پرسودترین بازار دارایی هفته نخست خرداد

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 39
  • 0
  پرسودترین بازار دارایی هفته نخست خرداد

  در هفته‌ای که گذشت، بازارهای دارایی با افزایش قیمت دلار روبرو بودند. این افزایش قیمت دلار روی بازارهای دارایی مانند طلا اثر صعودی گذاشت اما بورس مسیری نزولی طی کرد. در شرایط فعلی، برخی کارشناسان هنوز به بازگشت بازار سهام امیدوارند و برخی دیگر هنوز دچار نااطمینانی هستند. به نظر می‌رسد هنوز باید منتظر مشخص شدن نتیجه احیای برجام بود تا بازارها سمت و سوی خود را پیدا کنند. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار دارایی در هفته نخست خرداد امسال می‌پردازیم.

  افزایش بهای دلار در بازار آزاد

  در این هفته بهای دلار در بازار آزاد افزایش یافت و تاثیراتی بر بازارهای دارایی دیگر گذاشت. بهای دلار در بازار که در پایان هفته گذشته به 23 هزار تومان رسیده بود، در پایان هفته جاری به 23 هزار و 250 تومان رسید. این افزایش قیمت به معنی آن است که دلار در این هفته 1.09 درصد افزایش قیمت داشته است.

  بیشتر بخوانید: صندوق‌های سرمایه‎‌گذاری در اردیبهشت چقدر سود دادند؟

  تداوم افت بورس در هفته نخست خرداد

  بورس تهران در هفته‌ای که گذشت با افت روبرو بود. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته به رقم یک میلیون و 155 هزار واحد رسیده بود، در پایان این هفته به بیش از یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. البته شاخص کل بازار سهام در این هفته تا مرز یک میلیون و 95 هزار نیز افت کرد، اما پس از آن اندکی بالا رفت. این اعداد نشان می‌دهد که شاخص کل بازار سهام در یک هفته اخیر 3.94 درصد افت کرده است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سرمایه در این بازه زمانی از حدود 397 هزار واحد به 383 هزار واحد افت کرده است. این موضوع نشان می‌دهد در هفته اخیر شاخص هم وزن 3.49 درصد کاهش پیدا کرده است. بنابراین، به نظر می‌رسد سهامداران شرکت‌های بزرگ بورسی در این بازه زمانی بازندگان بزرگتری بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید: با احیای برجام کدام بازارها در کوتاه‌مدت سود می‌کنند؟

  وضعیت سکه و طلا در یک هفته اخیر

  اصولا قیمت طلا در بازار داخلی از دو عامل تاثیر می‌پذیرد. یکی از این عوامل قیمت جهانی طلا است و عامل دوم نیز به قیمت دلار و نوسانات نرخ ارز بستگی دارد. قیمت طلا در بازار جهانی در این 7 روز حدود 0.9 درصد رشد کرده و به 1893 دلار رسیده است. از سوی دیگر، دلار نیز در این بازه زمانی در برابر ریال رشد داشته است. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این هفته در بازار داخلی به یک میلیون و 47 هزار تومان رسیده است. این موضوع نشان می‌‌‎دهد قیمت طلا در هفته منتهی به 6 خرداد 1400 حدود 2.69 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، قیمت سکه امامی نیز در این هفته با افزایش قیمت روبرو بوده است. قیمت هر سکه امامی در پنجشنبه هفته نخست خرداد به 10 میلیون و 317 هزار تومان افزایش یافته است. این افزایش قیمت نشان می‌دهد که سکه امامی در این هفته 2.1 درصد صعود کرده است.

  بیشتر بخوانید: پرسودترین بازار اردیبهشت 1400

  به این ترتیب به نظر می‌رسد سکه و طلا در این هفته برندگان بازارهای دارایی در کسب سود بوده‌اند. با این حال به نظر می‌رسد اگر احیای برجام محقق شود و دارایی‌های بلوکه شده ایران به خصوص در کشورهای شرق آسیا آزاد شود، قیمت دلار تحت تاثیر قرار گیرد و به تبع آن قیمت طلا نیز متاثر شود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها