سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>مقایسه بازدهی صندوق طلا و طلا در 10 ماه نخست سال 1399>

صندوق طلا چیست و چه مزایایی دارد؟

مقایسه بازدهی صندوق طلا و طلا در 10 ماه نخست سال 1399

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 276
  • 0
  مقایسه بازدهی صندوق طلا و طلا در 10 ماه نخست سال 1399

  از گذشته تا امروز طلا همیشه به عنوان یکی از گزینه های محبوب سرمایه گذاران مطرح بوده است. بسیاری از کسانی که معتقدند طلا گزینه خوبی برای سرمایه گذاری است، از روند تورم بلند مدت در ایران آگاه هستند. در واقع قرن ها حضور طلا به عنوان یک پشتوانه و دارایی موجب شده اعتماد عمومی نسبت به آن شکل گیرد. اما طلا همیشه در معرض خطراتی هم بوده است. نوسانات، خطر سرقت، اجرت خرید و برخی از مسائل خرید طلا را با کمی اشکال روبرو می‌کنند. چیزی که شاید بسیاری در خصوص طلا خبر نداشته باشند، صندوق‌های طلا است. اما صندوق طلا چیست ، چه مزایایی دارد و در مقایسه با طلای فیزیکی چه بازدهی داشته است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم.

  بازدهی صندوق طلا

  صندوق طلا چیست؟

  اولین چیزی که با شنیدن صندوق طلا به ذهنتان می‌رسد، صندوقچه‌ای پر از سکه، طلا و جواهرات است. با شنیدن این اصطلاح، احتمالا تصویری شبیه به چیزی که در فیلم‌های مربوط به دزدادن دریایی و پیدا کردن گنج دیده‌اید، در ذهنتان نقش می‌بندد. البته این تصویر درست نیست. وقتی در مورد صندوق طلا صحبت می‌کنیم، منظورمان خرید واحدهای یک صندوق است. حتما می‌پرسید یعنی چه؟ صندوق طلا در واقع امکانی است که صندوق‌های سرمایه گذاری برای شما فراهم می‌آورند. این صندوق‌ها که از سوی شرکت‌های معتبر و مجاز تاسیس شده‌اند، اقدام به خرید گواهی‌های سکه طلا و سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا سپرده‌گذاری در بانک‌ها می‌کنند. برای شما هم این امکان وجود دارد که با مراجعه به این صندوق‌ها یا از طریق بورس، اقدام به خرید واحدهای این صندوق‌ها کنید. یعنی با پرداخت مبلغی در این سرمایه گذاری صندوق شریک شوید.

  صندوق طلا چه مزیتی دارد؟

  خرید صندوق طلا چندین مزیت نسبت به طلای فیزیکی دارد. همان طور که می‌دانید طلای فیزیکی با خطر سرقت روبرو است. علاوه بر این، اگر طلا را به صورت گرمی خریداری کنید، اجرت آن گرفته می‌شود. علاوه بر این، صندوق طلا مزیت عمده‌ای به خصوص برای کسانی که پول کمی در اختیار دارند، دارا است. اکنون خرید هر گرم طلای 18 عیار بیش از یک میلیون تومان هزینه برمی‌دارد. خرید سکه امامی هم بیش از 10 میلیون تومان وجه نقد نیاز دارد. اما خرید واحدهای صندوق طلا با پول کم و 500 هزار تومان هم امکان پذیر است. در این صورت، افرادی که امکان خرید سکه طلا را ندارند هم می‌توانند از سود طلا در بلند مدت بهره‌مند شوند. بدون این که لزوما سکه یا طلا را خریداری کرده باشند. در نهایت این که در خرید صندوق طلا امکان خرید طلای تقلبی وجود ندارد.

  چطور به صندوق طلا اطمینان کنم؟

  شاید این سوال هم به ذهن شما رسیده باشد که سرمایه گذاری در صندوق طلا چقدر مطمئن است و چقدر پولمان در امان است؟ تاکنون 4 صندوق طلا قابل معامله در بورس تاسیس شده است. این صندوق ها عبارتند از صندوق سکه طلا کیان، لوتوس، مفید و زرافشان. نکته اول این است که این شرکت‌های معتبر در بورس تهران نیز پذیرفته شده‌اند و بسیار خوشنام و دارای اعتبار هستند. نگاهی به عملکرد آنها و جستجوی اعتبار آنها نشان می‌دهد تا چه اندازه قابل اطمینان هستند. افزون بر این، این صندوق‌ها تحت نظارت نهادهای رسمی مانند سازمان بورس تهران هم قرار دارند. صرف نظر از این موارد، این امکان وجود دارد که با مراجعه به سایت‌های صندوق‌های طلا، از وضعیت سرمایه گذاری آنها و میزان سودی که عاید ما می‌شود، آگاهی پیدا کنیم.

  مقایسه بازدهی طلا و صندوق‌های طلا در یک سال اخیر

  یکی از مهمترین چیزهایی که در مورد سرمایه گذاری مطرح است، بازدهی و سودی است که عاید ما می‌‎کند. البته ریسک هم موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. در یک سال اخیر، یعنی از پایان دی 98 تا انتهای دی ماه 99، بهای هر گرم طلا از نزدیک به نیم میلیون تومان به 962 هزار تومان افزایش یافته است. در واقع، خرید طلای 18 عیار در یک سال گذشته 93 درصد عایدی داشته است. البته این عدد بدون در نظر گرفتن و کم کردن اجرت مورد نیاز برای خرید طلا است. سایر انواع طلا هم شاهد رشد قابل توجهی بوده‌اند. رشد قیمت سکه امامی هم در یک سال اخیر حدود 108 درصد بوده است. با این حال، یک نکته مهم این است که سکه می‌تواند دچار حباب شود. یعنی استقبال شدید مردم و سرمایه گذاران از آن می‌تواند قیمت آن را زیادی بالا ببرد.

  چرا صندوق طلا بخریم؟

  صندوق های طلا در یک سال اخیر، به طور متوسط عایدی 100 درصدی نصیب سرمایه گذاران نموده‌اند. یعنی اگر در یک سال اخیر پولتان را در صندوق‌های طلا می‌گذاشتید، الان تقریبا دو برابر شده بود. نکته‌ای که در اینجا اهمیت زیادی دارد این است که با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، تورم چشمگیر، شیوع کرونا و تشدید آثار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، طلا رشد قابل توجهی کرده است. حدود سه سال است که اقتصاد ایران با مشکلات اقتصادی قابل توجهی روبرو است. همین موضوع هم خرید دارایی طلا را افزایش داده است. اما این موضوع به خبرهای سیاسی به شدت وابسته است. هر گونه توافق یا خبرهای سیاسی یا به طور کلی کاهش قابل توجه قیمت دلار در بازار آزاد، می‌تواند به شدت روی قیمت طلا تاثیر بگذارد.

  صندوق‌های طلا در برابر ریسک مقاوم‌تر هستند

  در حال حاضر هم برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که تا چند ماه دیگر احتمال توافق وجود دارد. البته این زمان قطعی نیست و کل این موضوع صرفا بر حدس و گمان است. اگر قیمت دلار کاهش پیدا کند و به موازات آن طلا هم کاهش یابد، بسیاری از کسانی که در آن سرمایه گذاری کرده‌اند را با زیان مواجه می‌کند. در سه ماه گذشته و پس از انتخابات آمریکا چنین چیزی مشاهده می‌شود. پس از انتخابات نیمه آبان در آمریکا که به پیروی بایدن منجر شد و احتمال احیای برجام شدت گرفت، نوسانات طلا و سکه بیشتر شده است. در واقع درست است که سود سکه در یک سال اخیر بیشتر بوده، اما اگر بخواهیم ریسک کاهش دلار در بازار را هم به معیارهای سرمایه گذاری موفق و کسب عایدی اضافه کنیم، صندوق‌ها مناسب‌تر از طلا و سکه هستند.

  خرید صندوق طلا کی بیشتر به صرفه است؟

  خرید صندوق طلا همواره گزینه خوبی برای استفاده از مزایای سرمایه گذاری در طلا است. آمار بازدهی هم این موضوع را تایید می‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد در شرایطی که مشکوکیم ارزش دلار کمتر شود، گزینه بسیار بهتری نسبت به طلا باشند. برای مثال کافی است به معاملات سه ماه آبان تا دی 99 نگاه کنید. با کاهش نااطمینانی در بازار و احتمال کاهش دلار و حدس و گمان در خصوص احیای برجام، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در این مدت 31.7 درصد و بهای هر سکه امامی 32.2 درصد کاهش پیدا کند. این در حالی است که افت صندوق‌های طلا به طور میانگین کمتر از 23 درصد بوده است. با تمام این موارد، با توجه به نوساناتی که غالبا در اقتصاد ایران شاهد هستیم، توصیه ما این است که به گزینه‌‌ صندوق طلا را بیش از پیش مورد توجه قرار دهید.

  در صندوق طلا پولمان چند برابر می‌شد؟

  همان طور که گفتیم یکی از صندوق‌های طلای معتبر، صندوق سکه طلا کیان است. نگاهی به این صندوق نشان می‌دهد در مدت 3 سالی که از عمر آن می‌گذرد، بیش از 410 درصد سود عاید سرمایه گذارانش کرده است. در واقع اگر 3 سال پیش با سرمایه گذاری کمی مثلا 5 میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کرده بودید، اکنون پولتان بیش از 25 میلیون تومان بود. به همین ترتیب، اگر رقم سرمایه گذاری شما بیش از این مقادیر بود، می‌توانستید رقم قابل توجهی به دست آورید. این در حالی است که نگاهی به شاخص قیمت مصرف کننده و محاسبه تورم نشان می‌دهد هر سرمایه گذاری که از بهمن سال 1396 تا دی 99 کمتر از 157 درصد عایدی داده باشد، از تورم عقب افتاده است. این نتیجه حاکی از آن است که صندوق ‌های طلا چطور می‌توانند در مقابل تورم از سرمایه ما حفاظت کنند.

  مقایسه صندوق طلا و تورم

  یکی از مسائلی که در مورد سرمایه گذاری اهمیت دارد، جانماندن از تورم است. از ابتدای سال تاکنون در همه ماه‌ها تورم ماهانه بالاتر از 1.8 درصد بوده است. بررسی صندوق‌های طلا در این بازه نشان می‌دهد در فاصله اردیبهشت تا شهریور امسال رشد طلا بسیار بالاتر از تورم بوده است. اما از فصل پاییز طلا هم کمتر از تورم رشد کرده و حتی افت قیمت نیز پیدا کرده است. اگر ریسک در اقتصاد را در نظر داشته باشیم و از سوی دیگر بخواهیم از رشد قیمت طلا و پتانسیل‌های آن در یک اقتصاد دچار تورم هم بهره‌مند شویم، به نظر می‌رسد صندوق طلا یکی از انتخاب‌های خوب باشد. در بلندمدت و فاصله بیش از یک سال مشخص می‌شود عملکرد صندوق طلا نسبت به تورم چگونه است و این صندوق‌ها چطور سرمایه ما را حفاظت می‌کنند. یادتان باشد که به نوسانات کوتاه مدت توجه نکنید.

  مقایسه صندوق طلا و بانک

  مقایسه سود بانکی و تورم نکات خوبی را نشان می‌دهد. از فروردین سال 99 تا دی ماه، همواره نرخ تورم ماهانه بیشتر از سود بانکی بوده است. این یعنی اگر پولی داشتید که در بانک گذاشته بودید، از ابتدای سال ارزش اسمی آن افزایش پیدا می‌کرد، اما ارزش واقعی آن به دلیل تورم کمتر شده است. یعنی اگر 5 میلیون تومان از اول فروردین در بانک داشتید، الان تقریبا 800 هزار تومان سود گرفته و کل شما 5 میلیون و 800 هزار تومان بود. اما اگر به صندوق طلا نگاه کنید، شرایط متفاوت است. اگر 5 میلیون تومان از ابتدای سال در صندوق‌های طلا پول گذاشته بودید، الان حدود 10 میلیون تومان پول داشتید که 5 میلیون تومان آن سود بود. تازه این مبلغ پس از کاهش قابل توجه قیمت دلار و طلا در سه ماه اخیر است. همین موضوع اهمیت سرمایه گذاری درست را نشان می‌دهد.

  بیشتر بخوانید: صندوق طلا، بیمه‌ای برای سرمایه گذاران طلایی

  جمع‌بندی

  یکی از نکات مهم در خصوص خرید صندوق طلا این است که باید دید بلندمدت نسبت به آن داشته باشیم. البته این موضوع تنها مربوط به صندوق طلا نیست. برای داشتن یک سرمایه گذاری موفق، نباید با تکانه‌های کوچک سریع اقدام به فروش کرد. شاید بپرسید پس چطور از سرمایه‌ام محافظت کنم؟ بهترین توصیه‌ای که در این خصوص می‌شود کرد آن است که از قبل حدی برای ضرر و سود خود تعیین کنید. اگر از آن میزان بیشتر زیان کردید، از بازار خارج شوید. ولی اهمیت دید بلندمدت را هرگز فراموش نکنید. از یاد نبرید که سرمایه گذاری هر قدر هم کم باشد، می‌تواند در بلندمدت تبدیل به مبلغ قابل توجهی شود. برای شما مثالی زدیم که چطور صندوق طلا پولتان را ظرف 3 سال 5 برابر می‌کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم صندوق‌های طلا را به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری بیشتر مورد توجه قرار دهید. از یاد نبرید صندوق های طلا در یک سال اخیر تقریبا 100 درصد سود داده‌اند و بانک‌ها کمتر از 20 درصد در این مدت سود می‌دهند. با توجه به تورم 46 درصدی یک ساله، مشخص است که بانک نمی‌تواند در شرایط تورمی سرمایه شما را به خوبی محافظت کند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها