پرسودترین بازار هفته دوم تیر 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 166
  • 0
  پرسودترین بازار هفته دوم تیر 1400

  در هفته‌ای که گذشت، مهمترین اتفاق رشد دلار بود. افزایش قیمت دلار در بازار آزاد باعث شد بازارهای دارایی واکنش مثبتی داشته باشند. این رشد دلار به دلیل افزایش تردیدها در مورد دستیابی سریع به احیای برجام صورت گرفت. با این حال، هنوز نتیجه مذاکرات قطعی نیست و اگر احیای برجام در آینده نزدیک باشد، قیمت دلار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در ادامه نگاهی به پرسودترین بازار در هفته دوم تیر ماه می‌اندازیم.

  ورود دلار به کانال 25 هزار تومانی

  در یک هفته اخیر قیمت دلار در بازار آزاد رشد زیادی کرده است. در پایان پنجشنبه گذشته، قیمت هر دلار در بازار 24 هزار و 300 تومان بود اما در روز پایانی این هفته به 25 هزار و 150 تومان رسیده است. این افزایش قیمت به معنی رشد 3.5 درصدی دلار در مدت 7 روز اخیر است. این افزایش قیمت که ناشی از اخبار نه‌چندان مناسب در خصوص احیای برجام است، روی بازارهای دارایی دیگر نیز تاثیراتی گذاشته است.

  بورس همچنان در تابستان پیش می‌رود

  در این هفته هم بورس مانند هفته گذشته روندی صعودی طی کرد. در واقع دو هفته است که شاخص کل بورس هر روز افزایشی بوده است. در این هفته شاخص کل بازار سهام به مرز یک میلیون و 257 هزار واحد رسید که در مقایسه با هفته گذشته رشد 3.62 درصدی نشان می‌دهد. از اولین روز تابستان تاکنون شاخص کل بورس 88 هزار واحد رشد کرده است. از 17 فروردین 1400 به این سو شاخص بورس به این رقم نرسیده بود. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز در هفته جاری 7301 واحد رشد کرد و به 384 هزار واحد رسید. این رشد به معنی افزایش 1.94 درصدی شاخص هم وزن بازار سهام در این 7 روز است. این موضوع به معنای آن است که در هفته دوم تیر 1400 شرکت‌های بزرگ بورسی به طور کلی بازدهی بیشتری نسبت به شرکت‌های کوچک‌تر داشته‌اند.

  صعود فلز زرد در بازارهای داخلی

  افزایش قیمت دلار در بازار آزاد روی قیمت طلا نیز تاثیر گذاشته است. قیمت هر گرم طلای 18 عیار که در پایان هفته گذشته به حدود یک میلیون و 34 هزار تومان رسیده بود، در پایان این هفته به یک میلیون و 68 هزار تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت به معنی رشد 3.29 درصدی طلا در 7 روز اخیر است. از سوی دیگر، در هفته دوم تیر ماه، بهای هر سکه امامی نیز در بازارهای داخلی با افزایش همراه بود و به مرز 10 میلیون و 794 هزار تومان رسید. در واقع سکه در این 7 روز شاهد رشد 4.97 درصدی بوده است. این در حالی است که قیمت طلا در بازارهای جهانی در 7 روز گذشته تغییر خاصی نکرده است. در حال حاضر بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی حدود 1776 دلار است که نسبت به هفت روز قبل تنها 0.05 درصد افزایش یافته است. به همین دلیل هم می‌توان افزایش نرخ دلار در برابر ریال را عامل صعود طلا در بازارهای داخلی دانست.

  بیشتر بخوانید: صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست و چگونه در بورس طلا بخریم؟

  پرسودترین بازار هفته دوم تیر ماه

  نگاهی به آمار و ارقام یاد شده نشان می‌دهد سکه در هفته دوم تیر ماه بیشترین بازدهی را در میان بازارهای مختلف داشته است. با این حال سمت و سوی بازارهای دیگر نیز مثبت بود. اگر آشنایی خاصی با بازارها ندارید یا می‌خواهید با پول کم هم در سال 1400 سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید به جای سکه، صندوق سکه طلا کیان را بخرید. این صندوق‌ برای شما بازدهی تقریبا معادل با سکه را فراهم می‌کند و حتی با پول کم هم می‌توانید وارد آن شوید. این شیوه از سرمایه‌گذاری کاملا معتبر و مطمئن است و یک ویژگی مثبت آن این است که می‌توانید حتی با 500 هزار تومان نیز در آن سهیم شوید. عایدی صندوق طلا مشابه تغییرات قیمت سکه است یعنی اگر قیمت سکه در بازار بالا برود، میزان سرمایه‌گذاری شما هم افزایش می‌یابد و اگر سکه ارزان‌تر شود، سرمایه‌گذاری شما هم کاهش پیدا می‌کند. نکته آخر این که از یاد نبرید که سرمایه‌گذاری امری بلندمدت است و در صورت سرمایه‌گذاری سعی کنید دید بلندنگرانه داشته باشید.

  تازه‌ترین‌ها