کاهش تورم در اردیبهشت 1400

تورم نقطه‌ای ماه دوم سال؛ 46.9 درصد

  • اشتراک‌گذاری
  • 27
  • 0
تورم نقطه‌ای ماه دوم سال؛ 46.9 درصد

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم نقطه‌ای در ایران نسبت به تورم فروردین کاهش یافته است. در گزارش ماه پیش مرکز آمار، تورم فروردین 1400 به مرز 50 درصد رسیده بود، اما گزارش جدید نشان می‌دهد میزان تورم اردیبهشت 1400 نسبت به ماه مشابه سال گذشته به 46.9 درصد رسیده است. در ادامه نگاهی به وضعیت تورم در گزارش تازه مرکز آمار خواهیم پرداخت.

کالاها در یک سال اخیر چقدر گران شدند؟

بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌ای اردیبهشت 1400 در مقایسه با فروردین همین سال، حدود 2.6 درصد کاهش پیدا کرده است. نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها در این گزارش نشان می‌دهد که اقلام خوراکی نسبت به اردیبهشت سال گذشته 61.1 درصد گران‌تر شده‌اند. البته این نرخ نسبت به فروردین 2 درصد کمتر شده است و می‌تواند نشانه کاهش شتاب تورم باشد. خدمات و کالاهای غیرخوراکی نیز در مقایسه با ماه مشابه سال پیش حدود 40.3 درصد گران‌تر شده‌اند. البته تورم این دسته هم نسبت به فروردین 2.7 درصد کمتر شده است.

بیشتر بخوانید: تورم فروردین در مرز 50 درصد

کاهش تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

نرخ تورم خانوارهای شهری در اردیبهشت 1400 حدود 0.7 درصد بوده است که نسبت به فروردین 2 درصد کمتر شده است. تورم ماهانه خوراکی‌ها نشان می‌دهد کالاهای خوراکی در مقایسه با فروردین ارزان‌تر شده‌اند. نرخ تورم ماهانه خوراکی‌ها در اردیبهشت 0.8- درصد اعلام شده است. علاوه بر این، تورم ماهانه غیرخوراکی‌ها 1.6 درصد شده است که نسبت به ماه گذشته یک درصد کمتر شده است.

تورم در خانوارهای شهری و روستایی

تورم خانوارهای روستایی در اردیبهشت بیشتر از خانوارهای شهری کاهش یافته است. نرخ تورم در خانوارهای شهری و روستایی در آمار جدید 0.7 درصد اعلام شده است. تورم خانوارهای شهری 2.3 درصد و تورم خانوارهای روستایی 1.9 درصد کمتر شده است. با این حال، نرخ تورم سالانه حاکی از افزایش نرخ تورم است. البته نرخ تورم سالانه در گزارش جدید برای خانوارهای شهری به 40.5 و برای خانوارهای روستایی به 43.2 درصد رسیده است که به ترتیب در مقایسه با ماه گذشته 1.9 و 2.6 درصد افزایش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای مقابله با تورم قیمت مواد غذایی

تغییرات قیمت‌ها در اردیبهشت

اگر نگاهی به بخش خوراکی و آشامیدنی بیندازیم، مشاهده می‌کنیم که بیشترین افزایش قیمت در این یک ماه مربوط به گروه‌های آشامیدنی، قند، شکر و شیرینی و همچنین دخانیات است. در گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز دسته‌های پوشاک و کفش، هتل و رستوران، بهداشت و درمان بیشترین افزایش قیمت را در مقایسه با ماه قبل داشته‌اند. افزایش قیمت در گروه بهداشت و درمان می‌تواند ناشی از خدمات آزمایشگاهی و ویزیت پزشک باشد که با موج اخیر کرونا در کشور تشدید شده بود و با افزایش قیمت روبرو بود.

علاوه بر این، در گروه میوه و خشکبار اقلامی مانند سیب و موز، در گروه سبزیجات اقلامی مانند خیار، لوبیا سبز و بادمجان و در گروه شیر، پنیر و تخم مرغ، تهخم مرغ با افت قیمت نسبت به ماه قبل روبرو بوده‌اند. در میان گروه ارتباطات نیز قیمت دستگاه تلفن همراه در مقایسه با ماه پیش کاهش یافته است. این افت به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار آزاد رخ داده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها