تهران دارنده کمترین تورم نقطه‌ای در میان استان‎ها

کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در تیر 1400 دارند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 75
  • 0
کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را در تیر 1400 دارند؟

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد میزان تورم در تیر ماه 3.5 درصد نسبت به خرداد امسال افزایش یافته است. با این حساب، تورم نقطه‌ای در یک سال اخیر به 43.6 درصد رسیده است. این اعداد به معنای آن است که اگر بخواهید همان کالاها و خدماتی که سک سال قبل می‌خریدید را الان بخرید، باید 43 درصد بیشتر پول بپردازید؛ مثلا اگر سبدی از کالاها و خدمات برای شما یک میلیون تومان هزینه داشت به طور متوسط الان باید یک میلیون و 443 هزار تومان برای خرید آن پرداخت کنید. اما این سطح تورم برای کل خانوارهای کشور محاسبه شده و سطح تورم در استان‌های مختلف متفاوت است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که کدام استان‌ها بیشترین و کمترین تورم را دارند.

کمترین و بیشترین تورم ماهانه مربوط به کدام استان‌ها است؟

همان طور که گفتیم تورم ماهانه تیر 3.5 درصد بوده است. با این حال اگر نگاهی به تورم استان‌ها بیندازیم، می‌بینیم که استان لرستان با 5.9 درصد در صدر تورم بین استان‌ها قرار دارد. در واقع قیمت کالاها و خدمات در این استان در تیر ماه بسیار بیشتر از متوسط کشور رشد کرده است. از سوی دیگر، استان سمنان با تورم ماهانه 1.4 درصدی کمترین میزان افزایش قیمت کالاها و خدمات را در تیر ماه 1400 داشته است.

صدرنشین و قعرنشین تورم نقطه‌ای در کشور

بررسی میزان تورم نقطه‌ای در یک سال اخیر (یعنی از تیر 1399 تا تیر 1400) نشان می‌دهد که بیشترین تورم نقطه‌ای در یک سال اخیر متعلق به استان ایلام است. این استان در بازه زمانی فوق 53.9 درصد تورم داشته که بیشتر از متوسط 43.6 درصدی کشور است. از طرف دیگر، کمترین نرخ تورم نقطه‌ای نیز متعلق به استان تهران است. در یک سال منتهی به تیر 1400، نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار برای استان تهران 37.7 درصد بوده است.

میزان تورم خانوارهای شهری و روستایی چقدر است؟

گزارش اخیر مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در تیر ماه 1400 تورم کل خانوارهای شهری در کشور 3.6 درصد بوده است. بیشترین نرخ تورم برای خانوارهای شهری مربوط به شهرنشینان لرستانی با افزایش 6.9 درصدی و کمترین نرخ تورم برای خانوارهای شهری متعلق به شهرنشینان سیستان و بلوچستانی با 1.3 افزایش است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای شهری از روستایی بالاتر است. در واقع نرخ تورم نقطه‌ای (تیر 1399 تا تیر 1400) خانوارهای شهری در کل کشور 42.9 درصد است. خانوارهای شهری ایلام از نظر تورم نقطه‌ای با 52.7 درصد در صدر و خانوارهای شهری استان تهران با 37.7 درصد در قعر میزان تورم نقطه‌ای جای دارند.

بیشتر بخوانید: افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری؟

از سوی دیگر نرخ تورم ماهانه تیر ماه در روستاها به 3.2 درصد و تورم نقطه‌ای به 47.7 درصد می‌رسد. بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان گیلان با 5.2 درصد و کمترین نرخ مربوط به استان کیلان با 1.4 درصد است. علاوه بر این، از نظر تورم نقطه‌ای نیز روستاهای استان ایلام با 59.1 درصد بیشترین و روستاهای استان تهران با 40.5 درصد کمترین میزان تورم را در بازه یک ساله اخیر در میان استان‌های کشور در اختیار دارند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها