمی کاهش یافت و پس از انتخابات نیز با امیدوار شدن بسیاری نسبت به احیای فوری برجام و تغییر سیاست‌های آمریکا در قبال برجام، در مدت حدودا یک ماه به کانال 25 هزار تومان افول کرد. به مرور قیمت دلار حتی تا پایان دی ماه به کانال 21 هزار تومان رسید، اما بار دیگر نااطمینانی در بازار و سرنوشت مذاکرات غالب شد و این قیمت رو به صعود گذاشت. از دهه دوم بهمن 1399 دلار وارد کانال 24 هزار تومان شد و تا امروز در فاصله کانال 24 تا 26 هزار تومانی در نوسان است. به نظر می‌رسد بازار منتظر است تا ببیند آیا توافقی شکل می‌گیرد و دارایی‌های ارزی بلوکه ‌شده ایران آزاد خواهند شد یا خیر. در صورت توافق احتمالا با کاهش قیمت دلار روبرو می‌شویم.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  آثار جانبی رشد دلار

  از جمله پیامدهایی که رشد دلار در بازار در پی داشت، افزایش قیمت طلا و سکه در بازار بوده است. در صورت توافق، کاهش ارزش دلار در بازار آزاد می‌تواند روی قیمت طلا اثر منفی بگذارد و عاملی برای ارزان‌تر شدن آن باشد. از سوی دیگر، افزایش هزینه واردات به خصوص در مورد کالاهای غیرضروری از مواردی است که برای بسیاری از خانوارها و کسب‌وکارها تبعاتی در پی داشته است. گرانی برخی مواد اولیه وارداتی و همچنین وسایل الکترونیکی وارداتی نیز از جمله چیزهایی است که در پی این اتفاق رخ داده‌اند و هزینه زیادی را به مصرف‌کنندگان تحمیل کرده‌اند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها