پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم فروردین

  • اشتراک‌گذاری
  • 197
  • 0
پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته چهارم فروردین

در هفته‌ای که گذشت، بازارها باز هم واکنش‌هایی نسبت به خبرهای سیاسی نشان دادند. با این حال دلار نسبتا ثابت ماند و افت بورس و طلا نیز اندک بود. در ادامه به بررسی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت می‎پردازیم و پرسودترین بازار را نیز معرفی می‌کنیم.

تثبیت قیمت دلار در انتهای کانال 24 هزار تومان

در این هفته دلار در کانال 24 هزار تومان در نوسان بود. مهمترین اخباری که در این هفته بر بهای دلار تاثیر گذاشت، انتشار خبرهایی در مورد آزادی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی بود. از سوی دیگر خبرهایی در مورد خرابکاری در نطنز و برخی اخبار مربوط به احیای توافق، تاثیر دیگری بر قیمت دلار در هفته جاری گذاشت. قیمت دلار در پنجشنبه هفته جاری به 24 هزار و 920 تومان رسیده است که در مقایسه با پایان پنجشنبه گذشته 30 تومان کاهش یافته است. در واقع، به این ترتیب دلار در هفته جاری 0.12 درصد از ارزش خود را از دست داده که عملا به معنی ثبات قیمت آن است. در این هفته دلار حتی تا 24 هزار و 750 تومان نیز کاهش یافته بود اما دوباره به محدوده 24 هزار و 900 تومان برگشت.

بورس همچنان قرمز پوش

در این هفته نیز بورس تهران شاهد افت بود. عد شاخص کل بازار سهام در این هفته به حدود یک میلیون و 243 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته نیم درصد افت کرده است. از سوی دیگر، عدد شاخص هم‌وزن بازار سهام نیز در هفته‌ای که گذشت، به حدود 435 هزار واحد رسید که در مقایسه با هفته گذشته بیانگر افت 0.43 درصدی است. به این ترتیب، در این هفته نیز شرکت‌های بزرگ بورسی بیش از شرکت‌های کوچک‌تر درگیر افت بازار بوده‌اند. اما از سوی دیگر یک نکته مثبت نیز در این هفته در بازار مشاهده شد. شاخص کل بازار سهام در سه‌شنبه هفته‌ای که گذشت، پس از 11 روز سبزپوش شد. این موضوع می‌تواند تا حدودی امید به بازگشت بازار را بین سرمایه‌گذاران بورس زنده کند. باید منتظر ماند و دید فرجام مذاکرات سیاسی و نااطمینانی‌های موجود در هفته پیش رو به کجا می‌رسد.

افت اندک طلا و سکه

در هفته چهارم فروردین 1400 قیمت طلای گرمی با افت روبرو بود و قیمت سکه امامی نیز کاهش یافت. در این هفته قیمت هر گرم طلای 18 عیار از یک میلیون و 51 هزار تومان به یک میلیون و 45 هزار تومان کاهش یافت که نشان دهنده افت 0.54 درصدی طلای 18 عیار در بازارهای داخلی است. از سوی دیگر بهای هر سکه امامی نیز در پنجشنبه هفته جاری به 10 میلیون و 528 هزار تومان رسید که در مقایسه با پایان هفته پیش 0.32 درصد رشد کرده است. در پایان هفته گذشته بهای هر سکه امامی 10 میلیون و 562 هزار تومان بود.

علاوه بر این، در هفته اخیر قیمت طلای جهانی در بازارهای بین‌المللی رو به افزایش گذاشت. بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی از 1754 دلار در طول 7 روز اخیر به 1765 دلار رسید و حدود 0.6 درصد افزایش یافت. اما این افزایش نتوانست موجب تقویت قیمت طلا در بازار داخلی شود.

برنده بازارها

همچنان در این شرایط صندوق‌های درآمد ثابت را می‌توان برندگان بزرگی دانست. این صندوق‌های کم‌ریسک در یک هفته اخیر نیز برخلاف سایر بازارها بازده مثبت داشتند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در مدت 7 روز 0.74 درصد سود داده بود که بالاتر از سایر بازارها است.