معرفی برندگان بازارها در 7 روز گذشته

بازارها در هفته اخیر چقدر سود دادند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 70
  • 0
  بازارها در هفته اخیر چقدر سود دادند؟

  در هفته ای که گذشت بازارهای دارایی رشد کردند و تقریبا تمام بازارها بازدهی مثبتی داشتند. این اتفاق با افزایش قابل ملاحظه بهای دلار محقق شده است. اما در یک هفته اخیر بیشترین بازدهی در بازار را کدام بازار داشت و برنده بازارها کدام بود؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

  عبور دلار از 25 هزار تومان

  به نظر می‌رسد رشد بازارها در هفته اخیر با اهرم دلار صورت گرفته است. قیمت دلار در روزهای جاری افزایش یافته و از مرز ۲5 هزار و 700 تومان گذشته است. این در حالی است که در پایان پنجشنبه گذشته قیمت هر دلار در بازار 23 هزار و 950 تومان بود. به این ترتیب رشد دلار در بازار در یک هفته اخیر 7.3 درصد بوده است.

  خیزش بورس در اواخر بهمن؟

  در هفته ای که گذشت شاخص بازار سهام توانست کانال ۱.۲ میلیون واحدی را مجددا پس بگیرد. در این هفته با وجودی که یک روز کاری کمتر داشت؛ اما شاخص باز هم به عدد یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید. این در حالی است که در پایان هفته گذشته شاخص کل بورس تهران به یک میلیون و 173 هزار واحد کاهش یافته بود. این تغییر 41 هزار واحدی تا حدودی ناشی از افزایش قیمت دلار در بازار و کاهش احتمال توافق سریع بر سر احیای برجام بوده است.

  شاخص هم وزن بورس نیز در هفته گذشته از 423 هزار و 148 واحد به 423 هزار و 59 رسید. به این ترتیب بازدهی شاخص کل بورس تهران در هفته اخیر تقریبا 3.5 درصد و شاخص هم وزن تقریبا صفر (منفی 2 ده هزارم درصد) بوده که نشان می‌دهد استقبال از شاخص سازها در بورس موجب رشد آن شده است.

  بیشتر بخوانید: برندگان و بازندگان بازارهای سرمایه‌گذاری در بهار 1400

  پرش طلا با اهرم دلار

  علاوه بر موارد فوق، هر گرم طلای ۱۸ عیار در هفته اخیر با رشد 8.4 درصدی همراه بود و به قیمت حدودا یک میلیون و ۱65 هزار تومان رسید. این رشد هم با افزایش قیمت دلار در بازارهای داخلی همراه بود. از سوی دیگر هر سکه امامی در طول هفته اخیر از 10.6 میلیون تومان به 11 میلیون و 852 هزار تومان رسید. این افزایش قیمت نشان می دهد قیمت سکه در یک هفته اخیر 11.8 بازدهی داشته است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها